Ny kontrakt? – Kan hverken sige ja eller nej

Max Power er glad for Århus og AGF, men fremtiden har han ikke på plads endnu.



ÅRHUS (Tipsbladet): Max Power er sit sædvanlige glade selv og giver hånd til journalisterne, da han efter torsdagens træning på Fredensvang giver interview til en håndfuld medier.

Den engelske midtbanespiller har spillet i AGF’s Superliga-kampe i de første uger af 2025-halvsæsonen og er en skattet spiller, når man spørger hans cheftræner.

I solskin og med en tocifret temperatur tager træningsanlægget og byen sig også bedre ud, end den har gjort i månedsvis, og den tidligere Sunderland-anfører har fra starten af opholdet i Danmark understreget, at han og familien føler sig godt tilpas.

Men på en etårig kontrakt og stærk konkurrence på den centrale midtbane er en startplads i AGF svært at få fingre i, og uanset glæden ved at arbejde i AGF og bo i Århus er der ingen garantier for, midtbanespilleren skal fortsætte i AGF til næste sæson.

– Hvis der er én ting, jeg har lært i fodbold, er det, at man ikke kan planlægge noget som helst, siger Max Power, der før sin sæson i Saudi-Arabiens næstbedste række havde spillet for Wigan, Sunderland og barndomsklubben Tranmere.

– Før jeg skiftede til Saudi-Arabien, var det meningen, at jeg skulle køre til London for at underskrive en kontrakt med Queens Park Rangers, og så gik der 24 timer, hvorefter jeg ikke skulle dertil men var på vej på en syv timer lang flyrejse, siger Max Power, som tager de kommende måneder med til at overveje, hvad der skal ske.

– Jeg vil bestemt ikke udelukke det [at fortsætte i AGF], men vi er bestemt heller ikke der, hvor jeg kan bekræfte og sige ‘ja’. Når det bliver sommer, fylder jeg 32 år, og jeg ved, at jeg er i den sidste del af min karriere. Hvad end, der følger efter, kommer je helt sikkert til at alt med i overvejelserne i forhold til mine børn og familien. Det gode er, at de er vant til at skulle pakke kufferten og flytte rundt. Så uanset, hvad der sker, er jeg sikker på, vi vil håndtere det godt. Men som sagt, i øjeblikket kan jeg hverken sige ja eller nej, siger Max Power.

– Klubben respekterer også, at jeg til sommer tager lidt tid til at overveje, hvad der vil være bedst. Kunne det være her? Måske. Jeg kan hverken sige ja eller nej.

Max Power fortalte i et interview med Tipsbladet i november om fodboldkarrieren og den uddannelse som sportsleder, han netop havde færdiggjort (læs interviewet her).

Så tiden efter karrieren som spiller er Max Power begyndt at tænke på, men lige nu er det den sidste tredjedel af sæson i Superligaen, der betyder noget for midtbanespilleren.

– Jeg har et virkelig godt forhold til alle i klubben. Når vi har haft de her snakke, er vi alle enige. Vi vil opnå noget, og som I formentlig også kan se, er jeg helt klar på at gøre mit for at hjælpe holdet til at vinde, når jeg får muligheden.

– Jeg tager det, som det kommer. Og jeg nyder at være her og være i byen. Vi er faldet rigtig godt til, og mit hovedfokus er, at vi har 12 kampe tilbage. Når vi ser på tabellen, ser jeg en kæmpestor mulighed. Jeg har vundet ligaer før, og jeg var også med til at rykke op i sidste sæson i Saudi-Arabien, selv om jeg var skadet i slutningen af sæsonen. Det er bestemt ikke nemt, Top 6 er meget tæt, og vi forsøger ikke at løbe, før vi kan gå. Vi skal sikre Top 6 på søndag, og derfra er alt muligt, siger Max Power.

Max Power har spillet lige over 500 kampe i Championship, League One og League Two (inklusiv pokalturneringer) for sine klubber i England.

Power har spillet 63 minutter som indskifter i de tre ligakampe i februar og ligner også et godt bud på en spiller, der kan få minutter i weekendens kamp mod Viborg FF.





‘Det kommer aldrig til at ske’




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

– Kunne godt ende i noget værre ballade



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Verdensstjernes søn landet i København

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nærmer sig aftale

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Vil undgå Bendtner-stunt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Transfer på vej? AaB spørger på profil

– Vi er pressede

‘Sur over Brøndby-transfer’

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

På blokken i danskerklub

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk