Ny stjernespiller i FCK?

Tipsbladet kan via en række kilder give et indblik i sydkoreaneren Kyung-Hyun Lee, der skifter til FC København til sommer.



Går det hele Lee ud af landevejen, eller bliver den første sydkoreaner i FC Københavns historie aldrig noget stort hit?

Ingen kender svaret, men helt sikkert er det, at en meget spændende spiller skifter til FC København til sommer.

Tidligere på ugen præsenterede FCK den sydkoreanske venstre back Kyung-Hyun Lee, der tiltræder på “løvernes” U19-hold efter denne sæson. Og hvem er så denne Lee?

FC København ønsker ikke at stille op til interview og fortælle om nyerhvervelsen, og klubben løftede heller ikke sløret for mere end det absolut nødvendige i forbindelse med præsentationen.

Nu kan Tipsbladet dog kaste lys over Kyung-Hyun Lee efter at have talt med flere kilder om den kommende FCK-spiller.

Én af dem er den sydkoreanske journalist Hwan Kim fra mediet Xsportnews.

– Lee er ikke voldsomt kendt i Sydkorea, men jeg hører, at han er en spiller, man har store forventninger til, og folk synes, det er spændende, at han skal til en stor klub i Danmark.

– Hans tidligere klub Pyeongtaek Jinwi er kendt for deres talentarbejde, så Lee er helt sikkert godt skolet. Han er en spiller, der følges tæt af de sydkoreanske ungdomslandshold, og vi kunne virkelig godt bruge en god venstre back. Det har vi savnet i mange år, siger Hwan Kim til Tipsbladet.

Venstrebacken har allerede været samlet med U17-landsholdet, og måske er Kyung-Hyun Lee den venstre back, sydkoreanerne har sukket efter.

Andre kilder i Asien, som Tipsbladet har talt med, beskriver den kommende FCK’er som talentfuld, ekstremt hurtig og med et godt venstre ben.

Hans største ulempe er hans fysisk. Lee er kun 173 centimeter og vejer i omegnen af 62 kilo, så fysikken er noget af det, FCK skal arbejde mest med. Han skal ganske enkelt have nogle flere muskler på kroppen.

Som Tipsbladet også tidligere har beskrevet, er Kyung-Hyun Lee en spiller med en ekstremt veludviklet assistnæse. Da han i januar var til prøvetræning i FCK, var han noteret for 22 assists i 39 kampe på ungdomsniveau, og det er selvfølgelig én af de ting, FC København er faldet for.

Modtager undervisning
At flytte en teenager fra Sydkorea til Danmark er en særlig case, der rummer flere potentielle udfordringer. Én af de mest oplagte er sproget. Tipsbladets kilder fortæller, at Lee modtager privat engelskundervisning hjemme i Sydkorea, og forhåbningen er, at han behersker engelsk nogenlunde, når han stempler ind i FC København.

Det gør han efter planen i midten af juli, men han kan først spille kampe fra 9. August, når han er fyldt 18. Han har underskrevet en kontrakt til 2030.

Føler fra Premier League
FC København var langt fra ene om at bejle til Kyung-Hyun Lee, og der var hård kamp om stortalentets underskrift.

Ifølge Tipsbladet oplysninger ville et hav af klubber i Sydkorea have fingre i ham, og der var desuden tilbud om prøvetræning fra en stor Premier League-klub. Men Lee valgte FCK, og snart skriver han historie som den første sydkoreaner i klubbens historie.

Om den historie bliver en succes eller Lee til glemmebogen må tiden vise.

Foto: FC København





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Første gang nogensinde for Eriksen

– Det er en frustration for os alle

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Froholdt-video trækker overskrifter

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Henter 16-årig i FC København



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Vil gøre det onde ved Brøndby

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Liverpool – West Ham United

Stor overraskelse til FCM-træning

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’