Ny skade i FCK-truppen: Bendtner og Thomsen får chancen

Nicklas Bendtner og Nicolaj Thomsen får chancen i torsdagens pokalkamp mod FC Nordsjælland. Guillermo Varela er ny mand på skadeslisten i FC København.



Det er en kold tid, vi går i møde, og for FC København er det også en voldsom travl tid. 

De danske mestre er repræsenteret i tre turneringer, og torsdag er det pokalturneringen, der er på programmet, når FC Nordsjælland gæster nationalarenaen i ottendedelsfinalen.

FCK spillede i Kiev i torsdags, i Aarhus i mandags, hjemme mod FC Nordsjælland torsdag og på søndag på eget græs mod SønderjyskE. Sådan falder kampene som perler på en snor, og løverne er klar, selv om der er mange skader i truppen.

Den nyeste mand på skadeslisten er Guillermo Varela, der måtte lade sig udskifte i pausen mod AGF. Han er ikke med torsdag mod FC Nordsjælland.

– Det lysner på skadesfronten, men lige mod FC Nordsjælland er vi ramte. Varela er skadet, Carlo Holse er skadet, Bjelland er skadet og Dame N’Doye er ikke klar til at spille igen allerede, så det bliver en udfordring, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Som det altid har været i FC København, prøver vi at nå så langt i pokalen, som vi kan, men samtidig prøver vi også at give chancen til dem, der ikke har spillet så meget. Vi har dog så tilpas mange skader og andre udfordringer, at de, som spiller fra start mod FCN, allerede har spillet mange kampe.

Læs også:FCK-talent kan få dansk pas inden for kort tid: Drømmer om landsholdet

Ståle Solbakken vil gerne udpege to spillere, som han garanterer spilletid i pokalkampen.

– Af de, som ikke har spillet så meget, kommer Nicolaj Thomsen til at spille. Nicklas Bendtner kommer også til at spille, fastslår FCK-bossen.

Den kroatiske midtbanespiller Robert Mudrazija gør fremgang, men Ståle Solbakken fastslår, at det ikke bliver på denne side af nytår, at man får den 22-årige kroat at se på banen. Heller ikke Jonas Wind eller Nicolai Boilesen bliver klar i 2019.

Der er kickoff mellem FC København og FC Nordsjælland torsdag klokken 17.30. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Schweiz sender Colombia ud af VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

VM-spiller alvorligt skadet

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor nedtur for Superliga-komet

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medier jubler over USA’s nedtur

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Bundesliga-klub henter FCM-emne