Nye FCK-problemer: Min ilddåb fra day one

Jacob Neestrup skal igen være kreativ, når FCK skal i aktion næste weekend.



Tipsbladet på Brøndby Stadion.

En 3-1-sejr på udebane er tæt på optimalt, når man er FC København-cheftræner, men er der noget, som ikke er optimalt for mesterskabsfavoritterne, så er det antallet af spillere, som ikke er til rådighed.

Hele otte spillere manglede Jacob Neestrup til søndagens brag på Brøndby Stadion, og her kunne han se trioen Victor Claesson, Hakón Haraldsson og Marko Stamenic rage advarsler til sig, så de alle sidder ude med karantæne næste weekend, når FCK møder AGF i Parken. Derudover måtte Mohamed Daramy udgå i første halvleg med en skade.

Derfor er cheftræner Jacob Neestrup også efterhånden en erfaren herre lige på det punkt. Det er nemlig ikke første gang i hans tid som FCK-træner, at han skal opfinde noget nyt ad forskellige årsager.

– Der hvor jeg har absolut mest erfaring af alle trænere i øjeblikket er at løse de situationer. Det har været min ilddbåb fra day one med skader, karantæner med nøglespillere ude her og der. Det er sådan, vi skal komme i mål.

– Jeg ser mulighederne frem for begrænsningerne, og vi skal løse dem til de næste fire kampe, og det kommer vi også til at gøre, forklarer han. 

Vil ikke kritisere dem
Jacob Neestrup kunne blandt andet se Hakón Haraldsson rage sin advarsel til sig, efter at islæningen var skiftet ud. Det skete, da der opstod tumult omkring Daniel Wass' udvisning, hvor han flæskede Elias Jelert.

Det kan virke dumt, at Haraldsson misser AGF-kampen, som er endnu en vigtig test, men Jacob Neestrup vil ikke kritisere sin spiller.

– Følelserne sidder ude på tøjet. Vi beder spillerne om at lægge alt i dag. Jeg kommer ikke til at kritisere dem for at tage et gult kort. Det var alt, fysisk, mentalt og verbalt der skulle ud i dag for at vinde, og det var det, de gjorde, siger han, mens han påpeger, at FCK's sejr over Brøndby var fortjent.

Her var FCK kyniske ved at score på sine tre forsøg inden for rammen. Brøndby fik aldrig brudt igennem københavnernes 3-4-3-formation, hvor Neestrup var tvunget til at hive Marko Stamenic og Peter Ankersen ned i midterforsvaret, som var nogle uvante pladser for dem. Valdemar Lund spillede den sidste forsvarsplads.

Netop de havde Neestrup ikke noget imod at sætte nogle ord på.

– Topkynisk, meget koncentreret. Jeg sagde til dem før kampen, at de kunne blive de helt store helte i dag. De så muligheder frem for begrænsninger. De satte sig selv på spil. Der var mulighed for, at man kan se dum ud, når træneren beslutter at gøre sådan her i et derby på udebane, efter vi har tabt et par kampe.

– Men de tog det med oprejst pande, brystet frem, og de viste hvor stærke de var på forskellige måder, forklarer FCK-træneren. 

Særligt Marko Stamenic spillede en brandkamp i hjertet af forsvaret, hvor han flere gange stod det rigtige sted for at rydde op, inden det blev rigtig farligt. Desværre for Stamenic får han altså ikke mulighed for at gentage sin præstation næste weekend. Her kan Neestrup dog glæde sig over, at Denis Vavro er tilbage fra karantæne.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Patrick Da Silva idømt fængsel

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Fyringstruet: – Han har to kampe

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

– Brøndby er chanceløse

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Dybt skuffet og trist

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

FC København-profil ude med sygdom

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Storklub meldes interesseret

Afvist

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Endelig godt nyt

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’