Den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani er en idiot.
Det mener i hvert fald den tidligere chefscout i Viborg FF Stig Torbjørnsen, der nu er tilknyttet IFK Norrköping. I Norrköping huserer også danske Rasmus Lauritsen med stor succes, og han kom til den svenske klub fra Vejle Boldklub i februar 2019, da Sormani var cheftræner i Nørreskoven.
Og det var i forbindelse med den transfer, at den italienske træner ifølge Torbjørnsen viste sig som en idiot.
Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind
– De (Vejle) ville nærmest bare af med ham. Vi betalte naturligvis for ham, men klubben havde en italiensk træner i Adolfo Sormani, som var en idiot. Han var vanvittig. Hvis man har sådan en spiller på holdet, så skal man sikre sig at arbejde med ham. Jeg siger ikke, at han er verdensklasse, men han er en topspiller i Skandinavien, sagde Stig Torbjørnsen den 23. juli i et interview med den svenske avis NT.
Den udtalelse er faldet Adolfo Sormani for brystet, og han er mildt sagt uenig med Stig Torbjørnsen.
– Jeg blev meget overrasket og fornærmet over, at han kalder mig “idiot” og “vanvittig”, fordi jeg tillod klubben at sælge én af de mest lovende spillere i Danmark. En beslutning, som Torbjørnsen – som jeg i øvrigt aldrig har talt med – tror var min alene. Jeg vil gerne slå fast, at det var det ikke. Jeg ville aldrig have gået med til at sælge ham efter at have arbejdet med ham så længe, siger Sormani til tipsbladet.dk.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Italieneren fastslår, at han var en stor beundrer af Rasmus Lauritsen, der blandt andet var med til at rykke Vejle Boldklub op i Superligaen.
– Under min tid i Vejle forbedrede Rasmus sig markant som spiller på alle parametre – teknisk, taktisk og mentalt. Han blev til den enestående forsvarsspiller, han er nu. Det var muligt på grund af hans fantastiske attitude, drivkraft og motivation samt min coaching. Det vil Rasmus kunne bekræfte.
– Mit forhold til Rasmus var ikke kun på banen, men også udenfor kridtstregerne. Det skyldtes den store tillid, der var imellem os, og som var der lige fra dag ét, lyder det fra Adolfo Sormani.
Den 54-årige cheftræner er i øjeblikket klubløs efter senest at have stået i spidsen for FK Partizani i Albanien.
Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Vejle-ejer glæder sig: Vi skal nyde livet i Superligaen
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
