Ny stjernespiller i FCK?

Tipsbladet kan via en række kilder give et indblik i sydkoreaneren Kyung-Hyun Lee, der skifter til FC København til sommer.



Går det hele Lee ud af landevejen, eller bliver den første sydkoreaner i FC Københavns historie aldrig noget stort hit?

Ingen kender svaret, men helt sikkert er det, at en meget spændende spiller skifter til FC København til sommer.

Tidligere på ugen præsenterede FCK den sydkoreanske venstre back Kyung-Hyun Lee, der tiltræder på “løvernes” U19-hold efter denne sæson. Og hvem er så denne Lee?

FC København ønsker ikke at stille op til interview og fortælle om nyerhvervelsen, og klubben løftede heller ikke sløret for mere end det absolut nødvendige i forbindelse med præsentationen.

Nu kan Tipsbladet dog kaste lys over Kyung-Hyun Lee efter at have talt med flere kilder om den kommende FCK-spiller.

Én af dem er den sydkoreanske journalist Hwan Kim fra mediet Xsportnews.

– Lee er ikke voldsomt kendt i Sydkorea, men jeg hører, at han er en spiller, man har store forventninger til, og folk synes, det er spændende, at han skal til en stor klub i Danmark.

– Hans tidligere klub Pyeongtaek Jinwi er kendt for deres talentarbejde, så Lee er helt sikkert godt skolet. Han er en spiller, der følges tæt af de sydkoreanske ungdomslandshold, og vi kunne virkelig godt bruge en god venstre back. Det har vi savnet i mange år, siger Hwan Kim til Tipsbladet.

Venstrebacken har allerede været samlet med U17-landsholdet, og måske er Kyung-Hyun Lee den venstre back, sydkoreanerne har sukket efter.

Andre kilder i Asien, som Tipsbladet har talt med, beskriver den kommende FCK’er som talentfuld, ekstremt hurtig og med et godt venstre ben.

Hans største ulempe er hans fysisk. Lee er kun 173 centimeter og vejer i omegnen af 62 kilo, så fysikken er noget af det, FCK skal arbejde mest med. Han skal ganske enkelt have nogle flere muskler på kroppen.

Som Tipsbladet også tidligere har beskrevet, er Kyung-Hyun Lee en spiller med en ekstremt veludviklet assistnæse. Da han i januar var til prøvetræning i FCK, var han noteret for 22 assists i 39 kampe på ungdomsniveau, og det er selvfølgelig én af de ting, FC København er faldet for.

Modtager undervisning
At flytte en teenager fra Sydkorea til Danmark er en særlig case, der rummer flere potentielle udfordringer. Én af de mest oplagte er sproget. Tipsbladets kilder fortæller, at Lee modtager privat engelskundervisning hjemme i Sydkorea, og forhåbningen er, at han behersker engelsk nogenlunde, når han stempler ind i FC København.

Det gør han efter planen i midten af juli, men han kan først spille kampe fra 9. August, når han er fyldt 18. Han har underskrevet en kontrakt til 2030.

Føler fra Premier League
FC København var langt fra ene om at bejle til Kyung-Hyun Lee, og der var hård kamp om stortalentets underskrift.

Ifølge Tipsbladet oplysninger ville et hav af klubber i Sydkorea have fingre i ham, og der var desuden tilbud om prøvetræning fra en stor Premier League-klub. Men Lee valgte FCK, og snart skriver han historie som den første sydkoreaner i klubbens historie.

Om den historie bliver en succes eller Lee til glemmebogen må tiden vise.

Foto: FC København





LIVE

VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!

Japan sender Tunesien ud i VM-mørket

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Sunderland jagter dansk guldfugl

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Marcondes afviser tilbud, men…

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Tordner mod VM-træner

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Flere Superliga-kamp rykkes

Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej