Adolfo Sormani afviser idiot-kommentar: Slet ikke min beslutning

IFK Norrköpings chefscout har kaldt den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani en idiot. Det reagerer italieneren nu på.



Den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani er en idiot.

Det mener i hvert fald den tidligere chefscout i Viborg FF Stig Torbjørnsen, der nu er tilknyttet IFK Norrköping. I Norrköping huserer også danske Rasmus Lauritsen med stor succes, og han kom til den svenske klub fra Vejle Boldklub i februar 2019, da Sormani var cheftræner i Nørreskoven. 

Og det var i forbindelse med den transfer, at den italienske træner ifølge Torbjørnsen viste sig som en idiot.

Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

– De (Vejle) ville nærmest bare af med ham. Vi betalte naturligvis for ham, men klubben havde en italiensk træner i Adolfo Sormani, som var en idiot. Han var vanvittig. Hvis man har sådan en spiller på holdet, så skal man sikre sig at arbejde med ham. Jeg siger ikke, at han er verdensklasse, men han er en topspiller i Skandinavien, sagde Stig Torbjørnsen den 23. juli i et interview med den svenske avis NT.

Den udtalelse er faldet Adolfo Sormani for brystet, og han er mildt sagt uenig med Stig Torbjørnsen.

– Jeg blev meget overrasket og fornærmet over, at han kalder mig “idiot” og “vanvittig”, fordi jeg tillod klubben at sælge én af de mest lovende spillere i Danmark. En beslutning, som Torbjørnsen – som jeg i øvrigt aldrig har talt med – tror var min alene. Jeg vil gerne slå fast, at det var det ikke. Jeg ville aldrig have gået med til at sælge ham efter at have arbejdet med ham så længe, siger Sormani til tipsbladet.dk.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Italieneren fastslår, at han var en stor beundrer af Rasmus Lauritsen, der blandt andet var med til at rykke Vejle Boldklub op i Superligaen.

– Under min tid i Vejle forbedrede Rasmus sig markant som spiller på alle parametre – teknisk, taktisk og mentalt. Han blev til den enestående forsvarsspiller, han er nu. Det var muligt på grund af hans fantastiske attitude, drivkraft og motivation samt min coaching. Det vil Rasmus kunne bekræfte. 

– Mit forhold til Rasmus var ikke kun på banen, men også udenfor kridtstregerne. Det skyldtes den store tillid, der var imellem os, og som var der lige fra dag ét, lyder det fra Adolfo Sormani.

Den 54-årige cheftræner er i øjeblikket klubløs efter senest at have stået i spidsen for FK Partizani i Albanien. 

Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Vejle-ejer glæder sig: Vi skal nyde livet i Superligaen




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski