Tipsbladet kunne fredag afsløre, at FC Midtjylland havde gaflet den 17-årige angriber Julius Emefile hos rivalerne fra FC København, og tirsdag er det blevet bekræftet af den midtjyske klub, at de har skrevet kontrakt med ham.
Her er der tale om en tre-årig aftale for ham, og i præsentationen fortæller han om baggrunden for sit skifte.
– Jeg har lært rigtig meget i min tid i FCK, og det sætter jeg stor pris på. Men jeg har ønsket nye udfordringer og der har jeg haft gode snakke med Midtjylland, siger han på FCM's hjemmeside og fortsætter:
– Klubbens setup er rigtig godt og de muligheder, de tilbyder, tror jeg meget på. Jeg glæder mig til at komme i gang, lyder det fra Julius Emefile.
I sidste sæson lavede han 14 mål FC København i U17-ligaen i sidste sæson. For FCM's akademichef Flemming Broe er der ser et stort potentiale i den nye ulv i klubben. Han peger blandt andet på, at Emefile er en alsidig spiller med et højt teknisk niveau.
– Julius er dynamisk og atletisk, og taktisk er han forudseende. Han er direkte i sit offensive spil, farlig foran mål og en dygtig presspiller, hvilket komplimenterer vores spillestil. Samtidig ser vi et stort potentiale i hans evner til at løbe dybt og skabe chancer, forklarer Broe.
I den kommende sæson er det planen, at Julius Emefile skal være på FCM's U19-hold, som i den seneste sæson vandt det danske mesterskab ligesom klubbens førstehold præsterede.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT