Ny Fremad Amager-bombe: Erklærer sig insolvent

Fremad Amager har ifølge Tipsbladets oplysninger erklæret sig insolvent i Fogedretten, og dermed er man et skridt nærmere en konkurs.



Fremad Amager kommer ikke lige foreløbig til at betale de penge, som klubben skylder.

Tipsbladet er kommet i besiddelse af dokumenter, der viser, at klubben netop har erklæret sig insolvent i en sag i Fogedretten. Dermed er den konkrete fogedsag afvist.

Det skyldes, at Fremad Amager ikke kan betale sine udgifter, og i værste tilfælde kan det ende med, at man går konkurs.

Det kan dog også blot betyde, at man får et pusterum til at finde midler og dermed betale regningerne

Det store spørgsmål er bare, om det lader sig gøre.

Allerede tirsdag kunne Tipsbladet fortælle, at flere agenter og tidligere ansatte mangler penge og har manglet det i lang tid – det kan du læse mere om her.

Her stod Michael Mio Nielsen også frem og fortalte, at han er en af dem, der skyldes penge af klubben, men at han har opgivet at få fat i midlerne.

– Jeg har kæmpet for at få mine penge i seks måneder, og nu har jeg simpelthen opgivet. De reagerer ikke på henvendelserne, rykkere eller advokater. De er fuldstændig ligeglade, og det er bare en stor undskyldning, sagde han til Tipsbladet.

Hans-Henrik Andersen, der er ejer af Ama'r Sport, har også også penge til gode.

– Jeg har fået det hele på nær 35.000, som det koster, når man kører gennem det offentlige system. De kan desværre alle reglerne, så de blev væk første gang i Fogedretten, og så blev de væk anden gang. Tredje gang dukkede de så op, og de første to gange kostede så nogle penge, før jeg kunne få udeståendet. Jeg skal ikke have noget med dem at gøre fremover. De får ikke så meget som en bøjet femøre af mig, sagde Hans-Henrik Andersen til Tipsbladet.

I det hele taget er det svært at forestille sig, at Fremad Amager kan finde de midler, man skal bruge til at redde sig – i hvert fald har det længe ulmet i klubben.

Tipsbladet ville gerne have talt med Fremad Amager-ejer Lars Hein. Men han er ikke vendt retur på Tipsbladets henvendelser.

DU KAN LÆSE MERE OM HELE FREMAD AMAGER-SAGEN – KLIK HER





LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

FC Fredericia – OB

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tottenham henter forløsende sejr

Bayern München laver vildt comeback

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade