Kent Nielsen, Thomas Thomasberg, Christian Poulsen og Brian Riemer er alle bud på en ny cheftræner i FC Midtjylland.
Sådan lyder det fra fodboldeksperten Flemming Povlsen og Kevin Stuhr Ellegaard i Discoverys optakt til kampen mellem AaB og AC Horsens i søndags.
Tidligere på ugen meddelte FC Midtjylland på et pressemøde, at Bo Henriksen var blevet fyret som cheftræner i klubben. Dermed er assistenttræner Henrik Jensen tiltrådt som en midlertidig løsning.
Men som en permenent løsning har Kevin Stuhr Ellegaard fidus til Thomas Thomasberg.
– Han har bevist sig over længere tid, og han er en dygtig træner. Han har selv været der, så han kender klubben, og han vil have nemt ved at træde til fra day one. Det kunne være, at han kunne tænke sig at komme til en større adresse end Randers FC, forklarer den tidligere keeper, der også har Kent Nielsen som en bejler til trænerjobbet i FC Midtjylland.
Flemming Povlsen kom ligeledes med to bud på en ny cheftræner hos midtjyderne.
Her dukkede Brian Riemer, der til daglig er assistenttræner under Thomas Frank i Brentford, op af hatten.
– Han (Brian, red.) gør det rigtig flot, og han får meget ros. Spørgsmålet er om han gider til en lille liga igen, nu hvor han står på den store scene. Det tror jeg næppe, siger Flemming Povlsen.
En anden kandidat til jobbet kunne være den tidligere landsholdsspiller Christian Poulsen, der fungerer som assistentræner under Kasper Hjulmand på det danske herrelandshold.
– Han (Christian, red.) har været i de fem største ligaer på europæisk niveau, og han har spillet i nogle af de største klubber. Det er et langskud, men som FC Midtjylland-mand vil jeg prøve at ringe til Christian Poulsen og spørge, om det var noget, han var interesseret i.
Bo Henriksen nåede at få 55 kampe i spidsen for FC Midtjylland, som han kom til i sommeren sidste år.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
