Ny stor nedtur for David Nielsen: Det er brutalt

Lillestrøm har indkasseret ni mål i holdets to seneste kampe, og David Nielsens mandskab ligger nu sidst i Eliteserien.



David Nielsen er blevet hentet til Lillestrøm for at redde klubben fra nedrykning, men det går ikke helt efter planen i øjeblikket. 

Efter 5-0-nederlaget til Ham-Kam løb Lillestrøm søndag ind i et 4-1-nederlag til Viking, og det efterlader Lillestrøm på sidstepladsen i Eliteserien med seks spillerunder tilbage. 

Efter søndagens nederlag til Viking blev David Nielsen så spurgt, hvad han som ny cheftræner har tilført Lillestrøm. 

– Det kan siges meget enkelt efter to brutale nederlag, hvor vi har indkasseret mange mål. Det er et fair spørgsmål. Jeg er sikker på, at holdet kommer til at kæmpe til det sidste. Vi skal blive stærkere og bedre. Der er ikke så meget at sige, når vi har tabt fodboldkampe. Vi har ikke fået det ud af det, som vi ville, men vi håber, at det kommer næste gang, siger David Nielsen til VG. 

David Nielsen blev herefter konfronteret med sin udmelding om, at Lillestrøms modstandere kunne se frem til 'et helvede', når de skulle en tur til Åråsen Stadion, Lillestrøms hjemmebane. 

– Vi ramte den ikke i dag, men det var sidste gang. Det en hård omgang for os, når vi får annulleret en scoring, hvorefter de scorer lige før og lige efter pausen. Det er brutalt. Men det skal nok blive et helvede. Vi bød Viking op til dans i første halvleg, men vi arbejder fortsat hen imod, at det skal blive et helvede, lød svaret fra David Nielsen. 

Trods de skuffende resultater har Lillestrøm kun to point op til den rigtige side af nedrykningsstregen. 





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Kæmpe røgslør af Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Lyon forhandler med dansk profil

Brighton – Manchester United

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Harry Maguire i chok