Superligaen bliver efter alt at dømme snart et tidligere kæmpetalent rigere.
Alexander Zorniger og OB er ifølge den tyske transferjournalist Florian Plettenberg ved at hente den 25-årige angriber Fiete Arp fra Holstein Kiel.
Og det er en spiller, der i den grad har været omtalt i Tyskland. Som blot 17-årig debuterede han for Hamburger SV i Bundesligaen, og dengang blev han betragtet som et af tysk fodbolds allerstørste talenter.
Ja, faktisk det, man i Tyskland kalder et ‘Jahrhunderttalent’ – altså et århundredetalent. Det fortæller Nicolai Lisberg, der er freelancejournalist og blandt andet er redaktør på Bulibold, til Tipsbladet.
– Han var et kæmpe talent. Det var en spiller, som der var kæmpe forventninger til, fordi han var så ung, da han brød igennem i HSV. Man snakkede om, at han skulle være løsningen på det angriberproblem, Tyskland har haft, siden Miroslav Klose stoppede i 2014. Det var det, han var skreget op til.
– På det tidspunkt, hvor han brød igennem, talte man om, at det kunne være det næste Jahrhunderttalent (århundredetalent). Man forestillede sig en spiller i kaliber med, hvad Florian Wirtz er, og hvad Mario Götze var, siger Nicolai Lisberg og tilføjer:
– Men det er bestemt ikke gået den vej, og det er så også derfor, at han – al ære og respekt – ser ud til at havne i OB.

Købt af Bayern München
Fiete Arps talent var også så tydeligt, at Bayern München i sommeren 2019 valgte at købe den dengang 19-årige angriber for 23 millioner kroner. Her fik han aldrig chancen, og de seneste sæsoner har han heller ikke været fast mand i Holstein Kiel.
– Det er et tidligere stortalent, som vi ikke rigtig har set folde sig ud i Bundesligaen, som nu skal til Danmark, konstaterer Nicolai Lisberg.
En del af historien med Fiete Arp er også skader. Dem har der nemlig været en del af, omend de ifølge Nicolai Lisberg ikke skal have hele skylden for, at han aldrig fik det helt store seniorgennembrud i HSV, Bayern München eller Holstein Kiel.
Dertil har der nemlig også været andre problemer. Måske har niveauet ikke været til mere, og så har han slidt med at finde sin rolle, lyder det.
– Han kom frem som en decideret angriber, men måske var han lidt for klejn til det, og nogle gange kan det jo så godt ske, at de spillere rykkes ud på kanten og bliver kantspillere. Men han er heller ikke en fantastisk tekniker med fantastiske dribleegenskaber.
– Så han har kæmpet lidt med at finde den rigtige rolle. Er det som 9er? 10er? Eller kant? Jeg har haft svært ved at se, hvilken rolle han skal indtage på et hold, og det kan have medvirket til, at han ikke har slået igennem, siger Lisberg.

OB er det mest spændende match
Så hvad så med Alexander Zorniger, OB og Fiete Arp? Kan det blive et lykkeligt ægteskab?
– Ja, det kan jeg godt se for mig, vurderer Lisberg.
– Han får en træner, der ved, hvad han kan gøre. Zorniger har bevæget sig i 2. Bundesligaen og Bundesligaen og ved, hvilken spiller Fiete Arp. Og nu skal vi ikke sammenligne dem en-til-en, men Zorniger havde jo også stor succes med Hany Mukhtar, som kom til Brøndby som et kæmpe talent, der ikke havde forløst det. Jeg kan godt se, at Zorniger køber ham ind og tænker, at det er en spiller, der kan gøre en forskel.
– Skal man sammenligne Holstein Kiel med den danske Superliga, ville det nok være et midterhold. Og det hold kunne Arp trods alt ikke komme på. Så jeg tror ikke, at vi om et år eller to taler om en spiller, der er vokset for stor til Superligaen eller har smadret Superligaen. Men jeg tror, at det kan være et godt fit, fordi han må have set noget i Fiete Arp.
– Jeg synes, det er det mest spændende match for Fiete Arp, siden han brød igennem, slår Nicolai Lisberg fast.
Fiete Arp, 25 år, noterede sig i den forgangne sæson for to mål i 23 optrædener for Holstein Kiel i Bundesligaen. Nu venter et ophold i Odense.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
Verdensstjernes søn landet i København
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
Optur før FC København-brag
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
TIPSBLADETS DOM