Ny kontrakt? – Kan hverken sige ja eller nej

Max Power er glad for Århus og AGF, men fremtiden har han ikke på plads endnu.



ÅRHUS (Tipsbladet): Max Power er sit sædvanlige glade selv og giver hånd til journalisterne, da han efter torsdagens træning på Fredensvang giver interview til en håndfuld medier.

Den engelske midtbanespiller har spillet i AGF’s Superliga-kampe i de første uger af 2025-halvsæsonen og er en skattet spiller, når man spørger hans cheftræner.

I solskin og med en tocifret temperatur tager træningsanlægget og byen sig også bedre ud, end den har gjort i månedsvis, og den tidligere Sunderland-anfører har fra starten af opholdet i Danmark understreget, at han og familien føler sig godt tilpas.

Men på en etårig kontrakt og stærk konkurrence på den centrale midtbane er en startplads i AGF svært at få fingre i, og uanset glæden ved at arbejde i AGF og bo i Århus er der ingen garantier for, midtbanespilleren skal fortsætte i AGF til næste sæson.

– Hvis der er én ting, jeg har lært i fodbold, er det, at man ikke kan planlægge noget som helst, siger Max Power, der før sin sæson i Saudi-Arabiens næstbedste række havde spillet for Wigan, Sunderland og barndomsklubben Tranmere.

– Før jeg skiftede til Saudi-Arabien, var det meningen, at jeg skulle køre til London for at underskrive en kontrakt med Queens Park Rangers, og så gik der 24 timer, hvorefter jeg ikke skulle dertil men var på vej på en syv timer lang flyrejse, siger Max Power, som tager de kommende måneder med til at overveje, hvad der skal ske.

– Jeg vil bestemt ikke udelukke det [at fortsætte i AGF], men vi er bestemt heller ikke der, hvor jeg kan bekræfte og sige ‘ja’. Når det bliver sommer, fylder jeg 32 år, og jeg ved, at jeg er i den sidste del af min karriere. Hvad end, der følger efter, kommer je helt sikkert til at alt med i overvejelserne i forhold til mine børn og familien. Det gode er, at de er vant til at skulle pakke kufferten og flytte rundt. Så uanset, hvad der sker, er jeg sikker på, vi vil håndtere det godt. Men som sagt, i øjeblikket kan jeg hverken sige ja eller nej, siger Max Power.

– Klubben respekterer også, at jeg til sommer tager lidt tid til at overveje, hvad der vil være bedst. Kunne det være her? Måske. Jeg kan hverken sige ja eller nej.

Max Power fortalte i et interview med Tipsbladet i november om fodboldkarrieren og den uddannelse som sportsleder, han netop havde færdiggjort (læs interviewet her).

Så tiden efter karrieren som spiller er Max Power begyndt at tænke på, men lige nu er det den sidste tredjedel af sæson i Superligaen, der betyder noget for midtbanespilleren.

– Jeg har et virkelig godt forhold til alle i klubben. Når vi har haft de her snakke, er vi alle enige. Vi vil opnå noget, og som I formentlig også kan se, er jeg helt klar på at gøre mit for at hjælpe holdet til at vinde, når jeg får muligheden.

– Jeg tager det, som det kommer. Og jeg nyder at være her og være i byen. Vi er faldet rigtig godt til, og mit hovedfokus er, at vi har 12 kampe tilbage. Når vi ser på tabellen, ser jeg en kæmpestor mulighed. Jeg har vundet ligaer før, og jeg var også med til at rykke op i sidste sæson i Saudi-Arabien, selv om jeg var skadet i slutningen af sæsonen. Det er bestemt ikke nemt, Top 6 er meget tæt, og vi forsøger ikke at løbe, før vi kan gå. Vi skal sikre Top 6 på søndag, og derfra er alt muligt, siger Max Power.

Max Power har spillet lige over 500 kampe i Championship, League One og League Two (inklusiv pokalturneringer) for sine klubber i England.

Power har spillet 63 minutter som indskifter i de tre ligakampe i februar og ligner også et godt bud på en spiller, der kan få minutter i weekendens kamp mod Viborg FF.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Neestrup må undvære profil igen

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

– Enten FCK eller også stopper han?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Randers FC – Vejle Boldklub

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

FC København-boss reagerer på tilråb

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Godt nyt – nu er han landet i København

Derfor var Moukoko vraget

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Snestorm kan udfordre OB

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’