Han er lynhurtigt blevet en profil på midtbanen hos FC Midtjylland, og det er ikke kun FC Midtjylland, der er tilfreds med den start, som portugisiske Dani Silva har fået.
Det er midtbanespilleren, 24 år, også selv.
I et stort interview med den portugisiske udgave af Flashscore fortæller Dani Silva om sin start i FC Midtjylland.
Og han fortæller, at det har været en god og nem start, fordi han er blevet taget så godt imod i klubben fra Ikast og Herning.
– Det går godt, og det har overrasket mig positivt. Både klubbens storhed og ligaens konkurrenceevne har overgået mine forventninger. Ligaen har spillere af høj kvalitet, og i forhold til klubben er det en stor klub i Danmark.
– Det var en bemærkelsesværdig velkomst, jeg fik. Mottoet i klubben er ‘familieklub’, og det afspejler sig i den måde, de tager sig af atleterne og deres familie og venner. Fra dag ét mærkede jeg dette, siger Dani Silva til Flashscore.
Dani Silva håber på, at den gode start fortsætter, og at han i Danmark kan bygge yderligere på.
– Jeg håber, at min historie her bliver en historie fyldt med titler, og at Midtjylland vil hjælpe mig med at udvikle mig som spiller og som menneske. Jeg tror på, at klubben har fremragende betingelser for at hjælpe mig med at udvikle mig.
– I forhold til fremtiden ved jeg det ikke. I fodbold kan alt ændre sig fra det ene øjeblik til det andet. Jeg har allerede været igennem to gange med Vitoria SC og Verona. Så jeg har fokus på at nyde hverdagen, og jeg håber selvfølgelig, at det (tiden i FCM) bliver meget vellykket, siger Dani Silva.
Midtbanespilleren blev købt i Verona på sidstedagen i vinterens transfervindue – indtil videre er det blevet til fem Superliga-kampe for Silva, der scorede et flot mål i sejren på 4-2 over Randers FC senest.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
AVIS