Ny i rækken: FCK skriver med endnu en Daramy

Abdul Daramy har underskrevet kontrakt med FC København.



Det er nok ikke nogen overdrivelse at skrive, at Mohamed Daramy har været en stor succes for FC København. Ikke alene har de tjent stort på et kæmpe-salg af ham. De har også haft stor nytte af ham på lejeophold i denne sæson, hvor han var med til at sikre dem et nyt mesterskab.

Nu er der kommet endnu en Daramy i FCK. Det drejer sig om Mohameds lillebror Abdul Daramy, som nu er på. Det er tilmed noget, som er blevet hyldet af storebroren på Instagram. 

Her er der blevet lagt et billede op , hvor Abdul Daramy står sammen med Sune Smith-Nielsen med et kæmpe FCK-logo bag dem.

– Stort tillykke lillebror med din kontrakt, er stolt af dig, skriver Mohamed Daramy i teksten til billedet på det sociale medie, ligesom der er et billede af lillebroren, hvor der bliver skrevet under på kontrakten, som man kan se nedenfor.

Den 15-årige Daramy er allerede en del af klubbens U15-hold, og han tager nu et stort skridt mod at gå i sin storebrors fodspor.

Både Lukas Lerager og Peter Ankersen har siden kommenteret med henholdsvis 'Åh ny brormand på vej' og 'Tillykke med brormand, brormand'. Derudover er kendte folk som Anders Breinholt og Martin Brygmann været på med kommentarer af den positive slags.

Mohamed Daramys egen situation er sådan, at hans lejeaftale med FCK udløber efter denne sæson, hvorefter han skal tilbage til Ajax.

Der har siden været spekulationer om, hvem erstatningen skal være for ham – og her lader det altså til, at det ikke bliver en bestemt sydamerikaner. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

FC Nordsjælland – AGF