Vejle Boldklub kunne i sidste uge præsentere den svenske forsvarsspiller Alexander Milosevic, og han er kommet til Nørreskoven på en fri transfer, efter at hans kontrakt med Nottingham Forest blev revet i stykker i oktober.
Men før han kom til Vejle, kunne Alexander Milosevic være havnet i svenske AIK Stockholm.
28-årige Milosevic har i to omgange spillet for den svenske klub, hvor han i sin tid også fik sit gennembrud. I alt er det blevet til mere end 100 kampe for AIK, og i foråret var parterne tæt på at blive enige om en genforening.
Læs også:Adolfo Sormani afviser idiot-kommentar: Slet ikke min beslutning
Men så kom coronakrisen. Det afslører Alexander Milosevic over for Expressen.
– Jeg tror, at det delvist skyldes korona-situationen (at det ikke blev AIK, red.). Før pandemien brød ud, var vi meget tæt på hinanden. Jeg vil ikke sige for meget, fordi det ville være forkert af mig at sige, hvad der kunne have været bedre, eller hvad der var godt. Lige nu i denne situation, som fan af AIK og fodboldspiller, ville det have været dumt af mig at hive sådanne ting frem. Det, som AIK har brug for, er fred og ro, siger Milosevic.
Håber på stort skifte fra Vejle
I sidste ende faldt valget i stedet på Vejle, og ifølge Alexander Milosevic er der flere årsager til det.
Læs også:Målkonger: Kamil Wilczek skal fange Dame N’Doye
Deres plan var god, og så passer skiftet med, at han kan blive helt kampklar i løbet af preseason, efter at han trods alt ikke har spillet i næsten et år. Derudover håber den svenske forsvarsspiller også, at han gennem Vejle igen kan have i en større liga.
– Jeg ved, at folk i og omkring klubben er forbandet gode, og de har før solgt spillere for en masse penge. Det var en af de grunde til, at jeg valgte Vejle, men også chancen for at spille fodbold igen kontinuerligt.
– Jeg får en preseason, som er vigtig for mig. I mellemtiden har jeg trænet hårdt med både bold og styrke, så jeg føler mig forbandet stærk, men der er en forskel, når man går ind og spiller en kamp. Hvis det havde været AIK, ville jeg have brug for en række kampe fra start for at nå mit topniveau, siger Alexander Milosevic.
Alexander Milosevic har tidligere spillet for Nottingham Forest, AIK, Besiktas, Hannover 96, Darmstadt og Rizespor. Han har også spillet syv landskampe for Sverige.
Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
LIVE
Superliga-LIVE: Dansk sommertransfer storspiller
EKSKLUSIVT
Det kan spolere Dolberg-transfer
TRANSFER
Silkeborg afviser millionbud
INTERVIEW
Christian Nørgaard allerede historisk i Everton
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser polsk klub
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen – ‘den nye Pep Guardiola’
TIPSBLADETS DOM
Han kan sørge for store resultater i Brøndby
LIVE
TransferLIVE: PL-klub jagter Endrick
Ny transfer i Brøndby? Thomas Nørgaard teaser
AVIS
Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid
NYHEDER
Kasper Høgh jubler over drømmedebut
FC København-emne på bænken i 90 minutter
MEDIE
Brøndby truede med at trække sig fra transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’
MEDIE
Nu vil de købe FC København-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
AVIS
FC Barcelona dybt frustrerede over stjerne
EKSKLUSIVT
Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby
EKSKLUSIVT
FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen
TOPNYHED
FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen
MEDIE
Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere
TOPNYHED
Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM
Vanvittig kamp af Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner
Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut
MEDIE
Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte
NYHEDER
‘Det er gift for en fodboldklub’
10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
EKSKLUSIVT
