ÅRHUS (Tipsbladet): Max Power er sit sædvanlige glade selv og giver hånd til journalisterne, da han efter torsdagens træning på Fredensvang giver interview til en håndfuld medier.
Den engelske midtbanespiller har spillet i AGF’s Superliga-kampe i de første uger af 2025-halvsæsonen og er en skattet spiller, når man spørger hans cheftræner.
I solskin og med en tocifret temperatur tager træningsanlægget og byen sig også bedre ud, end den har gjort i månedsvis, og den tidligere Sunderland-anfører har fra starten af opholdet i Danmark understreget, at han og familien føler sig godt tilpas.
Men på en etårig kontrakt og stærk konkurrence på den centrale midtbane er en startplads i AGF svært at få fingre i, og uanset glæden ved at arbejde i AGF og bo i Århus er der ingen garantier for, midtbanespilleren skal fortsætte i AGF til næste sæson.
– Hvis der er én ting, jeg har lært i fodbold, er det, at man ikke kan planlægge noget som helst, siger Max Power, der før sin sæson i Saudi-Arabiens næstbedste række havde spillet for Wigan, Sunderland og barndomsklubben Tranmere.
– Før jeg skiftede til Saudi-Arabien, var det meningen, at jeg skulle køre til London for at underskrive en kontrakt med Queens Park Rangers, og så gik der 24 timer, hvorefter jeg ikke skulle dertil men var på vej på en syv timer lang flyrejse, siger Max Power, som tager de kommende måneder med til at overveje, hvad der skal ske.

– Jeg vil bestemt ikke udelukke det [at fortsætte i AGF], men vi er bestemt heller ikke der, hvor jeg kan bekræfte og sige ‘ja’. Når det bliver sommer, fylder jeg 32 år, og jeg ved, at jeg er i den sidste del af min karriere. Hvad end, der følger efter, kommer je helt sikkert til at alt med i overvejelserne i forhold til mine børn og familien. Det gode er, at de er vant til at skulle pakke kufferten og flytte rundt. Så uanset, hvad der sker, er jeg sikker på, vi vil håndtere det godt. Men som sagt, i øjeblikket kan jeg hverken sige ja eller nej, siger Max Power.
– Klubben respekterer også, at jeg til sommer tager lidt tid til at overveje, hvad der vil være bedst. Kunne det være her? Måske. Jeg kan hverken sige ja eller nej.
Max Power fortalte i et interview med Tipsbladet i november om fodboldkarrieren og den uddannelse som sportsleder, han netop havde færdiggjort (læs interviewet her).
Så tiden efter karrieren som spiller er Max Power begyndt at tænke på, men lige nu er det den sidste tredjedel af sæson i Superligaen, der betyder noget for midtbanespilleren.
– Jeg har et virkelig godt forhold til alle i klubben. Når vi har haft de her snakke, er vi alle enige. Vi vil opnå noget, og som I formentlig også kan se, er jeg helt klar på at gøre mit for at hjælpe holdet til at vinde, når jeg får muligheden.
– Jeg tager det, som det kommer. Og jeg nyder at være her og være i byen. Vi er faldet rigtig godt til, og mit hovedfokus er, at vi har 12 kampe tilbage. Når vi ser på tabellen, ser jeg en kæmpestor mulighed. Jeg har vundet ligaer før, og jeg var også med til at rykke op i sidste sæson i Saudi-Arabien, selv om jeg var skadet i slutningen af sæsonen. Det er bestemt ikke nemt, Top 6 er meget tæt, og vi forsøger ikke at løbe, før vi kan gå. Vi skal sikre Top 6 på søndag, og derfra er alt muligt, siger Max Power.
Max Power har spillet lige over 500 kampe i Championship, League One og League Two (inklusiv pokalturneringer) for sine klubber i England.
Power har spillet 63 minutter som indskifter i de tre ligakampe i februar og ligner også et godt bud på en spiller, der kan få minutter i weekendens kamp mod Viborg FF.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
CUSTOM
Barcelona – Betis
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
INTERVIEW