Ny FCM-sponsor: Det har 0,0 procent med Brøndby at gøre

Arbejdernes Landsbank er ny hovedsponsor i FC Midtjylland, og banken smider i det hele taget mange sponsorkroner i dansk fodbold.



Arbejdernes Landsbank er torsdag blevet præsenteret som ny hovedsponsor i FC Midtjylland. Banken har indgået en fire-årig aftale med Superligaens tophold og vil fra sommer have sit logo på maven af Erik Sviatchenko og holdkammeraterne. 

– Hele området i Midtjylland giver god mening for os at være synlige i. Vi vil meget gerne profilere os yderligere i det midtjyske, og i den forbindelse får vi nu en rigtig dygtig medspiller i form af FC Midtjylland, og det er vi meget glade for, siger Peter Froulund, der er Branding- og Kommunikationsdirektør i Arbejdernes Landsbank, til tipsbladet.dk.

Ekstra Bladet kunne allerede onsdag afsløre, at Arbejdernes Landsbank havde indgået en aftale med FC Midtjylland om et hovedsponsorat, og ifølge avisen tjener FCM mellem 15 og 20 millioner kroner på sponsoratet. 

– Det er en stor aftale for Arbejdernes Landsbank, det er der ingen tvivl om, men jeg har ikke de præcise tal, lyder det fra Peter Froulund.

Arbejdernes Landsbank er i forvejen en meget synlig sponsor i dansk fodbold. Banken kaster således også sponsorkroner efter Brøndby IF, FC Nordsjælland, AGF, Vejle Boldklub og DBU.

– Det er faktisk ikke fodbold i sig selv, der er interessant for os. Vi vil gerne møde vores forbindelser i et setup, hvor de har følelserne med, og i den henseende er fodbold en rigtig god mulighed og den største sport i Danmark. Vi har tidligere været sponsor i blandt andet volleyball, og vi har så at sige stille og roligt arbejdet os op til nu at være en meget synlig sponsor i den største sportsgren, vi har i Danmark, siger Froulund og tilføjer:

– Hvis baseball i morgen blev den største sportsgren i Danmark, ville vi kigge på det. Det sker selvfølgelig ikke, men det er med det udgangspunkt, at vi tænker sponsorater. 

Arbejdernes Landsbank er også hovedsponsor i Brøndby IF, og det vil de være resten af 2020. Dermed vil man i efteråret kunne opleve banken som storsponsor i både Brøndby og FC Midtjylland, men på sigt har AL altså valgt at satse på midtjyderne.

Læs også:Billige udlændinge: Stjæler de Superliga-jobbet fra danske talenter?

– Den her aftale med FC Midtjylland har 0,0 procent med Brøndby IF at gøre. Da vores sponsorat i FC Midtjylland fik omtale i Ekstra Bladet i går, lagde jeg godt mærke til, at der blev kørt med Brøndby-vinklen, men jeg vil gerne slå fast, at det altså intet har med Brøndby at gøre. Vi har vurderet, at området omkring Midtjylland er meget interessant for os, og derfor har vi indgået et samarbejde med en stærk partner, siger Peter Froulund.

Kommunikationsdirektøren mener ikke, at det er et problem, at Arbejdernes Landsbank fordeler sponsorkronerne mellem klubber, der er rivaler hver søndag inde på banen. Peter Froulund er selv stor Brøndby-fan, når han smider jakkesættet og tager en fodboldtrøje på. 

– Jeg er fan af en klub, og mine kollegaer er fan af andre klubber, men det ville være dybt uprofessionelt, hvis det spillede ind, når vi er på arbejde. Vi skal ikke være fans, når vi er i Arbejdernes Landsbank-regi, og derfor er der ingen problemer forbundet med at være sponsor i flere klubber i dansk fodbold, siger han.

Arbejdernes Landsbank afløser Det Faglige Hus som hovedsponsor i FC Midtjylland.



Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Frustreret Premier League-dansker vil væk

I svime over Oscar Schwartau

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Serie A aflyser omstridt kampflytning

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United