Ny i FCM: Derfor skifter han væk fra FCK

Julius Emefile fortæller om baggrunden for sit skifte til FC Midtjylland.



Tipsbladet kunne fredag afsløre, at FC Midtjylland havde gaflet den 17-årige angriber Julius Emefile hos rivalerne fra FC København, og tirsdag er det blevet bekræftet af den midtjyske klub, at de har skrevet kontrakt med ham.

Her er der tale om en tre-årig aftale for ham, og i præsentationen fortæller han om baggrunden for sit skifte.

– Jeg har lært rigtig meget i min tid i FCK, og det sætter jeg stor pris på. Men jeg har ønsket nye udfordringer og der har jeg haft gode snakke med Midtjylland, siger han på FCM's hjemmeside og fortsætter:

– Klubbens setup er rigtig godt og de muligheder, de tilbyder, tror jeg meget på. Jeg glæder mig til at komme i gang, lyder det fra Julius Emefile.

I sidste sæson lavede han 14 mål FC København i U17-ligaen i sidste sæson. For FCM's akademichef Flemming Broe er der ser et stort potentiale i den nye ulv i klubben. Han peger blandt andet på, at Emefile er en alsidig spiller med et højt teknisk niveau. 

– Julius er dynamisk og atletisk, og taktisk er han forudseende. Han er direkte i sit offensive spil, farlig foran mål og en dygtig presspiller, hvilket komplimenterer vores spillestil. Samtidig ser vi et stort potentiale i hans evner til at løbe dybt og skabe chancer, forklarer Broe.

I den kommende sæson er det planen, at Julius Emefile skal være på FCM's U19-hold, som i den seneste sæson vandt det danske mesterskab ligesom klubbens førstehold præsterede.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Afsløring: DBU-boss stopper

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Bo Svensson med hård kritik

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..