Ny Fremad Amager-bombe: Erklærer sig insolvent

Fremad Amager har ifølge Tipsbladets oplysninger erklæret sig insolvent i Fogedretten, og dermed er man et skridt nærmere en konkurs.



Fremad Amager kommer ikke lige foreløbig til at betale de penge, som klubben skylder.

Tipsbladet er kommet i besiddelse af dokumenter, der viser, at klubben netop har erklæret sig insolvent i en sag i Fogedretten. Dermed er den konkrete fogedsag afvist.

Det skyldes, at Fremad Amager ikke kan betale sine udgifter, og i værste tilfælde kan det ende med, at man går konkurs.

Det kan dog også blot betyde, at man får et pusterum til at finde midler og dermed betale regningerne

Det store spørgsmål er bare, om det lader sig gøre.

Allerede tirsdag kunne Tipsbladet fortælle, at flere agenter og tidligere ansatte mangler penge og har manglet det i lang tid – det kan du læse mere om her.

Her stod Michael Mio Nielsen også frem og fortalte, at han er en af dem, der skyldes penge af klubben, men at han har opgivet at få fat i midlerne.

– Jeg har kæmpet for at få mine penge i seks måneder, og nu har jeg simpelthen opgivet. De reagerer ikke på henvendelserne, rykkere eller advokater. De er fuldstændig ligeglade, og det er bare en stor undskyldning, sagde han til Tipsbladet.

Hans-Henrik Andersen, der er ejer af Ama'r Sport, har også også penge til gode.

– Jeg har fået det hele på nær 35.000, som det koster, når man kører gennem det offentlige system. De kan desværre alle reglerne, så de blev væk første gang i Fogedretten, og så blev de væk anden gang. Tredje gang dukkede de så op, og de første to gange kostede så nogle penge, før jeg kunne få udeståendet. Jeg skal ikke have noget med dem at gøre fremover. De får ikke så meget som en bøjet femøre af mig, sagde Hans-Henrik Andersen til Tipsbladet.

I det hele taget er det svært at forestille sig, at Fremad Amager kan finde de midler, man skal bruge til at redde sig – i hvert fald har det længe ulmet i klubben.

Tipsbladet ville gerne have talt med Fremad Amager-ejer Lars Hein. Men han er ikke vendt retur på Tipsbladets henvendelser.

DU KAN LÆSE MERE OM HELE FREMAD AMAGER-SAGEN – KLIK HER







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Nu er der nyt om Robert Skov

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

– Schwartau-handel giver ingen mening

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Canada – Marokko

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas