Går det hele Lee ud af landevejen, eller bliver den første sydkoreaner i FC Københavns historie aldrig noget stort hit?
Ingen kender svaret, men helt sikkert er det, at en meget spændende spiller skifter til FC København til sommer.
Tidligere på ugen præsenterede FCK den sydkoreanske venstre back Kyung-Hyun Lee, der tiltræder på “løvernes” U19-hold efter denne sæson. Og hvem er så denne Lee?
FC København ønsker ikke at stille op til interview og fortælle om nyerhvervelsen, og klubben løftede heller ikke sløret for mere end det absolut nødvendige i forbindelse med præsentationen.
Nu kan Tipsbladet dog kaste lys over Kyung-Hyun Lee efter at have talt med flere kilder om den kommende FCK-spiller.
Én af dem er den sydkoreanske journalist Hwan Kim fra mediet Xsportnews.
– Lee er ikke voldsomt kendt i Sydkorea, men jeg hører, at han er en spiller, man har store forventninger til, og folk synes, det er spændende, at han skal til en stor klub i Danmark.
– Hans tidligere klub Pyeongtaek Jinwi er kendt for deres talentarbejde, så Lee er helt sikkert godt skolet. Han er en spiller, der følges tæt af de sydkoreanske ungdomslandshold, og vi kunne virkelig godt bruge en god venstre back. Det har vi savnet i mange år, siger Hwan Kim til Tipsbladet.
Venstrebacken har allerede været samlet med U17-landsholdet, og måske er Kyung-Hyun Lee den venstre back, sydkoreanerne har sukket efter.
Andre kilder i Asien, som Tipsbladet har talt med, beskriver den kommende FCK’er som talentfuld, ekstremt hurtig og med et godt venstre ben.
Hans største ulempe er hans fysisk. Lee er kun 173 centimeter og vejer i omegnen af 62 kilo, så fysikken er noget af det, FCK skal arbejde mest med. Han skal ganske enkelt have nogle flere muskler på kroppen.
Som Tipsbladet også tidligere har beskrevet, er Kyung-Hyun Lee en spiller med en ekstremt veludviklet assistnæse. Da han i januar var til prøvetræning i FCK, var han noteret for 22 assists i 39 kampe på ungdomsniveau, og det er selvfølgelig én af de ting, FC København er faldet for.

Modtager undervisning
At flytte en teenager fra Sydkorea til Danmark er en særlig case, der rummer flere potentielle udfordringer. Én af de mest oplagte er sproget. Tipsbladets kilder fortæller, at Lee modtager privat engelskundervisning hjemme i Sydkorea, og forhåbningen er, at han behersker engelsk nogenlunde, når han stempler ind i FC København.
Det gør han efter planen i midten af juli, men han kan først spille kampe fra 9. August, når han er fyldt 18. Han har underskrevet en kontrakt til 2030.
Føler fra Premier League
FC København var langt fra ene om at bejle til Kyung-Hyun Lee, og der var hård kamp om stortalentets underskrift.
Ifølge Tipsbladet oplysninger ville et hav af klubber i Sydkorea have fingre i ham, og der var desuden tilbud om prøvetræning fra en stor Premier League-klub. Men Lee valgte FCK, og snart skriver han historie som den første sydkoreaner i klubbens historie.
Om den historie bliver en succes eller Lee til glemmebogen må tiden vise.
Foto: FC København
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER