Ny skade i FCK-truppen: Bendtner og Thomsen får chancen

Nicklas Bendtner og Nicolaj Thomsen får chancen i torsdagens pokalkamp mod FC Nordsjælland. Guillermo Varela er ny mand på skadeslisten i FC København.



Det er en kold tid, vi går i møde, og for FC København er det også en voldsom travl tid. 

De danske mestre er repræsenteret i tre turneringer, og torsdag er det pokalturneringen, der er på programmet, når FC Nordsjælland gæster nationalarenaen i ottendedelsfinalen.

FCK spillede i Kiev i torsdags, i Aarhus i mandags, hjemme mod FC Nordsjælland torsdag og på søndag på eget græs mod SønderjyskE. Sådan falder kampene som perler på en snor, og løverne er klar, selv om der er mange skader i truppen.

Den nyeste mand på skadeslisten er Guillermo Varela, der måtte lade sig udskifte i pausen mod AGF. Han er ikke med torsdag mod FC Nordsjælland.

– Det lysner på skadesfronten, men lige mod FC Nordsjælland er vi ramte. Varela er skadet, Carlo Holse er skadet, Bjelland er skadet og Dame N’Doye er ikke klar til at spille igen allerede, så det bliver en udfordring, siger Ståle Solbakken til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Som det altid har været i FC København, prøver vi at nå så langt i pokalen, som vi kan, men samtidig prøver vi også at give chancen til dem, der ikke har spillet så meget. Vi har dog så tilpas mange skader og andre udfordringer, at de, som spiller fra start mod FCN, allerede har spillet mange kampe.

Læs også:FCK-talent kan få dansk pas inden for kort tid: Drømmer om landsholdet

Ståle Solbakken vil gerne udpege to spillere, som han garanterer spilletid i pokalkampen.

– Af de, som ikke har spillet så meget, kommer Nicolaj Thomsen til at spille. Nicklas Bendtner kommer også til at spille, fastslår FCK-bossen.

Den kroatiske midtbanespiller Robert Mudrazija gør fremgang, men Ståle Solbakken fastslår, at det ikke bliver på denne side af nytår, at man får den 22-årige kroat at se på banen. Heller ikke Jonas Wind eller Nicolai Boilesen bliver klar i 2019.

Der er kickoff mellem FC København og FC Nordsjælland torsdag klokken 17.30. 





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Stor ændring i AGF?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Midtjylland – AC Horsens

Brøndby IF – Viborg FF

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Silkeborg IF – FC København

Infantino dropper udskældt FIFA-plan



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i Europa: De venter i næste runde

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord