Han er lynhurtigt blevet en profil på midtbanen hos FC Midtjylland, og det er ikke kun FC Midtjylland, der er tilfreds med den start, som portugisiske Dani Silva har fået.
Det er midtbanespilleren, 24 år, også selv.
I et stort interview med den portugisiske udgave af Flashscore fortæller Dani Silva om sin start i FC Midtjylland.
Og han fortæller, at det har været en god og nem start, fordi han er blevet taget så godt imod i klubben fra Ikast og Herning.
– Det går godt, og det har overrasket mig positivt. Både klubbens storhed og ligaens konkurrenceevne har overgået mine forventninger. Ligaen har spillere af høj kvalitet, og i forhold til klubben er det en stor klub i Danmark.
– Det var en bemærkelsesværdig velkomst, jeg fik. Mottoet i klubben er ‘familieklub’, og det afspejler sig i den måde, de tager sig af atleterne og deres familie og venner. Fra dag ét mærkede jeg dette, siger Dani Silva til Flashscore.
Dani Silva håber på, at den gode start fortsætter, og at han i Danmark kan bygge yderligere på.
– Jeg håber, at min historie her bliver en historie fyldt med titler, og at Midtjylland vil hjælpe mig med at udvikle mig som spiller og som menneske. Jeg tror på, at klubben har fremragende betingelser for at hjælpe mig med at udvikle mig.
– I forhold til fremtiden ved jeg det ikke. I fodbold kan alt ændre sig fra det ene øjeblik til det andet. Jeg har allerede været igennem to gange med Vitoria SC og Verona. Så jeg har fokus på at nyde hverdagen, og jeg håber selvfølgelig, at det (tiden i FCM) bliver meget vellykket, siger Dani Silva.
Midtbanespilleren blev købt i Verona på sidstedagen i vinterens transfervindue – indtil videre er det blevet til fem Superliga-kampe for Silva, der scorede et flot mål i sejren på 4-2 over Randers FC senest.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT