BRØNDBY (Tipsbladet): Stemningen var i top på et tætpakket Brøndby stadion, og det var som om, at Brøndby-spillerne gerne ville honorere opbakningen, for de leverede en flot indsats anført af Yuito Suzuki.
De satte sig på opgøret fra første fløjt og var dominerende i første halvleg. Efter pausen åd FC Midtjylland sig tilbage i kampe og var meget tæt på at lykkes med deres comeback.
Brøndby IF – FC Midtjylland 2-1 (2-0)
1-0 Yuito Suzuki (10.)
2-0 Yuito Suzuki (36.)
2-1 Mads Bech Sørensen (56.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
"Skyyyyyyd" råbte Brøndby-tilhængerne efter Yuito Suzuki, da han drev bolden frem på egen banehalvdel midtvejs i første halvleg. Det siger lidt om, hvor vild japanerne var med den ene langskudsscoring flottere end den anden og altså et håb fra tilhængerne om, at han igen ville trykke på kassen. Det gjorde han ikke, men han gjorde så meget andet godt. Helt vild individuel præstation af Yuito Suzuki, der meget vel kan være på vej mod en kæmpe transfer, hvis han opretholder sin formkurve.

FC Midtjylland
Første halvleg var lige til glemmebogen, men efter pausen spillede FC Midtjylland sig op og fik en saltvandsindsprøjtning med indskiftningerne af Emiliano Martinez og Ola Brynhildsen. Uden at nogen for alvor faldt i øjnene, så var Franculino en konstant trussel, mens Oliver Sørensen endnu engang leverede en arbejdsindsats af en anden verden.
Kampens værste:
Højt at flyve, dybt at falde. Det udtryk passer meget godt på Dario Osorio, der mod FC København for en uge siden var her, der og alle vegne, men mod Brøndby var helt anonym. Et torskedumt gult kort efter få minutter for at sparke bolden væk satte standarden for, hvilken kamp chileneren ville sætte sammen. Han blev pillet ud i pausen, men det skal retfærdigvis siges, at han heller ikke fik meget at arbejde med fra sine holdkammerater.
Kampens detalje:
Der kan ikke være to meninger om, at Yuito Suzuki brændte banen af, og da der så blev spillet "Big in Japan" af Alphaville i pausen, så fortjener de ansatte bag Brøndbys højtaleranlæg en fidusbamse.
Foto: Alamy.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
NYHEDER