Ny stor nedtur for David Nielsen: Det er brutalt

Lillestrøm har indkasseret ni mål i holdets to seneste kampe, og David Nielsens mandskab ligger nu sidst i Eliteserien.



David Nielsen er blevet hentet til Lillestrøm for at redde klubben fra nedrykning, men det går ikke helt efter planen i øjeblikket. 

Efter 5-0-nederlaget til Ham-Kam løb Lillestrøm søndag ind i et 4-1-nederlag til Viking, og det efterlader Lillestrøm på sidstepladsen i Eliteserien med seks spillerunder tilbage. 

Efter søndagens nederlag til Viking blev David Nielsen så spurgt, hvad han som ny cheftræner har tilført Lillestrøm. 

– Det kan siges meget enkelt efter to brutale nederlag, hvor vi har indkasseret mange mål. Det er et fair spørgsmål. Jeg er sikker på, at holdet kommer til at kæmpe til det sidste. Vi skal blive stærkere og bedre. Der er ikke så meget at sige, når vi har tabt fodboldkampe. Vi har ikke fået det ud af det, som vi ville, men vi håber, at det kommer næste gang, siger David Nielsen til VG. 

David Nielsen blev herefter konfronteret med sin udmelding om, at Lillestrøms modstandere kunne se frem til 'et helvede', når de skulle en tur til Åråsen Stadion, Lillestrøms hjemmebane. 

– Vi ramte den ikke i dag, men det var sidste gang. Det en hård omgang for os, når vi får annulleret en scoring, hvorefter de scorer lige før og lige efter pausen. Det er brutalt. Men det skal nok blive et helvede. Vi bød Viking op til dans i første halvleg, men vi arbejder fortsat hen imod, at det skal blive et helvede, lød svaret fra David Nielsen. 

Trods de skuffende resultater har Lillestrøm kun to point op til den rigtige side af nedrykningsstregen. 





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

FC Midtjylland – AC Horsens

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Brøndby-boss teaser for transfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Københavns vej i Europa

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi