Ny i rækken: FCK skriver med endnu en Daramy

Abdul Daramy har underskrevet kontrakt med FC København.



Det er nok ikke nogen overdrivelse at skrive, at Mohamed Daramy har været en stor succes for FC København. Ikke alene har de tjent stort på et kæmpe-salg af ham. De har også haft stor nytte af ham på lejeophold i denne sæson, hvor han var med til at sikre dem et nyt mesterskab.

Nu er der kommet endnu en Daramy i FCK. Det drejer sig om Mohameds lillebror Abdul Daramy, som nu er på. Det er tilmed noget, som er blevet hyldet af storebroren på Instagram. 

Her er der blevet lagt et billede op , hvor Abdul Daramy står sammen med Sune Smith-Nielsen med et kæmpe FCK-logo bag dem.

– Stort tillykke lillebror med din kontrakt, er stolt af dig, skriver Mohamed Daramy i teksten til billedet på det sociale medie, ligesom der er et billede af lillebroren, hvor der bliver skrevet under på kontrakten, som man kan se nedenfor.

Den 15-årige Daramy er allerede en del af klubbens U15-hold, og han tager nu et stort skridt mod at gå i sin storebrors fodspor.

Både Lukas Lerager og Peter Ankersen har siden kommenteret med henholdsvis 'Åh ny brormand på vej' og 'Tillykke med brormand, brormand'. Derudover er kendte folk som Anders Breinholt og Martin Brygmann været på med kommentarer af den positive slags.

Mohamed Daramys egen situation er sådan, at hans lejeaftale med FCK udløber efter denne sæson, hvorefter han skal tilbage til Ajax.

Der har siden været spekulationer om, hvem erstatningen skal være for ham – og her lader det altså til, at det ikke bliver en bestemt sydamerikaner. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Elias Jelert færdig

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Irak – Norge