Fremad Amager kommer ikke lige foreløbig til at betale de penge, som klubben skylder.
Tipsbladet er kommet i besiddelse af dokumenter, der viser, at klubben netop har erklæret sig insolvent i en sag i Fogedretten. Dermed er den konkrete fogedsag afvist.
Det skyldes, at Fremad Amager ikke kan betale sine udgifter, og i værste tilfælde kan det ende med, at man går konkurs.
Det kan dog også blot betyde, at man får et pusterum til at finde midler og dermed betale regningerne
Det store spørgsmål er bare, om det lader sig gøre.
Allerede tirsdag kunne Tipsbladet fortælle, at flere agenter og tidligere ansatte mangler penge og har manglet det i lang tid – det kan du læse mere om her.
Her stod Michael Mio Nielsen også frem og fortalte, at han er en af dem, der skyldes penge af klubben, men at han har opgivet at få fat i midlerne.
– Jeg har kæmpet for at få mine penge i seks måneder, og nu har jeg simpelthen opgivet. De reagerer ikke på henvendelserne, rykkere eller advokater. De er fuldstændig ligeglade, og det er bare en stor undskyldning, sagde han til Tipsbladet.
Hans-Henrik Andersen, der er ejer af Ama'r Sport, har også også penge til gode.
– Jeg har fået det hele på nær 35.000, som det koster, når man kører gennem det offentlige system. De kan desværre alle reglerne, så de blev væk første gang i Fogedretten, og så blev de væk anden gang. Tredje gang dukkede de så op, og de første to gange kostede så nogle penge, før jeg kunne få udeståendet. Jeg skal ikke have noget med dem at gøre fremover. De får ikke så meget som en bøjet femøre af mig, sagde Hans-Henrik Andersen til Tipsbladet.
I det hele taget er det svært at forestille sig, at Fremad Amager kan finde de midler, man skal bruge til at redde sig – i hvert fald har det længe ulmet i klubben.
Tipsbladet ville gerne have talt med Fremad Amager-ejer Lars Hein. Men han er ikke vendt retur på Tipsbladets henvendelser.
LIVE
TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
CUSTOM
Mexico – England
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER