Ny stor nedtur for David Nielsen: Det er brutalt

Lillestrøm har indkasseret ni mål i holdets to seneste kampe, og David Nielsens mandskab ligger nu sidst i Eliteserien.



David Nielsen er blevet hentet til Lillestrøm for at redde klubben fra nedrykning, men det går ikke helt efter planen i øjeblikket. 

Efter 5-0-nederlaget til Ham-Kam løb Lillestrøm søndag ind i et 4-1-nederlag til Viking, og det efterlader Lillestrøm på sidstepladsen i Eliteserien med seks spillerunder tilbage. 

Efter søndagens nederlag til Viking blev David Nielsen så spurgt, hvad han som ny cheftræner har tilført Lillestrøm. 

– Det kan siges meget enkelt efter to brutale nederlag, hvor vi har indkasseret mange mål. Det er et fair spørgsmål. Jeg er sikker på, at holdet kommer til at kæmpe til det sidste. Vi skal blive stærkere og bedre. Der er ikke så meget at sige, når vi har tabt fodboldkampe. Vi har ikke fået det ud af det, som vi ville, men vi håber, at det kommer næste gang, siger David Nielsen til VG. 

David Nielsen blev herefter konfronteret med sin udmelding om, at Lillestrøms modstandere kunne se frem til 'et helvede', når de skulle en tur til Åråsen Stadion, Lillestrøms hjemmebane. 

– Vi ramte den ikke i dag, men det var sidste gang. Det en hård omgang for os, når vi får annulleret en scoring, hvorefter de scorer lige før og lige efter pausen. Det er brutalt. Men det skal nok blive et helvede. Vi bød Viking op til dans i første halvleg, men vi arbejder fortsat hen imod, at det skal blive et helvede, lød svaret fra David Nielsen. 

Trods de skuffende resultater har Lillestrøm kun to point op til den rigtige side af nedrykningsstregen. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’