International Football Association Board (IFAB), som er organet, der bestemmer fodboldens regler, har et nyt tiltag på trapperne som et led i bekæmpelsen af alvorlige tilfælde af hjernerystelser.
IFAB arbejder på at indføre, at alle hold frit kan udskifte en spiller, hvis der er mistanke om en hjernerystelse. Det vil altså sige, at der også kan blive foretaget et bytte, selv om holdet har brugt alle udskiftninger. På den måde vil man sikre, at ingen spiller videre med en hjernerystelse.
Spillerforeningen, som er spillernes fagforening i Danmark, er positivt stemt over for det mulige tiltag.
Læs også:Karrierestop: Hjernerystelse stopper Martin Ørnskov
– Det er et spændende initiativ, som vi ser positivt på. Hjernerystelser skal vi tage meget seriøst, for det er en alvorlig skade, som kan have store konsekvenser og i yderste tilfælde sætte store begrænsninger for ens liv. Og der er findes altså ingen fodboldkampe, som er så vigtige, at de er værd at sætte sit helbred på spil for, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i Spillerforeningen.
Han fastslår samtidig, at reglen skal indføres på en måde, så den ikke er til at misbruge.
– I elitesport bliver der kørt helt til grænsen, og det bliver helt afgørende, at vi sikrer os, at reglen ikke bliver misbrugt. Vi skal gå ind i den her diskussion med åbne øjne, men når det er sagt, så synes vi, det er en meget spændende tanke, fordi spillernes sikkerhed og sundhed altid skal komme i første række, siger Michael Sahl Hansen.
Læs også:Slem hovedskade ramte Martin Ørnskov: Det vil jeg aldrig opleve igen
I Superligaen har der været flere tilfælde af alvorlige hjernerystelser. Én af dem, der har været hårdest ramt, er Vendsyssel-spilleren Jakob Hjorth, som pådrog sig hovedskaden i juli 2018 og var ude i syv måneder.
Den tidligere SønderjyskE-spiller Mikkel Hedegaard pådrog sig en hjernerystelse, som gjorde, at han måtte indstille sin karriere i en alder af 21.
IFAB er klar til at afprøve og teste tiltaget med start fra januar 2021.
LIVE
TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
NYHEDER
– Han har en “grim” side
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
INTERVIEW
