Ny klub, samme hovedpine for Andreas Skov Olsen?

Andreas Skov Olsen meldes meget tæt på Club Brugge – spørgsmålet er, om danskeren her løber ind i de samme problemer som i Bologna?



Det forlyder, at Andreas Skov Olsen er på vej til Club Brugge fra Bologna. Den belgiske storklub betaler angiveligt i omegnen af 50 millioner kroner for den danske landsholdsspiller.

I Club Brugge starter Andreas Skov Olsen på en frisk, men spørgsmålet er, om de samme problemer venter ham i Belgien?

Den altoverskyggende årsag til, at Andreas Skov Olsen vil væk fra Bologna, er, at han ikke passer ind i cheftræner Sinisa Mihajlovic’ system. Bologna-bossen spiller 3-5-2. og det er ikke guf for danskeren, der er klart bedst, når han kan husere på en offensiv højre kant i en 4-2-3-1, 4-3-3 eller 3-4-3 som på det danske landshold.

Det er her, det bliver lidt interessant.

Club Brugge har netop fået ny cheftræner i form af hollænderen Alfred Schreuder, der lørdag debuterede med en 2-0-sejr over Sint-Truiden. Og hvordan stillede Schreuder op i sin debut? I en 3-5-2 – samme system, som Andreas Skov Olsen flygter fra i støvlelandet.

Det kan selvfølgelig være, at Alfred Schreuder har en anden formation i tankerne på sigt, men hvis han mener, at 3-5-2 egner sig bedst til Club Brugge-mandskabet, kommer Andreas Skov Olsen igen ikke til at spille sin favoritposition. Da Schreuder var cheftræner i Hoffenheim, benyttede han sig også flere gange af 3-5-2.

Selv hvis cheftræneren vælger at skifte til en formation, der passer Andreas Skov Olsen, kan danskeren ikke sove helt roligt om natten. Der er også en benhård konkurrencesituation, han skal forholde sig til.

Andreas Skov Olsen vil skulle konkurrere med canadieren Tajon Buchanan om pladsen, og det er en spiller, Club Brugge har hentet i dette transfervindue for 45 millioner kroner – det er ikke et beløb, belgierne bruger på en reserve. 

Der er med andre ord en masse at tænke over for Andreas Skov Olsen, før han sætter sin signatur på en kontrakt med Club Brugge. Han skal være sikker på, at problemerne fra Italien ikke flytter med til Belgien. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

AGF – FC Midtjylland

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

FC København – Vejle Boldklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

FC Fredericia – OB

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

En voldsom ulighed

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’