Perfekt Thomasberg-start: FCM klasser bedre end OB

Den nye FC Midtjylland-træner, Thomas Thomasberg, fik fredag en sejr på 3-1 over OB på udebane i Superligaen.



To hurtige mål efter dødbolde grundlagde fredag aften en god start for Thomas Thomasberg efter hans comeback som cheftræner i FC Midtjylland, da holdet ude slog OB med 3-1 i første runde af nedrykningsspillet i Superligaen.

Den tidligere Randers FC-træner havde ændret formation til 4-4-2 med en diamant, og det så ud til at passe holdet godt.

FCM-spillerne var i hvert fald langt mere pågående i forhold til at komme frem til chancer, end hvad man generelt så under Albert Capellas, der blev fyret efter flere skuffende resultater og præstationer.

Modsat havde OB det svært gennem det meste af kampen, og sejren til FCM var derfor helt på sin plads.

Resultatet betyder, at FCM nu topper nedrykningsspillet med to point ned til Silkeborg, der spiller søndag.

OB har tre point op til midtjyderne på syvendepladsen, der giver en playoff-kamp om en europæisk plads i næste sæson.

FCM startede kampen med et aggressivt pres, og det resulterede i flere hjørnespark, som holdet var skarpe til at eksekvere på.

Efter knap 10 minutter scorede den 20-årige Frederik Heiselberg, efter at angriberen kunne sætte indersiden på en løs bold i feltet.

Derefter headede forsvarsspilleren Juninho bolden ind til 2-0 efter endnu et hjørnespark fire minutter senere.

Det var efterfølgende FCM, der trykkede på, men efter en halv time reducerede OB-kantspilleren Emmanuel Sabbi på et afrettet skud udefra.

Trods spænding i kampen var det stadig gæsterne, der kom frem til de fleste og største muligheder efter pausen.

Mod slutningen af kampen blev det en mere åben affære, men i overtiden fik den indskiftede offensivspiller Edward Chilufya lukket kampen til 3-1 efter en omstillingschance.

/ritzau/





De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Braithwaite del af stor transferplan

Atletico Madrid – Arsenal



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Afvist – Brøndby undrer sig

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Bo Svensson svært utilfreds

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Smider Salah-bombe

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold