Går det hele Lee ud af landevejen, eller bliver den første sydkoreaner i FC Københavns historie aldrig noget stort hit?
Ingen kender svaret, men helt sikkert er det, at en meget spændende spiller skifter til FC København til sommer.
Tidligere på ugen præsenterede FCK den sydkoreanske venstre back Kyung-Hyun Lee, der tiltræder på “løvernes” U19-hold efter denne sæson. Og hvem er så denne Lee?
FC København ønsker ikke at stille op til interview og fortælle om nyerhvervelsen, og klubben løftede heller ikke sløret for mere end det absolut nødvendige i forbindelse med præsentationen.
Nu kan Tipsbladet dog kaste lys over Kyung-Hyun Lee efter at have talt med flere kilder om den kommende FCK-spiller.
Én af dem er den sydkoreanske journalist Hwan Kim fra mediet Xsportnews.
– Lee er ikke voldsomt kendt i Sydkorea, men jeg hører, at han er en spiller, man har store forventninger til, og folk synes, det er spændende, at han skal til en stor klub i Danmark.
– Hans tidligere klub Pyeongtaek Jinwi er kendt for deres talentarbejde, så Lee er helt sikkert godt skolet. Han er en spiller, der følges tæt af de sydkoreanske ungdomslandshold, og vi kunne virkelig godt bruge en god venstre back. Det har vi savnet i mange år, siger Hwan Kim til Tipsbladet.
Venstrebacken har allerede været samlet med U17-landsholdet, og måske er Kyung-Hyun Lee den venstre back, sydkoreanerne har sukket efter.
Andre kilder i Asien, som Tipsbladet har talt med, beskriver den kommende FCK’er som talentfuld, ekstremt hurtig og med et godt venstre ben.
Hans største ulempe er hans fysisk. Lee er kun 173 centimeter og vejer i omegnen af 62 kilo, så fysikken er noget af det, FCK skal arbejde mest med. Han skal ganske enkelt have nogle flere muskler på kroppen.
Som Tipsbladet også tidligere har beskrevet, er Kyung-Hyun Lee en spiller med en ekstremt veludviklet assistnæse. Da han i januar var til prøvetræning i FCK, var han noteret for 22 assists i 39 kampe på ungdomsniveau, og det er selvfølgelig én af de ting, FC København er faldet for.

Modtager undervisning
At flytte en teenager fra Sydkorea til Danmark er en særlig case, der rummer flere potentielle udfordringer. Én af de mest oplagte er sproget. Tipsbladets kilder fortæller, at Lee modtager privat engelskundervisning hjemme i Sydkorea, og forhåbningen er, at han behersker engelsk nogenlunde, når han stempler ind i FC København.
Det gør han efter planen i midten af juli, men han kan først spille kampe fra 9. August, når han er fyldt 18. Han har underskrevet en kontrakt til 2030.
Føler fra Premier League
FC København var langt fra ene om at bejle til Kyung-Hyun Lee, og der var hård kamp om stortalentets underskrift.
Ifølge Tipsbladet oplysninger ville et hav af klubber i Sydkorea have fingre i ham, og der var desuden tilbud om prøvetræning fra en stor Premier League-klub. Men Lee valgte FCK, og snart skriver han historie som den første sydkoreaner i klubbens historie.
Om den historie bliver en succes eller Lee til glemmebogen må tiden vise.
Foto: FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW