I 25 år har fodbolddanmark vænnet sig til, at Jan Laursen var ansigtet på FC Nordsjælland, men han er nu fortid i Superliga-klubben, og det nye sportslige setup er på plads.
Fredag eftermiddag kunne FC Nordsjælland melde ud, at det overordnede sportslige ansvar er fordelt på to roller.
Phil Radley, en britisk advokat, der har været i klubben i otte år og er Director of Football, samt Alexander Riget, som har været i FC Nordsjælland i 12 år, det seneste år som Technical Director, skal deles om at have det sportslige ansvar.
Men ellers bliver det hele, som det har været i mange år, slår de to herrer fast i et interview med Tipsbladet.
– Jeg har som Director of Football det overordnede ansvar for kontrakter og transfers i FC Nordsjælland, og skulle vi mod forventning alligevel blive uenige om de her ting, har jeg det sidste ord, siger Phil Radley med et smil.
Alexander Riget supplerer om sin rolle:
– Jeg har ansvar for al fodbold. Det vil sige, at jeg tager mig af vores dagligdag og kultur. Hvordan vi spiller og træner, samt hvordan vores akademier udvikler sig. Og jeg kommer selvfølgelig til at have et stort fokus på Superliga-holdet, som jeg i forvejen har haft, og jeg skal stadig have kommunikation med bænken under kampene. Nu skal jeg bare også skubbes lidt mere frem i medierne, har vi besluttet, forklarer Alexander Riget om forskellen, vi kommer til at mærke.
For mens fodboldfans i Danmark i mange år har set på Jan Laursen, som toner frem, når en sportslig leder fra FC Nordsjælland skal udtale sig, så bliver det fremedrettet anderledes med to personer, der hver især får sit sportslige fokusområde.
– For os i FC Nordsjælland er der intet nyt, men for jer udefra kommer det til at være anderledes. Alex og jeg har forskellige roller, og det vil I kunne mærke i medierne. Alexander vil være den, der skal tale om den fodboldtekniske del, og jeg skal udtale mig om handler og kontrakter, forklarer Phil Radley.
Så én bliver altså til to, men i virkeligheden har det hele tiden været i flertal, og sådan vil det fortsætte med en performance committee, der ud over Phil Radley og Alexander Riget til stadighed vil bestå af blandt andre af Right to Dream-lederne Flemming Pedersen og Mads Davidsen samt Søren Henriksen. Sidstnævnte fortsætter i rollen som assisterende sportschef.
– Vi har i lang tid vidst, at vi ville fortsætte denne struktur, efter Jan havde forladt klubben. Så vi har reelt arbejdet sådan her i flere år, og fansene skal ikke være nervøse for, hvordan vi laver transfers og kontrakter, for jeg har har været med inde over alle spilleraftaler siden 2016 og lavet samtlige kontrakter og aftaler, forklarer Phil Radley.
Phil Radley og Alexander Riget er grundet den store erfaring med at drive FC Nordsjælland på denne måde ikke bange for, at der er for mange kokke på banen.
– Man skal ikke tage fejl af, at selv om vi sidder med det overordnede ansvar, bliver alle beslutninger her taget i fællesskab. Vi har også hårde debatter og diskussioner og uenigheder, men vi når altid frem til en fælles beslutning. Og kommer vi til et punkt, hvor vi er fundamentalt uenige, sender vi alle holdninger til bestyrelsen, og så vil de i sidste ende træffe en beslutning. Vi skjuler ikke informationer for hinanden, siger Phil Radley og tilføjer:
– Og jeg vil sige, at vi i 99 ud af 100 tilfælde bliver enige om, hvilken beslutning vi skal tage, og i de meget få tilfælde, hvor vi ikke gør, giver vi al information videre til bestyrelsen, så de kan træffe en afgørelse. Vi har altid fundet en løsning og bliver aldrig uvenner.
Og nu til det spørgsmål, som alle FC Nordsjællands fans venter på at få et svar på.
Hvem skal være den nye cheftræner, efter at Johannes Hoff Thorup er blevet solgt til Norwich, og hvor langt er de to sportslige ansvarlige egentlig med den del?
– Jeg vil helst ikke ind i processen omkring, hvad vi gør med cheftrænerposten, men der sker selvfølgelig meget, og vi starter ikke fra bunden, for de her samtaler om hans skifte har kørt i noget tid, og vi har været klar over, hvad vi nok vil gøre, siger Phil Radley og fortsætter:
– Vi kigger på de bedste kandidater, og vi arbejder i en gruppe med, hvad vi ønsker, og så går vi ind i den fase, hvor vi begynder at holde samtaler. Vi er heldige, at vi løbende får henvendelser fra interessante emner til jobbet, og vi har allerede tre meget stærke kandidater til jobbet, som har fortalt os, at de gerne vil have jobbet.
– Vores mål er at introducere en ny cheftræner, inden vi går ind i opstarten i den nye sæson, så vi kommer ikke til at holde ferie, siger han med et nyt grin.
Cheftrænerposten bliver også den, som kræver flest kræfter, for truppen skal ikke have samme voldsomme tilgang, som man så det sidste år med nye og dyre ansigter som Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov m.fl.
– Vi har allerede annonceret, at vi har spillere, der skal videre, men vi har også rigtig mange unge og meget talentfulde spillere, som skal have spilletid. Der er nogle, der er så dygtige, så de skal spille regelmæssigt, siger Alexander Riget og supplerer:
– Der er også mange, som kommer fra vores akademi, både nogle I kender til, og som I ikke kender til. Det er de unge, som skal tage steps nu, så vi kommer ikke til at lave et transfervindue som sidste sommer, hvor vi forstærkede os rigtig meget, fordi vi også skulle spille i Europa. Nu er det også tid til, at de unge får chancen endnu mere, lyder det fra Alexander Riget, som selv har taget turen hele vejen fra U13-træner til at være en af dem med størst indflydelse i klubben.
Så alt er ved det gamle i FC Nordsjælland.
Dog er der også endnu én ting, som danskerne skal vænne sig til. For Phil Radley har en lille indrømmelse:
– Jeg kan ikke tale dansk, og det er faktisk lidt flovt, slutter han med et smil.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
‘Thomas Frank løber tør for tid’
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool