Jess Thorup før FCK-debut: Ser forhåbentlig nogle af mine justeringer

Jess Thorup tager pokalkampen mod Avarta “super seriøst”. Han vil lave små taktiske ændringer i sin FCK-debut.



FC København er kæmpe favorit i onsdagens pokalkamp mod Avarta, der ligger næstsidst i 2. divisions Gruppe 2.

Normalt ville en sådan kamp være en anledning til stor udskiftning for at benytte bredden i storklubbens trup, men bare to dage efter ansættelsen af ny cheftræner Jess Thorup har kampen en anden betydning.

Den nye FCK-træner har nemlig brug for at se flere af de mere etablerede FCK-spillere i aktion, så de kan få en bedre forståelse for nogle af de taktiske justeringer, som Jess Thorup vil rulle ud over FCK i de kommende uger og måneder. Enkelte nye spillere vil dog også få muligheden for at imponere ham.

Det siger han til FCK’s hjemmeside.

– Vi stiller med et stærkt hold. Og det bliver en kombination af nogle af dem, der har spillet mange kampe, og nogle af dem, der ikke har spillet så meget på det seneste. Rutinen er vigtig uanset, men der skal også være plads til, at nogle nye får en chance.

– Men generelt set skal vi bygge videre på de to sejre i de to seneste kampe under Hjalte (Bo Nørregaard, red.), og holde det momentum. Det er en vigtig kamp for os, og vi tager den super seriøst, siger Jess Thorup.

– Vi lærer helt sikkert en masse på baggrund af kampen, og forhåbentlig får vi set nogle af de små justeringer, hvad angår vores mindset og principper, som jeg gerne vil bringe ind i truppen, tilføjer han.

Den nye FCK-træner må se bort fra fire etablerede spillere, der døjer med skader. Det er Nicolaj Thomsen, Andreas Bjelland, Ragnar Sigurdsson og Pep Biel. Til gengæld kan Jens Stage få comeback efter en skadespause.

Pokalkampen mod Avarta begynder onsdag klokken 16.45 i Parken. Fire dage senere venter en vanskelig udekamp for Thorup og co., som gæster FC Midtjylland i Herning.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Danske klubber scorer millioner på VM

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ståle revser Skotland

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Monsterbud på vej

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.