Det er nok ikke nogen overdrivelse at skrive, at Mohamed Daramy har været en stor succes for FC København. Ikke alene har de tjent stort på et kæmpe-salg af ham. De har også haft stor nytte af ham på lejeophold i denne sæson, hvor han var med til at sikre dem et nyt mesterskab.
Nu er der kommet endnu en Daramy i FCK. Det drejer sig om Mohameds lillebror Abdul Daramy, som nu er på. Det er tilmed noget, som er blevet hyldet af storebroren på Instagram.
Her er der blevet lagt et billede op , hvor Abdul Daramy står sammen med Sune Smith-Nielsen med et kæmpe FCK-logo bag dem.
– Stort tillykke lillebror med din kontrakt, er stolt af dig, skriver Mohamed Daramy i teksten til billedet på det sociale medie, ligesom der er et billede af lillebroren, hvor der bliver skrevet under på kontrakten, som man kan se nedenfor.
Den 15-årige Daramy er allerede en del af klubbens U15-hold, og han tager nu et stort skridt mod at gå i sin storebrors fodspor.
Både Lukas Lerager og Peter Ankersen har siden kommenteret med henholdsvis 'Åh ny brormand på vej' og 'Tillykke med brormand, brormand'. Derudover er kendte folk som Anders Breinholt og Martin Brygmann været på med kommentarer af den positive slags.
Mohamed Daramys egen situation er sådan, at hans lejeaftale med FCK udløber efter denne sæson, hvorefter han skal tilbage til Ajax.
Der har siden været spekulationer om, hvem erstatningen skal være for ham – og her lader det altså til, at det ikke bliver en bestemt sydamerikaner. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab