Ny klub, samme hovedpine for Andreas Skov Olsen?

Andreas Skov Olsen meldes meget tæt på Club Brugge – spørgsmålet er, om danskeren her løber ind i de samme problemer som i Bologna?



Det forlyder, at Andreas Skov Olsen er på vej til Club Brugge fra Bologna. Den belgiske storklub betaler angiveligt i omegnen af 50 millioner kroner for den danske landsholdsspiller.

I Club Brugge starter Andreas Skov Olsen på en frisk, men spørgsmålet er, om de samme problemer venter ham i Belgien?

Den altoverskyggende årsag til, at Andreas Skov Olsen vil væk fra Bologna, er, at han ikke passer ind i cheftræner Sinisa Mihajlovic’ system. Bologna-bossen spiller 3-5-2. og det er ikke guf for danskeren, der er klart bedst, når han kan husere på en offensiv højre kant i en 4-2-3-1, 4-3-3 eller 3-4-3 som på det danske landshold.

Det er her, det bliver lidt interessant.

Club Brugge har netop fået ny cheftræner i form af hollænderen Alfred Schreuder, der lørdag debuterede med en 2-0-sejr over Sint-Truiden. Og hvordan stillede Schreuder op i sin debut? I en 3-5-2 – samme system, som Andreas Skov Olsen flygter fra i støvlelandet.

Det kan selvfølgelig være, at Alfred Schreuder har en anden formation i tankerne på sigt, men hvis han mener, at 3-5-2 egner sig bedst til Club Brugge-mandskabet, kommer Andreas Skov Olsen igen ikke til at spille sin favoritposition. Da Schreuder var cheftræner i Hoffenheim, benyttede han sig også flere gange af 3-5-2.

Selv hvis cheftræneren vælger at skifte til en formation, der passer Andreas Skov Olsen, kan danskeren ikke sove helt roligt om natten. Der er også en benhård konkurrencesituation, han skal forholde sig til.

Andreas Skov Olsen vil skulle konkurrere med canadieren Tajon Buchanan om pladsen, og det er en spiller, Club Brugge har hentet i dette transfervindue for 45 millioner kroner – det er ikke et beløb, belgierne bruger på en reserve. 

Der er med andre ord en masse at tænke over for Andreas Skov Olsen, før han sætter sin signatur på en kontrakt med Club Brugge. Han skal være sikker på, at problemerne fra Italien ikke flytter med til Belgien. 





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Meget hård tilskuerstraf til FCK

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De lurer på Kjærgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Får afvist bud på dansk profil

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho