Adolfo Sormani afviser idiot-kommentar: Slet ikke min beslutning

IFK Norrköpings chefscout har kaldt den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani en idiot. Det reagerer italieneren nu på.



Den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani er en idiot.

Det mener i hvert fald den tidligere chefscout i Viborg FF Stig Torbjørnsen, der nu er tilknyttet IFK Norrköping. I Norrköping huserer også danske Rasmus Lauritsen med stor succes, og han kom til den svenske klub fra Vejle Boldklub i februar 2019, da Sormani var cheftræner i Nørreskoven. 

Og det var i forbindelse med den transfer, at den italienske træner ifølge Torbjørnsen viste sig som en idiot.

Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

– De (Vejle) ville nærmest bare af med ham. Vi betalte naturligvis for ham, men klubben havde en italiensk træner i Adolfo Sormani, som var en idiot. Han var vanvittig. Hvis man har sådan en spiller på holdet, så skal man sikre sig at arbejde med ham. Jeg siger ikke, at han er verdensklasse, men han er en topspiller i Skandinavien, sagde Stig Torbjørnsen den 23. juli i et interview med den svenske avis NT.

Den udtalelse er faldet Adolfo Sormani for brystet, og han er mildt sagt uenig med Stig Torbjørnsen.

– Jeg blev meget overrasket og fornærmet over, at han kalder mig “idiot” og “vanvittig”, fordi jeg tillod klubben at sælge én af de mest lovende spillere i Danmark. En beslutning, som Torbjørnsen – som jeg i øvrigt aldrig har talt med – tror var min alene. Jeg vil gerne slå fast, at det var det ikke. Jeg ville aldrig have gået med til at sælge ham efter at have arbejdet med ham så længe, siger Sormani til tipsbladet.dk.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Italieneren fastslår, at han var en stor beundrer af Rasmus Lauritsen, der blandt andet var med til at rykke Vejle Boldklub op i Superligaen.

– Under min tid i Vejle forbedrede Rasmus sig markant som spiller på alle parametre – teknisk, taktisk og mentalt. Han blev til den enestående forsvarsspiller, han er nu. Det var muligt på grund af hans fantastiske attitude, drivkraft og motivation samt min coaching. Det vil Rasmus kunne bekræfte. 

– Mit forhold til Rasmus var ikke kun på banen, men også udenfor kridtstregerne. Det skyldtes den store tillid, der var imellem os, og som var der lige fra dag ét, lyder det fra Adolfo Sormani.

Den 54-årige cheftræner er i øjeblikket klubløs efter senest at have stået i spidsen for FK Partizani i Albanien. 

Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Vejle-ejer glæder sig: Vi skal nyde livet i Superligaen




TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga




LIVE

TransferLIVE: Enighed – dansker tæt på La Liga

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forventer klubskifte

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’