FC Nordsjælland har været på jagt efter en ny cheftræner, siden Johannes Hoff Thorup rykkede til Norwich.
Nu er den store jagt forbi.
FC Nordsjælland har nemlig præsenteret Jens Fønsskov Olsen som den nye cheftræner i Superliga-klubben.
Tipsbladet afslørede det tidligere mandag.
Director of Football i FC Nordsjælland, Phil Radley, jubler over den nye cheftræner.
– Vi vidste fra start, at vi havde en topkandidat i Jens, og vi er meget glade for, at vi også har været topprioritet hos Jens blandt de muligheder, han har haft denne sommer. Da det stod klart, at vi skulle have ny cheftræner, gik vi selvfølgelig i gang med at afsøge markedet gennem en grundig proces og målte ham op mod diverse eksterne kandidater. Den proces har bekræftet os i, at Jens er den rette for os.
– Jens har været en del af et særdeles stærkt team, som – nøjagtig ligesom holdet – har været igennem en markant udvikling. Det ser vi frem til at fortsætte med Jens i spidsen. Forfremmelsen af Jens betyder også, at vi kommer til at styrke vores setup med en ny assistenttræner, og det arbejde er allerede i fuld gang, tilføjer Phil Radley.
Tecnical director Alexander Riget supplerer.
– Jens er en dygtig, rolig og erfaren leder, som kender klubben, kulturen, spillerne, staben og organisationen. Han besidder en høj fodboldfaglighed, er dygtig på træningsbanen og har opbygget et indgående kendskab til vores spillestil.
– Derudover besidder han en meget vigtig egenskab i FCN, nemlig en stor erfaring med at arbejde med unge mennesker. Som tidligere akademi-cheftræner og U19-landstræner har han bevist sig som en dygtig og erfaren talentudvikler, der også har cheftrænererfaring på seniorniveau. I kombination med det, vi har set gennem Jens’ tid i Superliga-staben, giver det den rette pakke som den nye cheftræner. Vi har en trup, hvor de næste unge spillere skal træde frem i rækken, og sammenholdt med vores ambitioner om europæisk fodbold er vi glade for, at Jens har takket ja til opgaven.
– Vi så et stort potentiale i Jens allerede for et år siden, da vi hentede ham ind. Siden da har han sammen med resten af staben været igennem en stærk udvikling, hvor han er vokset yderligere. Hans værdier og kompetencer har været det helt rette match, og vi er glade for at have fået bekræftet, at vi så rigtigt i sommer. Vi er stolte over, at udviklingen er gået så hurtigt, og vi glæder os til, at han nu får plads til at folde sig endnu mere ud med endnu mere ansvar, siger Alexander Riget.
49-årige Jens Fønsskov Olsen har indtil nu ageret assistent i FC Nordsjælland, og den rolle fik i sommeren 2023.
Han har tidligere været U19-landstræner for Danmark og træner i Nykøbing FC.
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
Bo Svensson favorit til stort job
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Liverpool ydmyget
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her er Kamil Wilczek i dag
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
OPTAKT
Randers FC – OB
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
– Den her sidder dybt i sjælen
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
Lyngby går alene i front
AGF tilbage på førstepladsen
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’