Ny Fremad Amager-bombe: Erklærer sig insolvent

Fremad Amager har ifølge Tipsbladets oplysninger erklæret sig insolvent i Fogedretten, og dermed er man et skridt nærmere en konkurs.



Fremad Amager kommer ikke lige foreløbig til at betale de penge, som klubben skylder.

Tipsbladet er kommet i besiddelse af dokumenter, der viser, at klubben netop har erklæret sig insolvent i en sag i Fogedretten. Dermed er den konkrete fogedsag afvist.

Det skyldes, at Fremad Amager ikke kan betale sine udgifter, og i værste tilfælde kan det ende med, at man går konkurs.

Det kan dog også blot betyde, at man får et pusterum til at finde midler og dermed betale regningerne

Det store spørgsmål er bare, om det lader sig gøre.

Allerede tirsdag kunne Tipsbladet fortælle, at flere agenter og tidligere ansatte mangler penge og har manglet det i lang tid – det kan du læse mere om her.

Her stod Michael Mio Nielsen også frem og fortalte, at han er en af dem, der skyldes penge af klubben, men at han har opgivet at få fat i midlerne.

– Jeg har kæmpet for at få mine penge i seks måneder, og nu har jeg simpelthen opgivet. De reagerer ikke på henvendelserne, rykkere eller advokater. De er fuldstændig ligeglade, og det er bare en stor undskyldning, sagde han til Tipsbladet.

Hans-Henrik Andersen, der er ejer af Ama'r Sport, har også også penge til gode.

– Jeg har fået det hele på nær 35.000, som det koster, når man kører gennem det offentlige system. De kan desværre alle reglerne, så de blev væk første gang i Fogedretten, og så blev de væk anden gang. Tredje gang dukkede de så op, og de første to gange kostede så nogle penge, før jeg kunne få udeståendet. Jeg skal ikke have noget med dem at gøre fremover. De får ikke så meget som en bøjet femøre af mig, sagde Hans-Henrik Andersen til Tipsbladet.

I det hele taget er det svært at forestille sig, at Fremad Amager kan finde de midler, man skal bruge til at redde sig – i hvert fald har det længe ulmet i klubben.

Tipsbladet ville gerne have talt med Fremad Amager-ejer Lars Hein. Men han er ikke vendt retur på Tipsbladets henvendelser.

DU KAN LÆSE MERE OM HELE FREMAD AMAGER-SAGEN – KLIK HER







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Dansk klub har lagt hele strategien om

Smadrer transferrekord

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?