Han er lynhurtigt blevet en profil på midtbanen hos FC Midtjylland, og det er ikke kun FC Midtjylland, der er tilfreds med den start, som portugisiske Dani Silva har fået.
Det er midtbanespilleren, 24 år, også selv.
I et stort interview med den portugisiske udgave af Flashscore fortæller Dani Silva om sin start i FC Midtjylland.
Og han fortæller, at det har været en god og nem start, fordi han er blevet taget så godt imod i klubben fra Ikast og Herning.
– Det går godt, og det har overrasket mig positivt. Både klubbens storhed og ligaens konkurrenceevne har overgået mine forventninger. Ligaen har spillere af høj kvalitet, og i forhold til klubben er det en stor klub i Danmark.
– Det var en bemærkelsesværdig velkomst, jeg fik. Mottoet i klubben er ‘familieklub’, og det afspejler sig i den måde, de tager sig af atleterne og deres familie og venner. Fra dag ét mærkede jeg dette, siger Dani Silva til Flashscore.
Dani Silva håber på, at den gode start fortsætter, og at han i Danmark kan bygge yderligere på.
– Jeg håber, at min historie her bliver en historie fyldt med titler, og at Midtjylland vil hjælpe mig med at udvikle mig som spiller og som menneske. Jeg tror på, at klubben har fremragende betingelser for at hjælpe mig med at udvikle mig.
– I forhold til fremtiden ved jeg det ikke. I fodbold kan alt ændre sig fra det ene øjeblik til det andet. Jeg har allerede været igennem to gange med Vitoria SC og Verona. Så jeg har fokus på at nyde hverdagen, og jeg håber selvfølgelig, at det (tiden i FCM) bliver meget vellykket, siger Dani Silva.
Midtbanespilleren blev købt i Verona på sidstedagen i vinterens transfervindue – indtil videre er det blevet til fem Superliga-kampe for Silva, der scorede et flot mål i sejren på 4-2 over Randers FC senest.
LIVE
TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller
Superliga-LIVE: Brøndby-profiler er tilbage
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT