Forventningerne er store til Yoram Zague.
For hvordan kommer den 19-årige franskmand til at klare i det FC København, når han senest har været i Paris Saint-Germain, som var det bedste klubhold i verden i den forgangne sæson?
Når man sågar får spilletid på det PSG-hold, hvor Achraf Hakimi sidder tungt på startpositionen, så tegner det lovende – og spændende – at FC København har hentet ham.
Spilletid skal det nok blive til for københavnerne – spørgsmålet er hvor meget.
For Yoram Zague er ikke umiddelbart tiltænkt en plads i den foretrukne startopstilling. I stedet er han reserve for Rodrigo Huescas. Det siger Sune Smith-Nielsen til Kvart i Bold.
– Vi syntes, han var en perfekt nummer to for Huescas, der virkelig gennem foråret har sat sig på vores højre back.
– Vi ser nogle kvaliteter, som vi er overbeviste om, at hvis vi kan få forløst det gennem den her sæson, så kan han presse Huescas og på sigt blive en stærk FC København-højreback, siger Sune Smith-Nielsen.
FCK-bossen vil dog ikke kalde 19-årige Zague, der er lejet for sæsonen med en købsoption, for en udviklingsspiller.
– Jeg synes ikke, vi skal kalde ham udviklingsspiller. Han starter nok som nummer to på højre back, men af de spillere, vi tager ind i vores trup, der er udgangspunktet, at det er spillere, som ‘Nees’ skal se starte inde.
– Der er nok nogen, der er foran andre, men han har tilstrækkelig kvalitet til, at han kan spille for FC København fra dag ét, slår Sune Smith-Nielsen fast.
Han siger, at FCK begyndte at følge Zague i foråret, hvor han spillede U19-fodbold og fik sine kampe for PSG og det franske ungdomslandshold.
Han slår fast, at Zague scorer rigtig høje point i de ting, som FCK vægter højt.
Han har et højt niveau på det individuelle forsvarsspil, men skal tillære sig flere kompetencer på det kollektive forsvarsspil, siger Sune Smith-Nielsen.
Yoram Zague er disse dage med FCK på træningslejr i Østrig. Mandag aften har han fået sin uofficielle debut for københavnerne, der tester sig af mod Ludogorets.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM
TIPSBLADET SPECIAL