Perfekt Thomasberg-start: FCM klasser bedre end OB

Den nye FC Midtjylland-træner, Thomas Thomasberg, fik fredag en sejr på 3-1 over OB på udebane i Superligaen.



To hurtige mål efter dødbolde grundlagde fredag aften en god start for Thomas Thomasberg efter hans comeback som cheftræner i FC Midtjylland, da holdet ude slog OB med 3-1 i første runde af nedrykningsspillet i Superligaen.

Den tidligere Randers FC-træner havde ændret formation til 4-4-2 med en diamant, og det så ud til at passe holdet godt.

FCM-spillerne var i hvert fald langt mere pågående i forhold til at komme frem til chancer, end hvad man generelt så under Albert Capellas, der blev fyret efter flere skuffende resultater og præstationer.

Modsat havde OB det svært gennem det meste af kampen, og sejren til FCM var derfor helt på sin plads.

Resultatet betyder, at FCM nu topper nedrykningsspillet med to point ned til Silkeborg, der spiller søndag.

OB har tre point op til midtjyderne på syvendepladsen, der giver en playoff-kamp om en europæisk plads i næste sæson.

FCM startede kampen med et aggressivt pres, og det resulterede i flere hjørnespark, som holdet var skarpe til at eksekvere på.

Efter knap 10 minutter scorede den 20-årige Frederik Heiselberg, efter at angriberen kunne sætte indersiden på en løs bold i feltet.

Derefter headede forsvarsspilleren Juninho bolden ind til 2-0 efter endnu et hjørnespark fire minutter senere.

Det var efterfølgende FCM, der trykkede på, men efter en halv time reducerede OB-kantspilleren Emmanuel Sabbi på et afrettet skud udefra.

Trods spænding i kampen var det stadig gæsterne, der kom frem til de fleste og største muligheder efter pausen.

Mod slutningen af kampen blev det en mere åben affære, men i overtiden fik den indskiftede offensivspiller Edward Chilufya lukket kampen til 3-1 efter en omstillingschance.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Midt i Inter-fest: Husker mareridt tydeligt

Wayne Rooney vild med dansk angriber

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen

El Clásico kan afgøre det hele

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

FC Midtjylland – Viborg FF

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Færdig i Real Madrid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer