Ny stjernespiller i FCK?

Tipsbladet kan via en række kilder give et indblik i sydkoreaneren Kyung-Hyun Lee, der skifter til FC København til sommer.



Går det hele Lee ud af landevejen, eller bliver den første sydkoreaner i FC Københavns historie aldrig noget stort hit?

Ingen kender svaret, men helt sikkert er det, at en meget spændende spiller skifter til FC København til sommer.

Tidligere på ugen præsenterede FCK den sydkoreanske venstre back Kyung-Hyun Lee, der tiltræder på “løvernes” U19-hold efter denne sæson. Og hvem er så denne Lee?

FC København ønsker ikke at stille op til interview og fortælle om nyerhvervelsen, og klubben løftede heller ikke sløret for mere end det absolut nødvendige i forbindelse med præsentationen.

Nu kan Tipsbladet dog kaste lys over Kyung-Hyun Lee efter at have talt med flere kilder om den kommende FCK-spiller.

Én af dem er den sydkoreanske journalist Hwan Kim fra mediet Xsportnews.

– Lee er ikke voldsomt kendt i Sydkorea, men jeg hører, at han er en spiller, man har store forventninger til, og folk synes, det er spændende, at han skal til en stor klub i Danmark.

– Hans tidligere klub Pyeongtaek Jinwi er kendt for deres talentarbejde, så Lee er helt sikkert godt skolet. Han er en spiller, der følges tæt af de sydkoreanske ungdomslandshold, og vi kunne virkelig godt bruge en god venstre back. Det har vi savnet i mange år, siger Hwan Kim til Tipsbladet.

Venstrebacken har allerede været samlet med U17-landsholdet, og måske er Kyung-Hyun Lee den venstre back, sydkoreanerne har sukket efter.

Andre kilder i Asien, som Tipsbladet har talt med, beskriver den kommende FCK’er som talentfuld, ekstremt hurtig og med et godt venstre ben.

Hans største ulempe er hans fysisk. Lee er kun 173 centimeter og vejer i omegnen af 62 kilo, så fysikken er noget af det, FCK skal arbejde mest med. Han skal ganske enkelt have nogle flere muskler på kroppen.

Som Tipsbladet også tidligere har beskrevet, er Kyung-Hyun Lee en spiller med en ekstremt veludviklet assistnæse. Da han i januar var til prøvetræning i FCK, var han noteret for 22 assists i 39 kampe på ungdomsniveau, og det er selvfølgelig én af de ting, FC København er faldet for.

Modtager undervisning
At flytte en teenager fra Sydkorea til Danmark er en særlig case, der rummer flere potentielle udfordringer. Én af de mest oplagte er sproget. Tipsbladets kilder fortæller, at Lee modtager privat engelskundervisning hjemme i Sydkorea, og forhåbningen er, at han behersker engelsk nogenlunde, når han stempler ind i FC København.

Det gør han efter planen i midten af juli, men han kan først spille kampe fra 9. August, når han er fyldt 18. Han har underskrevet en kontrakt til 2030.

Føler fra Premier League
FC København var langt fra ene om at bejle til Kyung-Hyun Lee, og der var hård kamp om stortalentets underskrift.

Ifølge Tipsbladet oplysninger ville et hav af klubber i Sydkorea have fingre i ham, og der var desuden tilbud om prøvetræning fra en stor Premier League-klub. Men Lee valgte FCK, og snart skriver han historie som den første sydkoreaner i klubbens historie.

Om den historie bliver en succes eller Lee til glemmebogen må tiden vise.

Foto: FC København



Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Napoli jagter Superliga-profil

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

OB-boss med spændende transferbesked

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Brøndby afvist

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Sergio Ramos i chokskifte?

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Zorniger kommer med klar besked

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Syv i træk for Barcelona

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

Thomas Delaney i stor hyldest

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale