Video : Tipsbladet
Superliga

Ny FCK'er afslører vigtig Neestrup-plan

FC Københavns nye spiller fortæller, hvor man kan forvente at se ham på banen.

Tipsbladet i Portugal

Det vrimler efterhånden med offensive spillere i FC København, og udvalget blev bestemt ikke mindre, da man valgte at leje Jordan Larsson for resten af sæsonen i Schalke 04. 

Her spillede han primært på kanten hos det kriseramte tyske mandskab, og det var ikke ligefrem nogen succes. Nul scoringer var facit, og det har der måske været en grund til. For Jordan Larsson føler sig ikke helt til rette ude på kanten, hvor han primært spillede, og generelt blev han kastet rundt på banen i de kampe, han fik for traditionsklubben. Det er sjældent, at spillere jubler over ikke at have en fast position.

Da Tipsbladet sammen med den skrivende presse møder Jordan Larsson på klubbens træningslejr i Portugal, bifalder han heller ikke den måde, han blev brugt på.

- Da jeg skrev under, havde de en anden træner (Frank Kramer), som kort efter fik sparket. Så kom der nye trænere (Matthias Kreutzer & Thomas Reis), som havde svært ved at finde en position for mig. Jeg ser mig selv som en central spiller, og de ville bruge mig på kanterne. Da den nye træner kom til, spillede jeg også som 8'er, 6'er og 10'er, så jeg var lidt overalt. 

- Det er svært som spiller, når du ikke ved, hvor du skal spille, og hvad du skal gøre. Havde jeg spillet ti kampe i Bundesligaen som angriber uden at score, er det klart, at det ikke er så godt. Men når du har spillet en kamp til venstre, en kamp til højre, en kamp som 10'er og en kamp som 8'er, så er det svært at præstere, siger Jordan Larsson. 

Svenskeren vil nok ikke blive savnet i Schalke 04, hvor han slet ikke fik sat sit aftryk. Et prædikat som flop i Schalke 04 vil nok heller ikke være helt forkert, og det er sigende, at FC København har en købsoption i aftalen med den tyske klub. 

Det er dog ikke noget, som går ham på. 

- Jeg ved, hvad jeg kan bidrage med som spiller. Bruger man mig på den rigtige plads, er det klart, at der kan ske gode ting. Men bruger man mig, som man brugte mig i Tyskland, så vil det være svært for hvilken som helst spiller at præstere. 

- Jeg er selvsikker, og jeg ved, hvad jeg kan. Det er også derfor, jeg er glad for at komme her, for de har et godt hold til min profil og min spilletype, forklarer han. 

Skal bruges som falsk nier
Jordan Larsson er dermed ikke meget for at blive brugt på kanten, og kigger man på hans profil på Transfermarkt, så er rollen som central angriber også den position, han har spillet klart flest kampe på.

Det var også her, at han var klart bedst for Spartak Moskva, som er den klub, han har præsteret bedst i. Dette har FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, nok også bidt mærke i, for planen er, at Larsson skal spille centralt, siger svenskeren, der har haft en samtale om det med Neestrup.

- Vi talte om, at træneren vil anvende mig som en slags falsk nier, hvor han også har brugt Hakón (Haraldsson) tidligere, afslører Larsson, der også godt er klar over, at konkurrencen er hård, og at han skal konkurrere mod en vis Andreas Cornelius på toppen.

 - Det er klart, at der ikke er nogen garantier i fodbold, men det handler om at præstere og slå til, når man kan. Og så er det også afhængig af, hvem vi møder og så videre.

- FC København spiller en vældig fin gang fodbold. Meget attraktivt, som passer mig godt. Så er det jo op til træneren, hvem han vil bruge, siger Jordan Larsson. 

Da Jordan Larsson var bedst i karrieren, scorede han 27 gange i 83 kampe for Spartak Moskva. Her havde han tryghed i måden, han blev brugt på. Derfor er der ingen tvivl om, at svenskeren præsterer bedst, hvis ikke han bliver kastet rundt på banen.

Tipsbladet har også interviewet FCK-talentet Noah Sahsah fra klubbens træningslejr i Portugal. Se interviewet i afspilleren over artiklen.

Foto: Getty Images