Ny OB-direktør vil kommunikere skarpere

Enrico Augustinus, der er ny direktør i Odense Sport & Event, som er selskabet bag OB, vil have fokus på kommunikationen i fodboldklubben.



Odense Sport & Event har fået ny direktør, efter at Enrico Augustinus har afløst Ole Bang Nielsen på posten. Enrico Augustinus kommer fra en IT-virksomhed og skal altså nu stå i spidsen for selskabet, der foruden Superliga-klubben OB blandt andet består af Odense Congress Center og et cateringfirma.

For den brede befolkning er der nok ingen tvivl om, at det er OB, der er det mest interessante ben i taburetten i Odense Sport & Event, og det er selskabets nye direktør også godt klar over.

Enrico Augustinus vil blandt andet have fokus på kommunikationen i forhold til fodboldklubben.

– Der ligger ikke en endegyldig plan endnu. Vi skal have lagt en plan for Odense Sport & Event og lave et sigtekorn for de næste tre-fire år, og derefter bliver der lavet en forretningsplan for hver enkelt. Vi vil også være lidt skarpere i at kommunikere, hvor vi er på vej hen – det skylder vi fansene, og det skylder vi medarbejderne, og det er også noget af det, jeg er sat til, siger Enrico Augustinus til TV2 Fyn og tilføjer:

– Charmen ved fodbold er, at vi ikke kan forudse, hvordan det vil gå de næste tre-fire år, men jeg er i hvert fald sat i søen til at skabe nogle bedre forudsætninger. 

I 2017 kunne Odense Sport & Event præsentere et underskud på 17 millioner kroner. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





LIVE

VM-LIVE: Ny Neymar nedtur

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Tæt på at købe FC København-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rundens hold – VM

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Tjekkiet – Sydafrika

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Superliga-spiller åben for transfer

Her er FCK’s modstander i Conference League

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

FCK-boss roser varm bomber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning