Ny FCM-profil overrasket over Danmark

FC Midtjylland-spilleren Dani Silva fortæller i et interview, at han har fået en rigtig god start på tiden i Danmark.



Han er lynhurtigt blevet en profil på midtbanen hos FC Midtjylland, og det er ikke kun FC Midtjylland, der er tilfreds med den start, som portugisiske Dani Silva har fået.

Det er midtbanespilleren, 24 år, også selv.

I et stort interview med den portugisiske udgave af Flashscore fortæller Dani Silva om sin start i FC Midtjylland.

Og han fortæller, at det har været en god og nem start, fordi han er blevet taget så godt imod i klubben fra Ikast og Herning.

– Det går godt, og det har overrasket mig positivt. Både klubbens storhed og ligaens konkurrenceevne har overgået mine forventninger. Ligaen har spillere af høj kvalitet, og i forhold til klubben er det en stor klub i Danmark.

– Det var en bemærkelsesværdig velkomst, jeg fik. Mottoet i klubben er ‘familieklub’, og det afspejler sig i den måde, de tager sig af atleterne og deres familie og venner. Fra dag ét mærkede jeg dette, siger Dani Silva til Flashscore.

Dani Silva håber på, at den gode start fortsætter, og at han i Danmark kan bygge yderligere på.

– Jeg håber, at min historie her bliver en historie fyldt med titler, og at Midtjylland vil hjælpe mig med at udvikle mig som spiller og som menneske. Jeg tror på, at klubben har fremragende betingelser for at hjælpe mig med at udvikle mig.

– I forhold til fremtiden ved jeg det ikke. I fodbold kan alt ændre sig fra det ene øjeblik til det andet. Jeg har allerede været igennem to gange med Vitoria SC og Verona. Så jeg har fokus på at nyde hverdagen, og jeg håber selvfølgelig, at det (tiden i FCM) bliver meget vellykket, siger Dani Silva.

Midtbanespilleren blev købt i Verona på sidstedagen i vinterens transfervindue – indtil videre er det blevet til fem Superliga-kampe for Silva, der scorede et flot mål i sejren på 4-2 over Randers FC senest.







LIVE

TransferLIVE: OB sælger forsvarspiller

Superliga-LIVE: Brøndby-profiler er tilbage

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Paulinho tager hjem til Brasilien

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Viborg FF – OB

Sønderjyske – FC Midtjylland