BRØNDBY (Tipsbladet): Stemningen var i top på et tætpakket Brøndby stadion, og det var som om, at Brøndby-spillerne gerne ville honorere opbakningen, for de leverede en flot indsats anført af Yuito Suzuki.
De satte sig på opgøret fra første fløjt og var dominerende i første halvleg. Efter pausen åd FC Midtjylland sig tilbage i kampe og var meget tæt på at lykkes med deres comeback.
Brøndby IF – FC Midtjylland 2-1 (2-0)
1-0 Yuito Suzuki (10.)
2-0 Yuito Suzuki (36.)
2-1 Mads Bech Sørensen (56.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
"Skyyyyyyd" råbte Brøndby-tilhængerne efter Yuito Suzuki, da han drev bolden frem på egen banehalvdel midtvejs i første halvleg. Det siger lidt om, hvor vild japanerne var med den ene langskudsscoring flottere end den anden og altså et håb fra tilhængerne om, at han igen ville trykke på kassen. Det gjorde han ikke, men han gjorde så meget andet godt. Helt vild individuel præstation af Yuito Suzuki, der meget vel kan være på vej mod en kæmpe transfer, hvis han opretholder sin formkurve.

FC Midtjylland
Første halvleg var lige til glemmebogen, men efter pausen spillede FC Midtjylland sig op og fik en saltvandsindsprøjtning med indskiftningerne af Emiliano Martinez og Ola Brynhildsen. Uden at nogen for alvor faldt i øjnene, så var Franculino en konstant trussel, mens Oliver Sørensen endnu engang leverede en arbejdsindsats af en anden verden.
Kampens værste:
Højt at flyve, dybt at falde. Det udtryk passer meget godt på Dario Osorio, der mod FC København for en uge siden var her, der og alle vegne, men mod Brøndby var helt anonym. Et torskedumt gult kort efter få minutter for at sparke bolden væk satte standarden for, hvilken kamp chileneren ville sætte sammen. Han blev pillet ud i pausen, men det skal retfærdigvis siges, at han heller ikke fik meget at arbejde med fra sine holdkammerater.
Kampens detalje:
Der kan ikke være to meninger om, at Yuito Suzuki brændte banen af, og da der så blev spillet "Big in Japan" af Alphaville i pausen, så fortjener de ansatte bag Brøndbys højtaleranlæg en fidusbamse.
Foto: Alamy.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT