Tipsbladet i Portugal.
FC København havde ikke mange tilskuere at begejstre i deres testkamp mod Elfsborg lørdag aften. Istedet kunne de gøre sig bemærket hos alverdens scouts, som havde taget plads på Estadio Algarve.
Mens solen sænkede sig ned over Algarve kysten, kunne de overvære FC København vinde med 4-1 på mål af Andreas Cornelius, Diogo Goncalves gange to og til sidst Hákon Haraldsson.
Portugiseren fik chancen fra start, mens Jordan Larsson blev bragt i spil i anden halvleg. Tipsbladet sætter herunder lup på testkampen.
FC Københavns plusser:
Andreas Cornelius virker fit og ærgerrig. Han siger selv, at han er ved at være helt tilbage i omrejninger, og det kunne man godt se i den time, som han fik på banen. Han scorede føringsmålet, og var i det hele taget en mundfuld for svenskernes defensiv. Han indgik også fint i de offensive kombinationer, som var en af FCK's styrker. Flere gange i løbet af kampen fik danskerne broderet sig igennem. Det skete blandt andet ved Hákon Haraldsson scoring til 4-1. Islændingen var også en positiv oplevelse.
FC Københavns panderynker:
Jacob Neestrup startede med Elias Jelert på højre back og Diogo Goncalves lige foran ham, mens Hákon Haraldsson og David Khocholava støttede de to, når FC København skulle forsvare. Dén opgave fik kvartetten ikke løst særligt imponerende i specielt første halvleg. Elfsborg var gennem størstedelen af kampen klart farligst i deres egen venstre side, hvor de stod overfor Jelert og co. Det virkede ikke 100 procent afstemt, og gentagne gange kom svenskerne til indlæg. En mirakelredning fra Kamil Grabara var årsag til, at Elfsborg ikke bragte sig foran i første halvleg efter et gennemspil i københavnernes højre side.
De nye drenge:
For en måned siden forlod Diogo Goncalves Portugal efter en lang årrække i Benfica. De kunne ikke længere bruge ham, men det kunne FCK. Lørdag aften viste han sig fornemt frem med to scoringer i sejren over Elfsborg, og det kan da godt være, at kampen i hjemlandet blev brugt til at sende en lille stikpille i retning af Benfica, der så med knap 300 kilometer længere nordpå.
Jordan Larsson kom på banen i anden halvleg, da han afløste Andreas Cornelius efter en times spil. Svenskeren forsøgte sig flere gange med at komme fri, men det blev kun til lige ved og næsten. Han har helt afgjort en fart og teknik, som kan vise sig vigtig for FC København i løbet af foråret.
MEDIE
Gigants sportsdirektør vild med Franculino
TOPNYHED
Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere
NYHEDER
Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’
TOPNYHED
Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’
TOPNYHED
Millionregn over Ståle Solbakken
HELT VILDT
Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
Alle storroser Dario Osorio
Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen
NYHEDER
Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
TOPNYHED
I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
Sikrer historisk VM-plads
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Skuffer igen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
NYHEDER