Ny FCK-profil stråler: Var det en lille stikpille?

Tipsbladet zoomer ind på FC Københavns første træningskamp i Portugal mod Elfsborg.



Tipsbladet i Portugal.

FC København havde ikke mange tilskuere at begejstre i deres testkamp mod Elfsborg lørdag aften. Istedet kunne de gøre sig bemærket hos alverdens scouts, som havde taget plads på Estadio Algarve.

Mens solen sænkede sig ned over Algarve kysten, kunne de overvære FC København vinde med 4-1 på mål af Andreas Cornelius, Diogo Goncalves gange to og til sidst Hákon Haraldsson.

Portugiseren fik chancen fra start, mens Jordan Larsson blev bragt i spil i anden halvleg. Tipsbladet sætter herunder lup på testkampen.

FC Københavns plusser:
Andreas Cornelius virker fit og ærgerrig. Han siger selv, at han er ved at være helt tilbage i omrejninger, og det kunne man godt se i den time, som han fik på banen. Han scorede føringsmålet, og var i det hele taget en mundfuld for svenskernes defensiv. Han indgik også fint i de offensive kombinationer, som var en af FCK's styrker. Flere gange i løbet af kampen fik danskerne broderet sig igennem. Det skete blandt andet ved Hákon Haraldsson scoring til 4-1. Islændingen var også en positiv oplevelse.

FC Københavns panderynker:
Jacob Neestrup startede med Elias Jelert på højre back og Diogo Goncalves lige foran ham, mens Hákon Haraldsson og David Khocholava støttede de to, når FC København skulle forsvare. Dén opgave fik kvartetten ikke løst særligt imponerende i specielt første halvleg. Elfsborg var gennem størstedelen af kampen klart farligst i deres egen venstre side, hvor de stod overfor Jelert og co. Det virkede ikke 100 procent afstemt, og gentagne gange kom svenskerne til indlæg. En mirakelredning fra Kamil Grabara var årsag til, at Elfsborg ikke bragte sig foran i første halvleg efter et gennemspil i københavnernes højre side.

De nye drenge:
For en måned siden forlod Diogo Goncalves Portugal efter en lang årrække i Benfica. De kunne ikke længere bruge ham, men det kunne FCK. Lørdag aften viste han sig fornemt frem med to scoringer i sejren over Elfsborg, og det kan da godt være, at kampen i hjemlandet blev brugt til at sende en lille stikpille i retning af Benfica, der så med knap 300 kilometer længere nordpå.

Jordan Larsson kom på banen i anden halvleg, da han afløste Andreas Cornelius efter en times spil. Svenskeren forsøgte sig flere gange med at komme fri, men det blev kun til lige ved og næsten. Han har helt afgjort en fart og teknik, som kan vise sig vigtig for FC København i løbet af foråret.





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Tæt på kæmpetransfer

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Spændende melding

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zorniger fremhæver transfervindue

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM