Ny regel om hjernerystelser på vej: Spillerforeningen er positiv

En ny regel, som sikrer fri udskiftning ved mistanke om en hjernerystelse, kan være på vej, og Spillerforeningen i Danmark bakker op.



International Football Association Board (IFAB), som er organet, der bestemmer fodboldens regler, har et nyt tiltag på trapperne som et led i bekæmpelsen af alvorlige tilfælde af hjernerystelser.

IFAB arbejder på at indføre, at alle hold frit kan udskifte en spiller, hvis der er mistanke om en hjernerystelse. Det vil altså sige, at der også kan blive foretaget et bytte, selv om holdet har brugt alle udskiftninger. På den måde vil man sikre, at ingen spiller videre med en hjernerystelse.

Spillerforeningen, som er spillernes fagforening i Danmark, er positivt stemt over for det mulige tiltag. 

Læs også:Karrierestop: Hjernerystelse stopper Martin Ørnskov

– Det er et spændende initiativ, som vi ser positivt på. Hjernerystelser skal vi tage meget seriøst, for det er en alvorlig skade, som kan have store konsekvenser og i yderste tilfælde sætte store begrænsninger for ens liv. Og der er findes altså ingen fodboldkampe, som er så vigtige, at de er værd at sætte sit helbred på spil for, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i Spillerforeningen.

Han fastslår samtidig, at reglen skal indføres på en måde, så den ikke er til at misbruge.

– I elitesport bliver der kørt helt til grænsen, og det bliver helt afgørende, at vi sikrer os, at reglen ikke bliver misbrugt. Vi skal gå ind i den her diskussion med åbne øjne, men når det er sagt, så synes vi, det er en meget spændende tanke, fordi spillernes sikkerhed og sundhed altid skal komme i første række, siger Michael Sahl Hansen.

Læs også:Slem hovedskade ramte Martin Ørnskov: Det vil jeg aldrig opleve igen

I Superligaen har der været flere tilfælde af alvorlige hjernerystelser. Én af dem, der har været hårdest ramt, er Vendsyssel-spilleren Jakob Hjorth, som pådrog sig hovedskaden i juli 2018 og var ude i syv måneder.

Den tidligere SønderjyskE-spiller Mikkel Hedegaard pådrog sig en hjernerystelse, som gjorde, at han måtte indstille sin karriere i en alder af 21. 

IFAB er klar til at afprøve og teste tiltaget med start fra januar 2021.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Transferkollaps: Napoli truer med retssag



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

AGF i kontakt om norsk angriber 

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Christian Nørgaard tæt på skifte

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere