BRØNDBY (Tipsbladet): Stemningen var i top på et tætpakket Brøndby stadion, og det var som om, at Brøndby-spillerne gerne ville honorere opbakningen, for de leverede en flot indsats anført af Yuito Suzuki.
De satte sig på opgøret fra første fløjt og var dominerende i første halvleg. Efter pausen åd FC Midtjylland sig tilbage i kampe og var meget tæt på at lykkes med deres comeback.
Brøndby IF – FC Midtjylland 2-1 (2-0)
1-0 Yuito Suzuki (10.)
2-0 Yuito Suzuki (36.)
2-1 Mads Bech Sørensen (56.)
Kampens bedste:
Brøndby IF
"Skyyyyyyd" råbte Brøndby-tilhængerne efter Yuito Suzuki, da han drev bolden frem på egen banehalvdel midtvejs i første halvleg. Det siger lidt om, hvor vild japanerne var med den ene langskudsscoring flottere end den anden og altså et håb fra tilhængerne om, at han igen ville trykke på kassen. Det gjorde han ikke, men han gjorde så meget andet godt. Helt vild individuel præstation af Yuito Suzuki, der meget vel kan være på vej mod en kæmpe transfer, hvis han opretholder sin formkurve.

FC Midtjylland
Første halvleg var lige til glemmebogen, men efter pausen spillede FC Midtjylland sig op og fik en saltvandsindsprøjtning med indskiftningerne af Emiliano Martinez og Ola Brynhildsen. Uden at nogen for alvor faldt i øjnene, så var Franculino en konstant trussel, mens Oliver Sørensen endnu engang leverede en arbejdsindsats af en anden verden.
Kampens værste:
Højt at flyve, dybt at falde. Det udtryk passer meget godt på Dario Osorio, der mod FC København for en uge siden var her, der og alle vegne, men mod Brøndby var helt anonym. Et torskedumt gult kort efter få minutter for at sparke bolden væk satte standarden for, hvilken kamp chileneren ville sætte sammen. Han blev pillet ud i pausen, men det skal retfærdigvis siges, at han heller ikke fik meget at arbejde med fra sine holdkammerater.
Kampens detalje:
Der kan ikke være to meninger om, at Yuito Suzuki brændte banen af, og da der så blev spillet "Big in Japan" af Alphaville i pausen, så fortjener de ansatte bag Brøndbys højtaleranlæg en fidusbamse.
Foto: Alamy.
LIVE
TransferLIVE: I dialog med Alvaro Arbeloa
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TIPSBLADET SPECIAL