Ny Vejle-cheftræner: Jeg er klubbens mand

Steffen Kielstrup er ny cheftræner i Vejle Boldklub, men den tidligere midtbanespiller har ingen ambitioner om at fortsætte i jobbet efter forårssæsonen.



En uge før forårspremieren i Superligaen har Vejle Boldklub valgt at fyre cheftræner Mihai Teja.

Fyringen af cheftræneren kommer kort efter fyringen af sportschef Marius Nicolae, og dermed er der tale om højst turbulent tid for Vejle Boldklub, der forud for forårssæsonen ligger på sidstepladsen i Superligaen.

Den nye cheftræner i Nørreskoven er nu Steffen Kielstrup, der er blevet forfremmet fra at være assistenttræner.

– Jeg er klubbens mand, og da jeg blev spurgt, om jeg ville tage ansvaret for holdet i forårssæsonen, så tager jeg naturligvis det ansvar på mig. Jeg kender holdet, jeg kender spillerne, og jeg vil gøre mit ypperste for, at Vejle Boldklub leverer en indsats i foråret, som vi kan være bekendt, og som man kan kende klubben på.

– Jeg har ingen ambitioner om at være cheftræner for holdet, når foråret er færdigt, men jeg har en ambition om at hjælpe klubben, når den har brug for mig. Jeg håber, at alle i og omkring klubben vil hjælpe os med opbakning og med den loyalitet, som alle med VB i hjertet er kendt for at have overfor klubben, siger Steffen Kielstrup til Vejle Boldklubs hjemmeside.

Steffen Kielstrup, der har en fortid som spiller i Vejle, får Johnny Mølby som sin assistent.

– Jeg er glad for at kunne hjælpe Vejle Boldklub i den situation, som klubben befinder sig i. Da jeg fik henvendelsen fra klubben, så var jeg ikke i tvivl om, at jeg ville takke ja.

– Efter et svært efterår og en stor pointafstand til den anden side af nedrykningsstregen handler det for holdet om nu at sætte nogle gode kampe sammen. Det er et arbejde, som jeg ser frem til at hjælpe Steffen Kielstrup og klubben med, lyder det fra Johnny Mølby, der tidligere har været cheftræner i blandt andet Viborg FF og AC Horsens.

Vejle indleder forårssæsonen med en udekamp mod Silkeborg IF på næste søndag.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Godt nyt for uheldig Chelsea-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn