Ny FCN-træner på plads: Derfor blev det ham

FC Nordsjælland har mandag bekræftet Tipsbladets afsløring, da Jens Fønsskov Olsen er blevet præsenteret som ny cheftræner i klubben.



FC Nordsjælland har været på jagt efter en ny cheftræner, siden Johannes Hoff Thorup rykkede til Norwich. 

Nu er den store jagt forbi. 

FC Nordsjælland har nemlig præsenteret Jens Fønsskov Olsen som den nye cheftræner i Superliga-klubben. 

Tipsbladet afslørede det tidligere mandag. 

Director of Football i FC Nordsjælland, Phil Radley, jubler over den nye cheftræner.

– Vi vidste fra start, at vi havde en topkandidat i Jens, og vi er meget glade for, at vi også har været topprioritet hos Jens blandt de muligheder, han har haft denne sommer. Da det stod klart, at vi skulle have ny cheftræner, gik vi selvfølgelig i gang med at afsøge markedet gennem en grundig proces og målte ham op mod diverse eksterne kandidater. Den proces har bekræftet os i, at Jens er den rette for os.

– Jens har været en del af et særdeles stærkt team, som – nøjagtig ligesom holdet – har været igennem en markant udvikling. Det ser vi frem til at fortsætte med Jens i spidsen. Forfremmelsen af Jens betyder også, at vi kommer til at styrke vores setup med en ny assistenttræner, og det arbejde er allerede i fuld gang, tilføjer Phil Radley.

Tecnical director Alexander Riget supplerer.

– Jens er en dygtig, rolig og erfaren leder, som kender klubben, kulturen, spillerne, staben og organisationen. Han besidder en høj fodboldfaglighed, er dygtig på træningsbanen og har opbygget et indgående kendskab til vores spillestil.

– Derudover besidder han en meget vigtig egenskab i FCN, nemlig en stor erfaring med at arbejde med unge mennesker. Som tidligere akademi-cheftræner og U19-landstræner har han bevist sig som en dygtig og erfaren talentudvikler, der også har cheftrænererfaring på seniorniveau. I kombination med det, vi har set gennem Jens’ tid i Superliga-staben, giver det den rette pakke som den nye cheftræner. Vi har en trup, hvor de næste unge spillere skal træde frem i rækken, og sammenholdt med vores ambitioner om europæisk fodbold er vi glade for, at Jens har takket ja til opgaven.

– Vi så et stort potentiale i Jens allerede for et år siden, da vi hentede ham ind. Siden da har han sammen med resten af staben været igennem en stærk udvikling, hvor han er vokset yderligere. Hans værdier og kompetencer har været det helt rette match, og vi er glade for at have fået bekræftet, at vi så rigtigt i sommer. Vi er stolte over, at udviklingen er gået så hurtigt, og vi glæder os til, at han nu får plads til at folde sig endnu mere ud med endnu mere ansvar, siger Alexander Riget.

49-årige Jens Fønsskov Olsen har indtil nu ageret assistent i FC Nordsjælland, og den rolle fik i sommeren 2023.

Han har tidligere været U19-landstræner for Danmark og træner i Nykøbing FC.





Mathias Zanka går viralt




LIVE

LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Danmark har aldrig haft så mange før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Tøfting lægger hånden på kogepladen



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Sporting CP – Arsenal

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FIFA åbner sag mod Spanien

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining