Ny regel om hjernerystelser på vej: Spillerforeningen er positiv

En ny regel, som sikrer fri udskiftning ved mistanke om en hjernerystelse, kan være på vej, og Spillerforeningen i Danmark bakker op.



International Football Association Board (IFAB), som er organet, der bestemmer fodboldens regler, har et nyt tiltag på trapperne som et led i bekæmpelsen af alvorlige tilfælde af hjernerystelser.

IFAB arbejder på at indføre, at alle hold frit kan udskifte en spiller, hvis der er mistanke om en hjernerystelse. Det vil altså sige, at der også kan blive foretaget et bytte, selv om holdet har brugt alle udskiftninger. På den måde vil man sikre, at ingen spiller videre med en hjernerystelse.

Spillerforeningen, som er spillernes fagforening i Danmark, er positivt stemt over for det mulige tiltag. 

Læs også:Karrierestop: Hjernerystelse stopper Martin Ørnskov

– Det er et spændende initiativ, som vi ser positivt på. Hjernerystelser skal vi tage meget seriøst, for det er en alvorlig skade, som kan have store konsekvenser og i yderste tilfælde sætte store begrænsninger for ens liv. Og der er findes altså ingen fodboldkampe, som er så vigtige, at de er værd at sætte sit helbred på spil for, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i Spillerforeningen.

Han fastslår samtidig, at reglen skal indføres på en måde, så den ikke er til at misbruge.

– I elitesport bliver der kørt helt til grænsen, og det bliver helt afgørende, at vi sikrer os, at reglen ikke bliver misbrugt. Vi skal gå ind i den her diskussion med åbne øjne, men når det er sagt, så synes vi, det er en meget spændende tanke, fordi spillernes sikkerhed og sundhed altid skal komme i første række, siger Michael Sahl Hansen.

Læs også:Slem hovedskade ramte Martin Ørnskov: Det vil jeg aldrig opleve igen

I Superligaen har der været flere tilfælde af alvorlige hjernerystelser. Én af dem, der har været hårdest ramt, er Vendsyssel-spilleren Jakob Hjorth, som pådrog sig hovedskaden i juli 2018 og var ude i syv måneder.

Den tidligere SønderjyskE-spiller Mikkel Hedegaard pådrog sig en hjernerystelse, som gjorde, at han måtte indstille sin karriere i en alder af 21. 

IFAB er klar til at afprøve og teste tiltaget med start fra januar 2021.





AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Den største genistreg i Superligaen?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie