Jess Thorup før FCK-debut: Ser forhåbentlig nogle af mine justeringer

Jess Thorup tager pokalkampen mod Avarta “super seriøst”. Han vil lave små taktiske ændringer i sin FCK-debut.



FC København er kæmpe favorit i onsdagens pokalkamp mod Avarta, der ligger næstsidst i 2. divisions Gruppe 2.

Normalt ville en sådan kamp være en anledning til stor udskiftning for at benytte bredden i storklubbens trup, men bare to dage efter ansættelsen af ny cheftræner Jess Thorup har kampen en anden betydning.

Den nye FCK-træner har nemlig brug for at se flere af de mere etablerede FCK-spillere i aktion, så de kan få en bedre forståelse for nogle af de taktiske justeringer, som Jess Thorup vil rulle ud over FCK i de kommende uger og måneder. Enkelte nye spillere vil dog også få muligheden for at imponere ham.

Det siger han til FCK’s hjemmeside.

– Vi stiller med et stærkt hold. Og det bliver en kombination af nogle af dem, der har spillet mange kampe, og nogle af dem, der ikke har spillet så meget på det seneste. Rutinen er vigtig uanset, men der skal også være plads til, at nogle nye får en chance.

– Men generelt set skal vi bygge videre på de to sejre i de to seneste kampe under Hjalte (Bo Nørregaard, red.), og holde det momentum. Det er en vigtig kamp for os, og vi tager den super seriøst, siger Jess Thorup.

– Vi lærer helt sikkert en masse på baggrund af kampen, og forhåbentlig får vi set nogle af de små justeringer, hvad angår vores mindset og principper, som jeg gerne vil bringe ind i truppen, tilføjer han.

Den nye FCK-træner må se bort fra fire etablerede spillere, der døjer med skader. Det er Nicolaj Thomsen, Andreas Bjelland, Ragnar Sigurdsson og Pep Biel. Til gengæld kan Jens Stage få comeback efter en skadespause.

Pokalkampen mod Avarta begynder onsdag klokken 16.45 i Parken. Fire dage senere venter en vanskelig udekamp for Thorup og co., som gæster FC Midtjylland i Herning.

/ritzau/






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

De vil have Victor Nelsson

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Chok – henter første VM-point nogensinde

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny kontrakt før VM-åbner

Han tager hjem fra VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stolt over dansk transfer

Tyskland – Curacao

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren