Ny FCK-profil stråler: Var det en lille stikpille?

Tipsbladet zoomer ind på FC Københavns første træningskamp i Portugal mod Elfsborg.



Tipsbladet i Portugal.

FC København havde ikke mange tilskuere at begejstre i deres testkamp mod Elfsborg lørdag aften. Istedet kunne de gøre sig bemærket hos alverdens scouts, som havde taget plads på Estadio Algarve.

Mens solen sænkede sig ned over Algarve kysten, kunne de overvære FC København vinde med 4-1 på mål af Andreas Cornelius, Diogo Goncalves gange to og til sidst Hákon Haraldsson.

Portugiseren fik chancen fra start, mens Jordan Larsson blev bragt i spil i anden halvleg. Tipsbladet sætter herunder lup på testkampen.

FC Københavns plusser:
Andreas Cornelius virker fit og ærgerrig. Han siger selv, at han er ved at være helt tilbage i omrejninger, og det kunne man godt se i den time, som han fik på banen. Han scorede føringsmålet, og var i det hele taget en mundfuld for svenskernes defensiv. Han indgik også fint i de offensive kombinationer, som var en af FCK's styrker. Flere gange i løbet af kampen fik danskerne broderet sig igennem. Det skete blandt andet ved Hákon Haraldsson scoring til 4-1. Islændingen var også en positiv oplevelse.

FC Københavns panderynker:
Jacob Neestrup startede med Elias Jelert på højre back og Diogo Goncalves lige foran ham, mens Hákon Haraldsson og David Khocholava støttede de to, når FC København skulle forsvare. Dén opgave fik kvartetten ikke løst særligt imponerende i specielt første halvleg. Elfsborg var gennem størstedelen af kampen klart farligst i deres egen venstre side, hvor de stod overfor Jelert og co. Det virkede ikke 100 procent afstemt, og gentagne gange kom svenskerne til indlæg. En mirakelredning fra Kamil Grabara var årsag til, at Elfsborg ikke bragte sig foran i første halvleg efter et gennemspil i københavnernes højre side.

De nye drenge:
For en måned siden forlod Diogo Goncalves Portugal efter en lang årrække i Benfica. De kunne ikke længere bruge ham, men det kunne FCK. Lørdag aften viste han sig fornemt frem med to scoringer i sejren over Elfsborg, og det kan da godt være, at kampen i hjemlandet blev brugt til at sende en lille stikpille i retning af Benfica, der så med knap 300 kilometer længere nordpå.

Jordan Larsson kom på banen i anden halvleg, da han afløste Andreas Cornelius efter en times spil. Svenskeren forsøgte sig flere gange med at komme fri, men det blev kun til lige ved og næsten. Han har helt afgjort en fart og teknik, som kan vise sig vigtig for FC København i løbet af foråret.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Den første i næsten 40 år

Færdig i FC Midtjylland?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

UEFA med ny stor FC København-straf

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Bo Svensson i spil til stort job



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

I svime over Højlund

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild udtalelse om Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

FC København-stjerne straffes af UEFA

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Choktransfer?

Sæsonens hurtigste hattrick

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner

Forlænger med stortalent