Jess Thorup før FCK-debut: Ser forhåbentlig nogle af mine justeringer

Jess Thorup tager pokalkampen mod Avarta “super seriøst”. Han vil lave små taktiske ændringer i sin FCK-debut.



FC København er kæmpe favorit i onsdagens pokalkamp mod Avarta, der ligger næstsidst i 2. divisions Gruppe 2.

Normalt ville en sådan kamp være en anledning til stor udskiftning for at benytte bredden i storklubbens trup, men bare to dage efter ansættelsen af ny cheftræner Jess Thorup har kampen en anden betydning.

Den nye FCK-træner har nemlig brug for at se flere af de mere etablerede FCK-spillere i aktion, så de kan få en bedre forståelse for nogle af de taktiske justeringer, som Jess Thorup vil rulle ud over FCK i de kommende uger og måneder. Enkelte nye spillere vil dog også få muligheden for at imponere ham.

Det siger han til FCK’s hjemmeside.

– Vi stiller med et stærkt hold. Og det bliver en kombination af nogle af dem, der har spillet mange kampe, og nogle af dem, der ikke har spillet så meget på det seneste. Rutinen er vigtig uanset, men der skal også være plads til, at nogle nye får en chance.

– Men generelt set skal vi bygge videre på de to sejre i de to seneste kampe under Hjalte (Bo Nørregaard, red.), og holde det momentum. Det er en vigtig kamp for os, og vi tager den super seriøst, siger Jess Thorup.

– Vi lærer helt sikkert en masse på baggrund af kampen, og forhåbentlig får vi set nogle af de små justeringer, hvad angår vores mindset og principper, som jeg gerne vil bringe ind i truppen, tilføjer han.

Den nye FCK-træner må se bort fra fire etablerede spillere, der døjer med skader. Det er Nicolaj Thomsen, Andreas Bjelland, Ragnar Sigurdsson og Pep Biel. Til gengæld kan Jens Stage få comeback efter en skadespause.

Pokalkampen mod Avarta begynder onsdag klokken 16.45 i Parken. Fire dage senere venter en vanskelig udekamp for Thorup og co., som gæster FC Midtjylland i Herning.

/ritzau/





VM-LIVE: Sender tak til ‘den danske spion’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Irak – Norge

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Japan overrasker mod Holland

Brøndby melder duo færdig og teaser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Spanien – Kap Verde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Jagter tidligere FCK-stjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Belgien – Egypten

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!