Ny Brøndby-signing: Sådan kan jeg lide at spille

Joe Bell kommer til Brøndby for at styre kampene fra midtbanen, hvor der meget gerne må være noget tempo i spillet.



I absolut sidste øjeblik er Brøndbys tilgang af den newzealandske landsholdsspiller Joe Bell faldet på plads.

Midtbanespilleren kommer til efter et ophold i norske Viking, men nu glæder han sig til at prøve kræfter med den danske Superliga i Brøndby-trøjen.

– Brøndby IF er en utrolig spændende mulighed for mig og efter et par år i Viking FK føler jeg mig parat til at tage næste skridt. Jeg har lært meget i min tid i Viking FK og vil gerne takke alle i klubben for min tid i klubben.

– Som spiller er jeg typen der foretrækker at spille bolden hurtigt og fremad i banen, og jeg kan tage temperaturen på en kamp og dermed skrue tempoet op eller ned afhængigt af hvad vi ønsker. At komme til Brøndby IF er en kæmpe ting for mig, da den har hele pakken: Historien, fansene og en spillestil der passer mig, lyder det fra Joe Bell.

Joe Bell har i processen forhørt sig omkring Brøndby i sit skandinaviske netværk – og en af dem bliver nu hans holdkammerat.

– Jeg har talt med min tidligere holdkammerat Henrik Heggheim om klubben og han elsker klubben og har fortalt mig om hvor professionel et team der er om holdet, og at der er gode muligheder for at udvikle sig.

– Så for mig var det en nem beslutning og jeg glæder mig til at støde til mine holdkammerater på træningslejren i Portugal senere på ugen.

Joe Bell er i øjeblikket selv afsted med det Newzealandske landshold, men så snart det lader sig gøre støder han til Brøndby-truppens træningslejr i Portugal.





Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Forhandler med storklub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Liverpool – Brentford

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Brøndby fyrer Steve Cooper