Nye FC Nordsjælland-stjerner på vej: Han kan blive en publikumsfavorit

Tre nye spillere står på spring i FC Nordsjælland – og der er noget at glæde sig til, bedyrer cheftræner Flemming Pedersen.



FC Nordsjælland har ikke hentet en eneste spiller i dette transfervindue. Det er der som sådan ikke noget usædvanligt i. Farum-klubben går sjældent forrest, når dankortet skal i brug. 

I skrivende stund er der stadig to uger tilbage af transfervinduet, men der er ingen grund til at tro, at det bliver nogle travle uger for FC Nordsjællands vedkommende.

– Jeg kan ikke forestille mig, at der kommer til at ske noget. Det kan da godt være, at vi sender en enkelt spiller på leje, men det er også det. Som altid rekrutterer vi internt, og det har vi også gjort i denne vinterpause, siger cheftræner Flemming Pedersen til tipsbladet.dk.

Når FC Nordsjælland rekrutterer internt, er det altid værd at spidse ører. Hvor det i de fleste andre klubber ofte betyder, at en spiller er blevet rykket op fra U19-holdet og i første omgang ikke har udsigt til meget mere end et par korte indhop hist og her, er det noget andet i Farum. Ikke sjældent dukker der store talenter op nærmest ud af det blå.

Det har Flemming Pedersen også en forventning om, at der gør denne gang. Han teaser for tre spillere, der ifølge ham er al mulig grund til at glæde sig til.

Læs også:Avis: FC København sælger forsvarsspiller

Den første i rækken er den 19-årige offensivspiller Simon Adingra fra Elfenbenskysten.

– Han har trænet med Superliga-truppen siden september, men under én af sine første træninger fik han et rigtig grimt brud i underarmen, og derfor har han ikke fået den debut, han skulle have haft. Det kan han så få nu, siger FCN-træneren og tilføjer:

– Han er en offensivspiller, som kan begå sig på begge kanter. Han er mere boldfast end nogle af vores andre spillere i offensiven, han er god med begge ben og en dygtig dribler. Han kan blive en rigtig publikumsfavorit, ham her. Han har et stort repertoire af driblinger.

Den næste i rækken er den blot 16-årige nordmand Andreas Schjelderup.

– Han minder meget om Mikkel Damsgaard. Han kan score mål, og han limer spillet rigtig godt sammen. Jeg er sikker på, at folk vil genkende noget Damsgaard i Andreas, når de ser ham på banen, fortæller Flemming Pedersen.

Læs også:Superliga-klub klar med dankortet: Jagter flere spillere

Endelig kan FCN-publikummet se frem til den 17-årige finske midtbanemand Leo Walta.

– Han er en spiller med en rigtig god sparketeknik, og han strør om sig med gode afleveringer. Der er måske lidt Mathias Jensen over ham, lyder det fra FC Nordsjælland-træneren.

FC Nordsjælland spillede lørdag testkamp mod FC Helsingør, og her var det et helt fjerde talent, der stjal rampelyset. Emeka Nnamani, der blot spillede 14 minutters Superliga-bold i efteråret, lavede hattrick i FCN’s 4-2-sejr. 

Farum-klubben overvintrer som nummer otte i Superligaen. 

Læs også:AGF-boss slår fast: FCK får ikke sin sportsdirektør nu
Læs også:Kvist giver stafetten videre: Vil ikke afvise at tage den tilbage
Læs også:AaB arbejder på angriber-exit: Vil selv blive og kæmpe




Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Inter skuffer stort mod Torino

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen