Ny FCN-træner på plads: Derfor blev det ham

FC Nordsjælland har mandag bekræftet Tipsbladets afsløring, da Jens Fønsskov Olsen er blevet præsenteret som ny cheftræner i klubben.



FC Nordsjælland har været på jagt efter en ny cheftræner, siden Johannes Hoff Thorup rykkede til Norwich. 

Nu er den store jagt forbi. 

FC Nordsjælland har nemlig præsenteret Jens Fønsskov Olsen som den nye cheftræner i Superliga-klubben. 

Tipsbladet afslørede det tidligere mandag. 

Director of Football i FC Nordsjælland, Phil Radley, jubler over den nye cheftræner.

– Vi vidste fra start, at vi havde en topkandidat i Jens, og vi er meget glade for, at vi også har været topprioritet hos Jens blandt de muligheder, han har haft denne sommer. Da det stod klart, at vi skulle have ny cheftræner, gik vi selvfølgelig i gang med at afsøge markedet gennem en grundig proces og målte ham op mod diverse eksterne kandidater. Den proces har bekræftet os i, at Jens er den rette for os.

– Jens har været en del af et særdeles stærkt team, som – nøjagtig ligesom holdet – har været igennem en markant udvikling. Det ser vi frem til at fortsætte med Jens i spidsen. Forfremmelsen af Jens betyder også, at vi kommer til at styrke vores setup med en ny assistenttræner, og det arbejde er allerede i fuld gang, tilføjer Phil Radley.

Tecnical director Alexander Riget supplerer.

– Jens er en dygtig, rolig og erfaren leder, som kender klubben, kulturen, spillerne, staben og organisationen. Han besidder en høj fodboldfaglighed, er dygtig på træningsbanen og har opbygget et indgående kendskab til vores spillestil.

– Derudover besidder han en meget vigtig egenskab i FCN, nemlig en stor erfaring med at arbejde med unge mennesker. Som tidligere akademi-cheftræner og U19-landstræner har han bevist sig som en dygtig og erfaren talentudvikler, der også har cheftrænererfaring på seniorniveau. I kombination med det, vi har set gennem Jens’ tid i Superliga-staben, giver det den rette pakke som den nye cheftræner. Vi har en trup, hvor de næste unge spillere skal træde frem i rækken, og sammenholdt med vores ambitioner om europæisk fodbold er vi glade for, at Jens har takket ja til opgaven.

– Vi så et stort potentiale i Jens allerede for et år siden, da vi hentede ham ind. Siden da har han sammen med resten af staben været igennem en stærk udvikling, hvor han er vokset yderligere. Hans værdier og kompetencer har været det helt rette match, og vi er glade for at have fået bekræftet, at vi så rigtigt i sommer. Vi er stolte over, at udviklingen er gået så hurtigt, og vi glæder os til, at han nu får plads til at folde sig endnu mere ud med endnu mere ansvar, siger Alexander Riget.

49-årige Jens Fønsskov Olsen har indtil nu ageret assistent i FC Nordsjælland, og den rolle fik i sommeren 2023.

Han har tidligere været U19-landstræner for Danmark og træner i Nykøbing FC.



Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Viborg FF – FC Midtjylland

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Stjerner sender besked til Froholdt

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe triumf for Frank

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

FC København – Sønderjyske

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

De er klar til at købe Mohamed Salah

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Danskerscoringerne væltede ind

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano