Det forlyder, at Andreas Skov Olsen er på vej til Club Brugge fra Bologna. Den belgiske storklub betaler angiveligt i omegnen af 50 millioner kroner for den danske landsholdsspiller.
I Club Brugge starter Andreas Skov Olsen på en frisk, men spørgsmålet er, om de samme problemer venter ham i Belgien?
Den altoverskyggende årsag til, at Andreas Skov Olsen vil væk fra Bologna, er, at han ikke passer ind i cheftræner Sinisa Mihajlovic’ system. Bologna-bossen spiller 3-5-2. og det er ikke guf for danskeren, der er klart bedst, når han kan husere på en offensiv højre kant i en 4-2-3-1, 4-3-3 eller 3-4-3 som på det danske landshold.
Det er her, det bliver lidt interessant.
Club Brugge har netop fået ny cheftræner i form af hollænderen Alfred Schreuder, der lørdag debuterede med en 2-0-sejr over Sint-Truiden. Og hvordan stillede Schreuder op i sin debut? I en 3-5-2 – samme system, som Andreas Skov Olsen flygter fra i støvlelandet.
Det kan selvfølgelig være, at Alfred Schreuder har en anden formation i tankerne på sigt, men hvis han mener, at 3-5-2 egner sig bedst til Club Brugge-mandskabet, kommer Andreas Skov Olsen igen ikke til at spille sin favoritposition. Da Schreuder var cheftræner i Hoffenheim, benyttede han sig også flere gange af 3-5-2.
Selv hvis cheftræneren vælger at skifte til en formation, der passer Andreas Skov Olsen, kan danskeren ikke sove helt roligt om natten. Der er også en benhård konkurrencesituation, han skal forholde sig til.
Andreas Skov Olsen vil skulle konkurrere med canadieren Tajon Buchanan om pladsen, og det er en spiller, Club Brugge har hentet i dette transfervindue for 45 millioner kroner – det er ikke et beløb, belgierne bruger på en reserve.
Der er med andre ord en masse at tænke over for Andreas Skov Olsen, før han sætter sin signatur på en kontrakt med Club Brugge. Han skal være sikker på, at problemerne fra Italien ikke flytter med til Belgien.
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
– Lidt af en bombe
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
NYHEDER
Stort Yussuf Poulsen-chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Han er IKKE i spil
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
DBU hylder Hareide
DAGENS SPILFORSLAG
Braga brager derudad
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Højlund i hovedrolle
Ståle, Brøndby og mange flere mindes Åge Hareide
Åge Hareide er død
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
NYHEDER
Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris
NYHEDER
