Arbejdernes Landsbank er torsdag blevet præsenteret som ny hovedsponsor i FC Midtjylland. Banken har indgået en fire-årig aftale med Superligaens tophold og vil fra sommer have sit logo på maven af Erik Sviatchenko og holdkammeraterne.
– Hele området i Midtjylland giver god mening for os at være synlige i. Vi vil meget gerne profilere os yderligere i det midtjyske, og i den forbindelse får vi nu en rigtig dygtig medspiller i form af FC Midtjylland, og det er vi meget glade for, siger Peter Froulund, der er Branding- og Kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank, til tipsbladet.dk.
Ekstra Bladet kunne allerede onsdag afsløre, at Arbejdernes Landsbank havde indgået en aftale med FC Midtjylland om et hovedsponsorat, og ifølge avisen tjener FCM mellem 15 og 20 millioner kroner på sponsoratet.
– Det er en stor aftale for Arbejdernes Landsbank, det er der ingen tvivl om, men jeg har ikke de præcise tal, lyder det fra Peter Froulund.
Arbejdernes Landsbank er i forvejen en meget synlig sponsor i dansk fodbold. Banken kaster således også sponsorkroner efter Brøndby IF, FC Nordsjælland, AGF, Vejle Boldklub og DBU.
– Det er faktisk ikke fodbold i sig selv, der er interessant for os. Vi vil gerne møde vores forbindelser i et setup, hvor de har følelserne med, og i den henseende er fodbold en rigtig god mulighed og den største sport i Danmark. Vi har tidligere været sponsor i blandt andet volleyball, og vi har så at sige stille og roligt arbejdet os op til nu at være en meget synlig sponsor i den største sportsgren, vi har i Danmark, siger Froulund og tilføjer:
– Hvis baseball i morgen blev den største sportsgren i Danmark, ville vi kigge på det. Det sker selvfølgelig ikke, men det er med det udgangspunkt, at vi tænker sponsorater.
Arbejdernes Landsbank er også hovedsponsor i Brøndby IF, og det vil de være resten af 2020. Dermed vil man i efteråret kunne opleve banken som storsponsor i både Brøndby og FC Midtjylland, men på sigt har AL altså valgt at satse på midtjyderne.
Læs også:Billige udlændinge: Stjæler de Superliga-jobbet fra danske talenter?
– Den her aftale med FC Midtjylland har 0,0 procent med Brøndby IF at gøre. Da vores sponsorat i FC Midtjylland fik omtale i Ekstra Bladet i går, lagde jeg godt mærke til, at der blev kørt med Brøndby-vinklen, men jeg vil gerne slå fast, at det altså intet har med Brøndby at gøre. Vi har vurderet, at området omkring Midtjylland er meget interessant for os, og derfor har vi indgået et samarbejde med en stærk partner, siger Peter Froulund.
Kommunikationsdirektøren mener ikke, at det er et problem, at Arbejdernes Landsbank fordeler sponsorkronerne mellem klubber, der er rivaler hver søndag inde på banen. Peter Froulund er selv stor Brøndby-fan, når han smider jakkesættet og tager en fodboldtrøje på.
– Jeg er fan af en klub, og mine kollegaer er fan af andre klubber, men det ville være dybt uprofessionelt, hvis det spillede ind, når vi er på arbejde. Vi skal ikke være fans, når vi er i Arbejdernes Landsbank-regi, og derfor er der ingen problemer forbundet med at være sponsor i flere klubber i dansk fodbold, siger han.
Arbejdernes Landsbank afløser Det Faglige Hus som hovedsponsor i FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
DAGENS SPILFORSLAG
Dinamo tryner Thun
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
INTERVIEW
