Adolfo Sormani afviser idiot-kommentar: Slet ikke min beslutning

IFK Norrköpings chefscout har kaldt den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani en idiot. Det reagerer italieneren nu på.



Den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani er en idiot.

Det mener i hvert fald den tidligere chefscout i Viborg FF Stig Torbjørnsen, der nu er tilknyttet IFK Norrköping. I Norrköping huserer også danske Rasmus Lauritsen med stor succes, og han kom til den svenske klub fra Vejle Boldklub i februar 2019, da Sormani var cheftræner i Nørreskoven. 

Og det var i forbindelse med den transfer, at den italienske træner ifølge Torbjørnsen viste sig som en idiot.

Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

– De (Vejle) ville nærmest bare af med ham. Vi betalte naturligvis for ham, men klubben havde en italiensk træner i Adolfo Sormani, som var en idiot. Han var vanvittig. Hvis man har sådan en spiller på holdet, så skal man sikre sig at arbejde med ham. Jeg siger ikke, at han er verdensklasse, men han er en topspiller i Skandinavien, sagde Stig Torbjørnsen den 23. juli i et interview med den svenske avis NT.

Den udtalelse er faldet Adolfo Sormani for brystet, og han er mildt sagt uenig med Stig Torbjørnsen.

– Jeg blev meget overrasket og fornærmet over, at han kalder mig “idiot” og “vanvittig”, fordi jeg tillod klubben at sælge én af de mest lovende spillere i Danmark. En beslutning, som Torbjørnsen – som jeg i øvrigt aldrig har talt med – tror var min alene. Jeg vil gerne slå fast, at det var det ikke. Jeg ville aldrig have gået med til at sælge ham efter at have arbejdet med ham så længe, siger Sormani til tipsbladet.dk.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Italieneren fastslår, at han var en stor beundrer af Rasmus Lauritsen, der blandt andet var med til at rykke Vejle Boldklub op i Superligaen.

– Under min tid i Vejle forbedrede Rasmus sig markant som spiller på alle parametre – teknisk, taktisk og mentalt. Han blev til den enestående forsvarsspiller, han er nu. Det var muligt på grund af hans fantastiske attitude, drivkraft og motivation samt min coaching. Det vil Rasmus kunne bekræfte. 

– Mit forhold til Rasmus var ikke kun på banen, men også udenfor kridtstregerne. Det skyldtes den store tillid, der var imellem os, og som var der lige fra dag ét, lyder det fra Adolfo Sormani.

Den 54-årige cheftræner er i øjeblikket klubløs efter senest at have stået i spidsen for FK Partizani i Albanien. 

Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Vejle-ejer glæder sig: Vi skal nyde livet i Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs