ÅRHUS (Tipsbladet): Max Power er sit sædvanlige glade selv og giver hånd til journalisterne, da han efter torsdagens træning på Fredensvang giver interview til en håndfuld medier.
Den engelske midtbanespiller har spillet i AGF’s Superliga-kampe i de første uger af 2025-halvsæsonen og er en skattet spiller, når man spørger hans cheftræner.
I solskin og med en tocifret temperatur tager træningsanlægget og byen sig også bedre ud, end den har gjort i månedsvis, og den tidligere Sunderland-anfører har fra starten af opholdet i Danmark understreget, at han og familien føler sig godt tilpas.
Men på en etårig kontrakt og stærk konkurrence på den centrale midtbane er en startplads i AGF svært at få fingre i, og uanset glæden ved at arbejde i AGF og bo i Århus er der ingen garantier for, midtbanespilleren skal fortsætte i AGF til næste sæson.
– Hvis der er én ting, jeg har lært i fodbold, er det, at man ikke kan planlægge noget som helst, siger Max Power, der før sin sæson i Saudi-Arabiens næstbedste række havde spillet for Wigan, Sunderland og barndomsklubben Tranmere.
– Før jeg skiftede til Saudi-Arabien, var det meningen, at jeg skulle køre til London for at underskrive en kontrakt med Queens Park Rangers, og så gik der 24 timer, hvorefter jeg ikke skulle dertil men var på vej på en syv timer lang flyrejse, siger Max Power, som tager de kommende måneder med til at overveje, hvad der skal ske.

– Jeg vil bestemt ikke udelukke det [at fortsætte i AGF], men vi er bestemt heller ikke der, hvor jeg kan bekræfte og sige ‘ja’. Når det bliver sommer, fylder jeg 32 år, og jeg ved, at jeg er i den sidste del af min karriere. Hvad end, der følger efter, kommer je helt sikkert til at alt med i overvejelserne i forhold til mine børn og familien. Det gode er, at de er vant til at skulle pakke kufferten og flytte rundt. Så uanset, hvad der sker, er jeg sikker på, vi vil håndtere det godt. Men som sagt, i øjeblikket kan jeg hverken sige ja eller nej, siger Max Power.
– Klubben respekterer også, at jeg til sommer tager lidt tid til at overveje, hvad der vil være bedst. Kunne det være her? Måske. Jeg kan hverken sige ja eller nej.
Max Power fortalte i et interview med Tipsbladet i november om fodboldkarrieren og den uddannelse som sportsleder, han netop havde færdiggjort (læs interviewet her).
Så tiden efter karrieren som spiller er Max Power begyndt at tænke på, men lige nu er det den sidste tredjedel af sæson i Superligaen, der betyder noget for midtbanespilleren.
– Jeg har et virkelig godt forhold til alle i klubben. Når vi har haft de her snakke, er vi alle enige. Vi vil opnå noget, og som I formentlig også kan se, er jeg helt klar på at gøre mit for at hjælpe holdet til at vinde, når jeg får muligheden.
– Jeg tager det, som det kommer. Og jeg nyder at være her og være i byen. Vi er faldet rigtig godt til, og mit hovedfokus er, at vi har 12 kampe tilbage. Når vi ser på tabellen, ser jeg en kæmpestor mulighed. Jeg har vundet ligaer før, og jeg var også med til at rykke op i sidste sæson i Saudi-Arabien, selv om jeg var skadet i slutningen af sæsonen. Det er bestemt ikke nemt, Top 6 er meget tæt, og vi forsøger ikke at løbe, før vi kan gå. Vi skal sikre Top 6 på søndag, og derfra er alt muligt, siger Max Power.
Max Power har spillet lige over 500 kampe i Championship, League One og League Two (inklusiv pokalturneringer) for sine klubber i England.
Power har spillet 63 minutter som indskifter i de tre ligakampe i februar og ligner også et godt bud på en spiller, der kan få minutter i weekendens kamp mod Viborg FF.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT