FC Nordsjælland kan gøre det igen.
Lave endnu et stort salg denne sommer, da der nu er rift om deres norske stjerneskud Sindre Walle Egeli, som Lille er interesseret i.
Det skriver L’Equipe og oplysningerne stemmer overens med Tipsbladets.
Mere konkret er Lille, der jo har en historik med at handle med FC Nordsjælland, som hev Rocco Ascone ind i vinteren 2022, i dialog med Sindre Walle Egelis bagland for at sondere terrænet omkring en mulig transfer.
Og netop Lille kender potentialet blandt Superligaens unge spillere rigtig godt, da de som bekendt hentede Hákon Haraldsson i FC København for to år siden, som nu har udviklet sig til en profil på franskmændenes mandskab.
18-årige Sindre Walle Egeli har noteret sig for ni fuldtræffere og otte assister i denne sæson, hvor han har været endnu en stor åbenbaring ud af akademiet i FC Nordsjælland, som han kom til fra Sandefjord som 16-årig.
Allerede i vinter var der bud efter kantspilleren, hvor Feyenoord forhørte sig på Sindre Walle Egeli, der altså kan stå overfor en skelsættende sommer.
Ifølge L’Equipe forventes prisskiltet at være omkring 15 millioner euro svarende til 112 millioner kroner, men mon ikke at FC Nordsjælland har i sinde at presse prisen yderligere op med deres historik for at lande store salg.
I sommervinduet sendte man som bekendt Conrad Harder afsted til Sporting CP for knap 150 millioner kroner, og før ham blev Ernest Nuamah Superligaens største salg med sit skifte fra FCN til RWD Molenbeek.
For at vende tilbage til Lille, vil det for Sindre Walle Egeli være et stort spring op, da franskmændene har haft gang i en flot sæson i Champions League og i den hjemlige Ligue 1, hvor man endte på femtepladsen.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
OPTAKT
Belgien – Egypten
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT