BRØNDBY (Tipsbladet): Stemningen var i top på et tætpakket Brøndby stadion, og det var som om, at Brøndby-spillerne gerne ville honorere opbakningen, for de leverede en flot indsats anført af Yuito Suzuki.
De satte sig på opgøret fra første fløjt og var dominerende i første halvleg. Efter pausen åd FC Midtjylland sig tilbage i kampe og var meget tæt på at lykkes med deres comeback.
Brøndby IF – FC Midtjylland 2-1 (2-0)
1-0 Yuito Suzuki (10.)
2-0 Yuito Suzuki (36.)
2-1 Mads Bech Sørensen (56.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
"Skyyyyyyd" råbte Brøndby-tilhængerne efter Yuito Suzuki, da han drev bolden frem på egen banehalvdel midtvejs i første halvleg. Det siger lidt om, hvor vild japanerne var med den ene langskudsscoring flottere end den anden og altså et håb fra tilhængerne om, at han igen ville trykke på kassen. Det gjorde han ikke, men han gjorde så meget andet godt. Helt vild individuel præstation af Yuito Suzuki, der meget vel kan være på vej mod en kæmpe transfer, hvis han opretholder sin formkurve.

FC Midtjylland
Første halvleg var lige til glemmebogen, men efter pausen spillede FC Midtjylland sig op og fik en saltvandsindsprøjtning med indskiftningerne af Emiliano Martinez og Ola Brynhildsen. Uden at nogen for alvor faldt i øjnene, så var Franculino en konstant trussel, mens Oliver Sørensen endnu engang leverede en arbejdsindsats af en anden verden.
Kampens værste:
Højt at flyve, dybt at falde. Det udtryk passer meget godt på Dario Osorio, der mod FC København for en uge siden var her, der og alle vegne, men mod Brøndby var helt anonym. Et torskedumt gult kort efter få minutter for at sparke bolden væk satte standarden for, hvilken kamp chileneren ville sætte sammen. Han blev pillet ud i pausen, men det skal retfærdigvis siges, at han heller ikke fik meget at arbejde med fra sine holdkammerater.
Kampens detalje:
Der kan ikke være to meninger om, at Yuito Suzuki brændte banen af, og da der så blev spillet "Big in Japan" af Alphaville i pausen, så fortjener de ansatte bag Brøndbys højtaleranlæg en fidusbamse.
Foto: Alamy.
LIVE
LIVE: Stage meldes enig med topklub
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
MEDIE