Ny regel om hjernerystelser på vej: Spillerforeningen er positiv

En ny regel, som sikrer fri udskiftning ved mistanke om en hjernerystelse, kan være på vej, og Spillerforeningen i Danmark bakker op.



International Football Association Board (IFAB), som er organet, der bestemmer fodboldens regler, har et nyt tiltag på trapperne som et led i bekæmpelsen af alvorlige tilfælde af hjernerystelser.

IFAB arbejder på at indføre, at alle hold frit kan udskifte en spiller, hvis der er mistanke om en hjernerystelse. Det vil altså sige, at der også kan blive foretaget et bytte, selv om holdet har brugt alle udskiftninger. På den måde vil man sikre, at ingen spiller videre med en hjernerystelse.

Spillerforeningen, som er spillernes fagforening i Danmark, er positivt stemt over for det mulige tiltag. 

Læs også:Karrierestop: Hjernerystelse stopper Martin Ørnskov

– Det er et spændende initiativ, som vi ser positivt på. Hjernerystelser skal vi tage meget seriøst, for det er en alvorlig skade, som kan have store konsekvenser og i yderste tilfælde sætte store begrænsninger for ens liv. Og der er findes altså ingen fodboldkampe, som er så vigtige, at de er værd at sætte sit helbred på spil for, siger Michael Sahl Hansen, der er direktør i Spillerforeningen.

Han fastslår samtidig, at reglen skal indføres på en måde, så den ikke er til at misbruge.

– I elitesport bliver der kørt helt til grænsen, og det bliver helt afgørende, at vi sikrer os, at reglen ikke bliver misbrugt. Vi skal gå ind i den her diskussion med åbne øjne, men når det er sagt, så synes vi, det er en meget spændende tanke, fordi spillernes sikkerhed og sundhed altid skal komme i første række, siger Michael Sahl Hansen.

Læs også:Slem hovedskade ramte Martin Ørnskov: Det vil jeg aldrig opleve igen

I Superligaen har der været flere tilfælde af alvorlige hjernerystelser. Én af dem, der har været hårdest ramt, er Vendsyssel-spilleren Jakob Hjorth, som pådrog sig hovedskaden i juli 2018 og var ude i syv måneder.

Den tidligere SønderjyskE-spiller Mikkel Hedegaard pådrog sig en hjernerystelse, som gjorde, at han måtte indstille sin karriere i en alder af 21. 

IFAB er klar til at afprøve og teste tiltaget med start fra januar 2021.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Han er den nye Superliga-juvel!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Speakman om transfer: En unik situation

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Lindstrøm skifter til Schalke

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Han ligner en ny Brøndby-darling!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Dansker scorer mod Barcelona

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

OB – Sønderjyske

Stor ændring i AGF?

Christian Nørgaard tæt på skifte

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller