Ny i FCM: Derfor skifter han væk fra FCK

Julius Emefile fortæller om baggrunden for sit skifte til FC Midtjylland.



Tipsbladet kunne fredag afsløre, at FC Midtjylland havde gaflet den 17-årige angriber Julius Emefile hos rivalerne fra FC København, og tirsdag er det blevet bekræftet af den midtjyske klub, at de har skrevet kontrakt med ham.

Her er der tale om en tre-årig aftale for ham, og i præsentationen fortæller han om baggrunden for sit skifte.

– Jeg har lært rigtig meget i min tid i FCK, og det sætter jeg stor pris på. Men jeg har ønsket nye udfordringer og der har jeg haft gode snakke med Midtjylland, siger han på FCM's hjemmeside og fortsætter:

– Klubbens setup er rigtig godt og de muligheder, de tilbyder, tror jeg meget på. Jeg glæder mig til at komme i gang, lyder det fra Julius Emefile.

I sidste sæson lavede han 14 mål FC København i U17-ligaen i sidste sæson. For FCM's akademichef Flemming Broe er der ser et stort potentiale i den nye ulv i klubben. Han peger blandt andet på, at Emefile er en alsidig spiller med et højt teknisk niveau. 

– Julius er dynamisk og atletisk, og taktisk er han forudseende. Han er direkte i sit offensive spil, farlig foran mål og en dygtig presspiller, hvilket komplimenterer vores spillestil. Samtidig ser vi et stort potentiale i hans evner til at løbe dybt og skabe chancer, forklarer Broe.

I den kommende sæson er det planen, at Julius Emefile skal være på FCM's U19-hold, som i den seneste sæson vandt det danske mesterskab ligesom klubbens førstehold præsterede.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

De er enige med Mathias Jensen

FC Barcelona køber VM-angriber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ecuador – Tyskland

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Paraguay – Australien

Åbner op for sommertransfer

Sydafrika – Sydkorea

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tunesien – Holland

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

VM i tal: Så vildt har det været

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Tyrkiet – USA