Adolfo Sormani afviser idiot-kommentar: Slet ikke min beslutning

IFK Norrköpings chefscout har kaldt den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani en idiot. Det reagerer italieneren nu på.



Den tidligere Vejle-træner Adolfo Sormani er en idiot.

Det mener i hvert fald den tidligere chefscout i Viborg FF Stig Torbjørnsen, der nu er tilknyttet IFK Norrköping. I Norrköping huserer også danske Rasmus Lauritsen med stor succes, og han kom til den svenske klub fra Vejle Boldklub i februar 2019, da Sormani var cheftræner i Nørreskoven. 

Og det var i forbindelse med den transfer, at den italienske træner ifølge Torbjørnsen viste sig som en idiot.

Læs også:Vejle vil opruste endnu mere til Superligaen: Der skal flere spillere ind

– De (Vejle) ville nærmest bare af med ham. Vi betalte naturligvis for ham, men klubben havde en italiensk træner i Adolfo Sormani, som var en idiot. Han var vanvittig. Hvis man har sådan en spiller på holdet, så skal man sikre sig at arbejde med ham. Jeg siger ikke, at han er verdensklasse, men han er en topspiller i Skandinavien, sagde Stig Torbjørnsen den 23. juli i et interview med den svenske avis NT.

Den udtalelse er faldet Adolfo Sormani for brystet, og han er mildt sagt uenig med Stig Torbjørnsen.

– Jeg blev meget overrasket og fornærmet over, at han kalder mig “idiot” og “vanvittig”, fordi jeg tillod klubben at sælge én af de mest lovende spillere i Danmark. En beslutning, som Torbjørnsen – som jeg i øvrigt aldrig har talt med – tror var min alene. Jeg vil gerne slå fast, at det var det ikke. Jeg ville aldrig have gået med til at sælge ham efter at have arbejdet med ham så længe, siger Sormani til tipsbladet.dk.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Italieneren fastslår, at han var en stor beundrer af Rasmus Lauritsen, der blandt andet var med til at rykke Vejle Boldklub op i Superligaen.

– Under min tid i Vejle forbedrede Rasmus sig markant som spiller på alle parametre – teknisk, taktisk og mentalt. Han blev til den enestående forsvarsspiller, han er nu. Det var muligt på grund af hans fantastiske attitude, drivkraft og motivation samt min coaching. Det vil Rasmus kunne bekræfte. 

– Mit forhold til Rasmus var ikke kun på banen, men også udenfor kridtstregerne. Det skyldtes den store tillid, der var imellem os, og som var der lige fra dag ét, lyder det fra Adolfo Sormani.

Den 54-årige cheftræner er i øjeblikket klubløs efter senest at have stået i spidsen for FK Partizani i Albanien. 

Læs også:Vejle-boss skal have alvorssnak med tilbagevendt Allan Sousa
Læs også:Tidligere Vejle-stjerne rygtes hjem: Vi kan ikke hænge os i gamle meritter
Læs også:Vejle-ejer glæder sig: Vi skal nyde livet i Superligaen




Manchester City klar til semifinale

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Medier i svime: Den bedste!

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

‘En af sæsonens bedste transfers’

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Hård kritik af FC København-stjerne

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Manchester United rasende

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Aldrig set før

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Mens vi venter på Godo

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam