Ny stor nedtur for David Nielsen: Det er brutalt

Lillestrøm har indkasseret ni mål i holdets to seneste kampe, og David Nielsens mandskab ligger nu sidst i Eliteserien.



David Nielsen er blevet hentet til Lillestrøm for at redde klubben fra nedrykning, men det går ikke helt efter planen i øjeblikket. 

Efter 5-0-nederlaget til Ham-Kam løb Lillestrøm søndag ind i et 4-1-nederlag til Viking, og det efterlader Lillestrøm på sidstepladsen i Eliteserien med seks spillerunder tilbage. 

Efter søndagens nederlag til Viking blev David Nielsen så spurgt, hvad han som ny cheftræner har tilført Lillestrøm. 

– Det kan siges meget enkelt efter to brutale nederlag, hvor vi har indkasseret mange mål. Det er et fair spørgsmål. Jeg er sikker på, at holdet kommer til at kæmpe til det sidste. Vi skal blive stærkere og bedre. Der er ikke så meget at sige, når vi har tabt fodboldkampe. Vi har ikke fået det ud af det, som vi ville, men vi håber, at det kommer næste gang, siger David Nielsen til VG. 

David Nielsen blev herefter konfronteret med sin udmelding om, at Lillestrøms modstandere kunne se frem til 'et helvede', når de skulle en tur til Åråsen Stadion, Lillestrøms hjemmebane. 

– Vi ramte den ikke i dag, men det var sidste gang. Det en hård omgang for os, når vi får annulleret en scoring, hvorefter de scorer lige før og lige efter pausen. Det er brutalt. Men det skal nok blive et helvede. Vi bød Viking op til dans i første halvleg, men vi arbejder fortsat hen imod, at det skal blive et helvede, lød svaret fra David Nielsen. 

Trods de skuffende resultater har Lillestrøm kun to point op til den rigtige side af nedrykningsstregen. 





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Derfor trækker FC København-transfer ud

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe