Video : Tipsbladet
Superliga

Ny i FCM: Derfor skifter han væk fra FCK

Julius Emefile fortæller om baggrunden for sit skifte til FC Midtjylland.

Tipsbladet kunne fredag afsløre, at FC Midtjylland havde gaflet den 17-årige angriber Julius Emefile hos rivalerne fra FC København, og tirsdag er det blevet bekræftet af den midtjyske klub, at de har skrevet kontrakt med ham.

Her er der tale om en tre-årig aftale for ham, og i præsentationen fortæller han om baggrunden for sit skifte.

- Jeg har lært rigtig meget i min tid i FCK, og det sætter jeg stor pris på. Men jeg har ønsket nye udfordringer og der har jeg haft gode snakke med Midtjylland, siger han på FCM's hjemmeside og fortsætter:

- Klubbens setup er rigtig godt og de muligheder, de tilbyder, tror jeg meget på. Jeg glæder mig til at komme i gang, lyder det fra Julius Emefile.

I sidste sæson lavede han 14 mål FC København i U17-ligaen i sidste sæson. For FCM's akademichef Flemming Broe er der ser et stort potentiale i den nye ulv i klubben. Han peger blandt andet på, at Emefile er en alsidig spiller med et højt teknisk niveau. 

- Julius er dynamisk og atletisk, og taktisk er han forudseende. Han er direkte i sit offensive spil, farlig foran mål og en dygtig presspiller, hvilket komplimenterer vores spillestil. Samtidig ser vi et stort potentiale i hans evner til at løbe dybt og skabe chancer, forklarer Broe.

I den kommende sæson er det planen, at Julius Emefile skal være på FCM's U19-hold, som i den seneste sæson vandt det danske mesterskab ligesom klubbens førstehold præsterede.