Tipsbladet i Portugal.
FC København havde ikke mange tilskuere at begejstre i deres testkamp mod Elfsborg lørdag aften. Istedet kunne de gøre sig bemærket hos alverdens scouts, som havde taget plads på Estadio Algarve.
Mens solen sænkede sig ned over Algarve kysten, kunne de overvære FC København vinde med 4-1 på mål af Andreas Cornelius, Diogo Goncalves gange to og til sidst Hákon Haraldsson.
Portugiseren fik chancen fra start, mens Jordan Larsson blev bragt i spil i anden halvleg. Tipsbladet sætter herunder lup på testkampen.
FC Københavns plusser:
Andreas Cornelius virker fit og ærgerrig. Han siger selv, at han er ved at være helt tilbage i omrejninger, og det kunne man godt se i den time, som han fik på banen. Han scorede føringsmålet, og var i det hele taget en mundfuld for svenskernes defensiv. Han indgik også fint i de offensive kombinationer, som var en af FCK's styrker. Flere gange i løbet af kampen fik danskerne broderet sig igennem. Det skete blandt andet ved Hákon Haraldsson scoring til 4-1. Islændingen var også en positiv oplevelse.
FC Københavns panderynker:
Jacob Neestrup startede med Elias Jelert på højre back og Diogo Goncalves lige foran ham, mens Hákon Haraldsson og David Khocholava støttede de to, når FC København skulle forsvare. Dén opgave fik kvartetten ikke løst særligt imponerende i specielt første halvleg. Elfsborg var gennem størstedelen af kampen klart farligst i deres egen venstre side, hvor de stod overfor Jelert og co. Det virkede ikke 100 procent afstemt, og gentagne gange kom svenskerne til indlæg. En mirakelredning fra Kamil Grabara var årsag til, at Elfsborg ikke bragte sig foran i første halvleg efter et gennemspil i københavnernes højre side.
De nye drenge:
For en måned siden forlod Diogo Goncalves Portugal efter en lang årrække i Benfica. De kunne ikke længere bruge ham, men det kunne FCK. Lørdag aften viste han sig fornemt frem med to scoringer i sejren over Elfsborg, og det kan da godt være, at kampen i hjemlandet blev brugt til at sende en lille stikpille i retning af Benfica, der så med knap 300 kilometer længere nordpå.
Jordan Larsson kom på banen i anden halvleg, da han afløste Andreas Cornelius efter en times spil. Svenskeren forsøgte sig flere gange med at komme fri, men det blev kun til lige ved og næsten. Han har helt afgjort en fart og teknik, som kan vise sig vigtig for FC København i løbet af foråret.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Klar tale: Han bør fyres nu
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Av, FCK! Her er de værst af alle
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
I chok over Steve Cooper-historie
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Mbappé afviser teori
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
INTERVIEW