Efter tre år i PSV Eindhoven har Mylian Jimenez valgt at forlade den hollandske storklub til fordel for AaB.
Den 21-årige midtbanespiller spillede i sidste sæson fast for PSV Eindhovens U21-mandskab, der spiller i den næstbedste række i Holland. For et par måneder siden kom AaB så på banen, og derfor skulle Mylian Jimenez tage en vigtig beslutning om fremtiden.
– Det var en kæmpe stor beslutning, jeg skulle tage. At skulle sige farvel til ikke bare PSV, men også mit hjemland. Men det føltes godt, da jeg tog beslutningen. Jeg følte mig lettet, og indtil videre har det været positivt, siger Mylian Jimenez til Tipsbladet.
Den unge hollænder blev præsenteret som ny AaB-spiller i begyndelsen af sidste uge, og den første tid i Aalborg har været god.
– Alt har været ret nyt for mig, så det har selvfølgelig været spændende. Men jeg synes, at gruppen her er rigtig god, folk er rare her. Der er også nogle hollændere her (Menno van Dam, Lars Kramer og Rody de Boer, red.), hvilket altid hjælper, siger Mylian Jimenez.
Den eneste streg i regningen er, at Mylian Jimenez har været småskadet de seneste dage. Det tidligere PSV-talent forventer dog at blive klar til den første Superliga-kamp mod FC Nordsjælland.
I AaB kommer Mylian Jimenez til at spille under en hollandsk cheftræner, men ansættelsen af Menno van Dam var ikke afgørende for midtbanespillerens beslutning om at tage til Nordjylland.
– Jeg var i dialog med AaB allerede inden han blev ansat. Så jeg var allerede interesseret i at komme hertil, inden Menno var her. Men det hjalp selvfølgelig (at van Dam blev ansat, red.). Men det var ikke en kæmpe faktor i min beslutning, siger Mylian Jimenez.
Her i min første sæson handler det bare om at spille så meget som muligt og lære Superligaen at kende. Jeg glæder mig til at spille foran vores fans her i Aalborg, og jeg ser også frem til at spille ude mod hold som Brøndby og FC København.
Mylian JimenezMidtbanespiller, AaB
Spillede under legendarisk målræv
I sin tid på PSV Eindhovens U19-hold spillede Mylian Jimenez under den tidligere Manchester United- og Real Madrid-bomber Ruud van Nistelrooy, og det var en stor oplevelse for den nye AaB-spiller.
– Når du har en så stor legende stående foran dig, så lytter du til absolut alt, hvad han siger. Det er specielt at arbejde med en, som har oplevet mere eller mindre alt i fodbold. Det er kæmpestort, og det gør, at du udvikler dig som spiller, siger Mylian Jimenez.
Mylian Jimenez, der har en colombiansk far og en hollandsk-indonesisk mor, foretrækker at husere på den defensive midtbane.
– Jeg kan godt spille 8’er, men jeg foretrækker at spille som 6’er. Jeg kan bare lide at spille fodbold af den hollandske skole, i forhold til spilopbygning, presspil og den slags.
– Jeg er en venstrebenet midtbanespiller, der er god i pasningsspillet. Både med de korte og de lange pasninger, og jeg har generelt et godt venstreben. Jeg synes, at jeg bidrager med meget energi, også i forhold til pasningsspillet, lyder det fra Mylian Jimenez.
Blandt idolerne finder man en FC Barcelona-legende og en nuværende Manchester City-stjerne.
– Jeg kan godt lide Busquets, Dani Parejo og Rodri. Rodri er utrolig. Det er ret sjovt, at de alle sammen er spaniere. Jeg elsker de tre, lyder det fra Mylian Jimenez.
På næste fredag kan den unge hollænder spille sin første Superliga-kamp, når AaB møder FC Nordsjælland på udebane. For Mylian Jimenez handler den kommende sæson om at falde på plads og sikre AaB overlevelse.
– Her i min første sæson handler det bare om at spille så meget som muligt og lære Superligaen at kende. Jeg glæder mig til at spille foran vores fans her i Aalborg, og jeg ser også frem til at spille ude mod hold som Brøndby og FC København. Jeg håber, at jeg kan tage nogle skridt i min første sæson, og at vi kan blive i Superligaen.
– Vi skal bare vinde så mange kampe som muligt, og i næste sæson kan vi bygge på og måske begynde at kigge mod top seks, lyder det afslutningsvist fra Mylian Jimenez.
I sin tid i PSV Eindhoven opnåede Mylian Jimenez 56 kampe for klubbens U21-hold, mens midtbanespilleren også har spillet otte U19-landskampe for Holland.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
10. gang i træk
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS