Ny klub, samme hovedpine for Andreas Skov Olsen?

Andreas Skov Olsen meldes meget tæt på Club Brugge – spørgsmålet er, om danskeren her løber ind i de samme problemer som i Bologna?



Det forlyder, at Andreas Skov Olsen er på vej til Club Brugge fra Bologna. Den belgiske storklub betaler angiveligt i omegnen af 50 millioner kroner for den danske landsholdsspiller.

I Club Brugge starter Andreas Skov Olsen på en frisk, men spørgsmålet er, om de samme problemer venter ham i Belgien?

Den altoverskyggende årsag til, at Andreas Skov Olsen vil væk fra Bologna, er, at han ikke passer ind i cheftræner Sinisa Mihajlovic’ system. Bologna-bossen spiller 3-5-2. og det er ikke guf for danskeren, der er klart bedst, når han kan husere på en offensiv højre kant i en 4-2-3-1, 4-3-3 eller 3-4-3 som på det danske landshold.

Det er her, det bliver lidt interessant.

Club Brugge har netop fået ny cheftræner i form af hollænderen Alfred Schreuder, der lørdag debuterede med en 2-0-sejr over Sint-Truiden. Og hvordan stillede Schreuder op i sin debut? I en 3-5-2 – samme system, som Andreas Skov Olsen flygter fra i støvlelandet.

Det kan selvfølgelig være, at Alfred Schreuder har en anden formation i tankerne på sigt, men hvis han mener, at 3-5-2 egner sig bedst til Club Brugge-mandskabet, kommer Andreas Skov Olsen igen ikke til at spille sin favoritposition. Da Schreuder var cheftræner i Hoffenheim, benyttede han sig også flere gange af 3-5-2.

Selv hvis cheftræneren vælger at skifte til en formation, der passer Andreas Skov Olsen, kan danskeren ikke sove helt roligt om natten. Der er også en benhård konkurrencesituation, han skal forholde sig til.

Andreas Skov Olsen vil skulle konkurrere med canadieren Tajon Buchanan om pladsen, og det er en spiller, Club Brugge har hentet i dette transfervindue for 45 millioner kroner – det er ikke et beløb, belgierne bruger på en reserve. 

Der er med andre ord en masse at tænke over for Andreas Skov Olsen, før han sætter sin signatur på en kontrakt med Club Brugge. Han skal være sikker på, at problemerne fra Italien ikke flytter med til Belgien. 





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Nu drømmer de stort i AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

– De skal skille sig af med ham!

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Han kommer til at have mareridt i nat

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Kæmpe triumf for Frank

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Her sætter Vingegaard grænsen

De er klar til at købe Mohamed Salah

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland