To hurtige mål efter dødbolde grundlagde fredag aften en god start for Thomas Thomasberg efter hans comeback som cheftræner i FC Midtjylland, da holdet ude slog OB med 3-1 i første runde af nedrykningsspillet i Superligaen.
Den tidligere Randers FC-træner havde ændret formation til 4-4-2 med en diamant, og det så ud til at passe holdet godt.
FCM-spillerne var i hvert fald langt mere pågående i forhold til at komme frem til chancer, end hvad man generelt så under Albert Capellas, der blev fyret efter flere skuffende resultater og præstationer.
Modsat havde OB det svært gennem det meste af kampen, og sejren til FCM var derfor helt på sin plads.
Resultatet betyder, at FCM nu topper nedrykningsspillet med to point ned til Silkeborg, der spiller søndag.
OB har tre point op til midtjyderne på syvendepladsen, der giver en playoff-kamp om en europæisk plads i næste sæson.
FCM startede kampen med et aggressivt pres, og det resulterede i flere hjørnespark, som holdet var skarpe til at eksekvere på.
Efter knap 10 minutter scorede den 20-årige Frederik Heiselberg, efter at angriberen kunne sætte indersiden på en løs bold i feltet.
Derefter headede forsvarsspilleren Juninho bolden ind til 2-0 efter endnu et hjørnespark fire minutter senere.
Det var efterfølgende FCM, der trykkede på, men efter en halv time reducerede OB-kantspilleren Emmanuel Sabbi på et afrettet skud udefra.
Trods spænding i kampen var det stadig gæsterne, der kom frem til de fleste og største muligheder efter pausen.
Mod slutningen af kampen blev det en mere åben affære, men i overtiden fik den indskiftede offensivspiller Edward Chilufya lukket kampen til 3-1 efter en omstillingschance.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
AVIS