Nyder Superliga-livet: Som under Bo Henriksen

Henrik Dalsgaard nyder fodboldtilværelsen i Århus.



ÅRHUS (Tipsbladet): For et år siden gik Henrik Dalsgaard i uvished om fodbold-fremtiden.

FC Midtjylland ville ikke tale ny kontrakt, udsigterne virkede ikke specielt gode med Joel Andersson og Adam Gabriel i truppen, og anføreren var sikker på, han ikke var færdig med spillet endnu.

Det blev til et vildt 2024, hvor Dalsgaards sidste embedshandling var at hæve DM-trofæet med FC Midtjylland for så at rykke på fri transfer til AGF.

Her har Dalsgaard fra start spillet fast på nær nogle ugers ufrivilligt skadesfravær i første halvdel af efteråret.

Man kan som journalist dårligt være i et rum med AGF-cheftræner Uwe Rösler i fem minutter, uden tyskeren selv bringer veteran-forsvareren og glæden ved at have ham i Århus på bane, og glæden er gengældt i en grad, så AGF og Dalsgaard den 9. november forlængede samarbejdet yderligere et år, så det løber til sommeren 2026.

Og Henrik Dalsgaard føler sig i den grad både hjemme og velkommen i landets næststørste by, hvor han pendler til fra hjemmet i Nordjylland.

- I den første tid under Bo Henriksen spillede vi også med tre mand nede bagved. Og det passer mig helt fantastisk, jeg elsker treer-bagkæden og at ligge på ydersiden i den. Så det har været ret straightforward. Der var selvfølgelig lidt taktisk i forhold til, hvordan Uwe vil have gjort tingene, men det har været simpelt at gå til, siger Henrik Dalsgaard til Tipsbladet.

- Det har været fint lige fra start. Vi havde en god samtale om mine forventninger, og hvordan de ser tingene, inden vi skrev under. Så vi har været enige, og det har været forholdsvis simpelt. Det er en god gruppe at gå ind i, og det er dejligt at spille fodbold her, siger AGF-profilen.

Intens træning
At forlængelsen kom her i november og ikke bare blev skrevet ind ved indgåelsen af kontrakten i sommer handlede mindst lige så meget om Dalsgaard selv som AGF, fortæller forsvarsspilleren.

- Vi havde det nok begge sådan, at vi lige skulle se, hvor jeg var henne, og hvordan jeg ville passe ind. For mig handler det om at have den indre ild, for de her lange opstarter er ikke altid lige sjove, så hvis man ikke brænder for det, skal man stoppe. Den skulle jeg fornemme, at jeg stadig havde, da jeg kom til AGF, og det er jeg kun blevet bekræftet i, at jeg stadigvæk har. Så var det nemt for os at blive enige om et år mere, og det gik hurtigt, siger Henrik Dalsgaard.

Ude på træningsbanen bed Dalsgaard allerede efter et par dage i sommer mærke i den energi, der er i AGF's træninger, hvilket nogle gange resulterer i skrub til holdkammeraterne, mundhuggerier om dommerkendelser i øvelserne og højlydte skænderier om, hvem der savede hvem til træning.

Århusianerne er som regel venner igen, når frokosten er på bordet, og engagementet tiltaler Henrik Dalsgaard, ligesom Uwe Rösler gentagne gange har frydet sig over snakkene og diskussionerne, han langt foretrækker frem for stilhed.

- Jeg er ikke blevet overrasket af det, men det er iøjnefaldende med den intensitet, der bliver trænet med her. Bare i en pasningsøvelse bliver der gået til den. Der skulle jeg lige være helt klar, når man skulle til træning, og det er dejligt.

- Jeg synes, det er megafedt. Man kan vel sige, at jeg ikke ældes lige så hurtigt her, for man bliver hele tiden holdt på dupperne. Jeg kan ikke stå og lalle den til træning, jeg skal være klar, siger Henrik Dalsgaard.

AGF's sidste store arbejdsdag i 2024 falder på søndag, hvor man møder Brøndby IF på et Brøndby Stadion, hvor Sydsiden endnu en gang er lukket efter gentagne tilfælde af ballade i år.

AGF vandt den første pokal-kvartfinale i søndags 1-0 på den sidste kamp på det nuværende Ceres Park – læs Tipsbladets vurdering af den kamp her.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder Mads Hermansen

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

– Det er lort!

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Neestrup afslører reprimande

Formand freder Jacob Neestrup

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Sune Smith-Nielsen færdig

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Han afløser Sune Smith lige nu

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka