Nyder Superliga-livet: Som under Bo Henriksen

Henrik Dalsgaard nyder fodboldtilværelsen i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): For et år siden gik Henrik Dalsgaard i uvished om fodbold-fremtiden.

FC Midtjylland ville ikke tale ny kontrakt, udsigterne virkede ikke specielt gode med Joel Andersson og Adam Gabriel i truppen, og anføreren var sikker på, han ikke var færdig med spillet endnu.

Det blev til et vildt 2024, hvor Dalsgaards sidste embedshandling var at hæve DM-trofæet med FC Midtjylland for så at rykke på fri transfer til AGF.

Her har Dalsgaard fra start spillet fast på nær nogle ugers ufrivilligt skadesfravær i første halvdel af efteråret.

Man kan som journalist dårligt være i et rum med AGF-cheftræner Uwe Rösler i fem minutter, uden tyskeren selv bringer veteran-forsvareren og glæden ved at have ham i Århus på bane, og glæden er gengældt i en grad, så AGF og Dalsgaard den 9. november forlængede samarbejdet yderligere et år, så det løber til sommeren 2026.

Og Henrik Dalsgaard føler sig i den grad både hjemme og velkommen i landets næststørste by, hvor han pendler til fra hjemmet i Nordjylland.

- I den første tid under Bo Henriksen spillede vi også med tre mand nede bagved. Og det passer mig helt fantastisk, jeg elsker treer-bagkæden og at ligge på ydersiden i den. Så det har været ret straightforward. Der var selvfølgelig lidt taktisk i forhold til, hvordan Uwe vil have gjort tingene, men det har været simpelt at gå til, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

- Det har været fint lige fra start. Vi havde en god samtale om mine forventninger, og hvordan de ser tingene, inden vi skrev under. Så vi har været enige, og det har været forholdsvis simpelt. Det er en god gruppe at gå ind i, og det er dejligt at spille fodbold her, siger AGF-profilen.

Intens træning
At forlængelsen kom her i november og ikke bare blev skrevet ind ved indgåelsen af kontrakten i sommer handlede mindst lige så meget om Dalsgaard selv som AGF, fortæller forsvarsspilleren.

- Vi havde det nok begge sådan, at vi lige skulle se, hvor jeg var henne, og hvordan jeg ville passe ind. For mig handler det om at have den indre ild, for de her lange opstarter er ikke altid lige sjove, så hvis man ikke brænder for det, skal man stoppe. Den skulle jeg fornemme, at jeg stadig havde, da jeg kom til AGF, og det er jeg kun blevet bekræftet i, at jeg stadigvæk har. Så var det nemt for os at blive enige om et år mere, og det gik hurtigt, siger Henrik Dalsgaard.

Ude på træningsbanen bed Dalsgaard allerede efter et par dage i sommer mærke i den energi, der er i AGF's træninger, hvilket nogle gange resulterer i skrub til holdkammeraterne, mundhuggerier om dommerkendelser i øvelserne og højlydte skænderier om, hvem der savede hvem til træning.

Århusianerne er som regel venner igen, når frokosten er på bordet, og engagementet tiltaler Henrik Dalsgaard, ligesom Uwe Rösler gentagne gange har frydet sig over snakkene og diskussionerne, han langt foretrækker frem for stilhed.

- Jeg er ikke blevet overrasket af det, men det er iøjnefaldende med den intensitet, der bliver trænet med her. Bare i en pasningsøvelse bliver der gået til den. Der skulle jeg lige være helt klar, når man skulle til træning, og det er dejligt.

- Jeg synes, det er megafedt. Man kan vel sige, at jeg ikke ældes lige så hurtigt her, for man bliver hele tiden holdt på dupperne. Jeg kan ikke stå og lalle den til træning, jeg skal være klar, siger Henrik Dalsgaard.

AGF's sidste store arbejdsdag i 2024 falder på søndag, hvor man møder Brøndby IF på et Brøndby Stadion, hvor Sydsiden endnu en gang er lukket efter gentagne tilfælde af ballade i år.

AGF vandt den første pokal-kvartfinale i søndags 1-0 på den sidste kamp på det nuværende Ceres Park – læs Tipsbladets vurdering af den kamp her.





‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’




LIVE

LIVE: Jesper Hansen om sin fejl: ‘Det gør ondt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham