Ny Brøndby-stjerne: Et kæmpe privilegie

Amerikaneren er blevet en stor profil hos de forsvarende danske mestre.



Brøndby har bestemt ikke fået en god start på titelforsvaret i Superligaen, men der har alligevel været nogle lyspunkter i sæsonen. 

Et af dem er amerikanske Christian Cappis, som de forsvarende danske mestre hentede i Hobro. 

Cappis har leveret på et flot niveau, og i sidste weekend blev han også matchvinder mod Vejle efter et flot langskudsmål på Brøndby Stadion. Netop hjemmebanen betyder meget for ham, og han nyder også godt af støtten fra tilskuerne. Det fortæller han til Brøndbys hjemmeside forud for søndagens brag mod FC København. 

– Vi glæder os allesammen rigtig meget til Derby. Det er en kæmpe kamp i dansk fodbold, og det bliver fantastisk at have alle vores fans i ryggen på et fyldt Brøndby Stadion, så det bliver rigtig stort. Det er en kæmpe ting for mig at spille her i klubben og at have muligheden for spille foran vores fans. Det ser jeg som et kæmpe privilegie. Nu har vi haft mange tilskuere på lægterne mod AaB og Vejle senest, så jeg glæder mig til at spille et Derby foran vores fantastiske fans, fortæller amerikaneren og sætter ord på kampens betydning.

– At spille imod FC København er selvfølgelig den største kamp, man herhjemme som fodboldspiller kan være en del af, så det er selvfølgelig en kamp, man ser frem imod, når runderne bliver offentliggjort. Jeg har selvfølgelig snakket med drengene om, hvordan kampene mod dem plejer at forløbe, og hvad det er for en atmosfære at træde ind i på hjemmebane, så det ser jeg meget frem til. Men vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at gøre en god figur og tage de tre point, fortæller han. 

Kampen mod FCK spilles klokken 14.





LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dårligt nyt for Isaksen



LIVE

VM-LIVE: Stjerneveteranernes sidste dans?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Tullberg teaser for transfer

Forstår intet af Bisseck-beslutning

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Nu er Brøndby IF konkret på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Belgien – Senegal

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Det er en interessant spiller’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?