Nye SL-spillere: Disse 5 forventer vi os meget af

En række nye spillere og et par gode, gamle kendinge har sluttet sig til Superliga-klubber denne sommer. Tipsbladet ser nærmere på fem mand, vi forventer os meget af i det kommende år, og som ikke var i Superligaen i foråret.



Fra Tipsbladets trykte avis fredag den 1. september

Sven Köhler, OB
26 år, Tyskland
Kommer fra: VfL Osnabrück, Tyskland

206196

Köhler rykkede op med Osnabrück, men i stedet for at tage en sæson i den i øvrigt interessante 2. Bundesliga, tog midtbanespilleren altså til OB i stedet.

Det er ikke nogen billig spiller efter OB-standarder, og Köhlers udlæg har været godt, selvom der naturligvis er plads til forbedring samlet set for OB med en lunken midterplacering her efter en fjerdedel af grundspillet.

Tyskeren har en fortid i ungdomsafdelingerne i Dortmund, Bochum og Schalke, og Köhler, der dengang spillede med kommende superstjerner som Leroy Sané, er et udmærket eksempel på, at det heldigvis også er muligt at blomstre senere i karrieren.

Går alt godt, kunne Köhler være en spiller, der endelig er med til at hjælpe OB tilbage i den bedste halvdel af Superligaen, der ellers har været stort set lukket land for klubben i over et årti.

Yuito Suzuki, Brøndby IF
21 år, Japan
Kommer fra: Shimizu S-Pulse, Japan

206196

I foråret var han lejet til franske Strasbourg, der er blevet købt af Chelseas ejere. Nu skal den japanske U/21-landsholdsspiller være en profil hos Brøndby, hvis han da vel at mærke ikke bliver lejet videre op til transfer-deadline.

Navnet vækker bestemt ikke megen genkendelse i Danmark, men det er et udmærket U/21-landshold, kantspilleren kommer fra, og Brøndby har da også betalt pænt for den 21-årige japaner.

Konkurrencen er stærk til de offensive pladser, så det kan vare et stykke tid, før Suzuki slår igennem, men han ser interessant ud trods den skuffelse, købet var for både de købelystne Brøndby-fans, og dem der helst ser de egenudviklede spillere tage mere spilletid.

Mohamed Elyounoussi, FC København
29 år, Norge
Kommer fra: Southampton

206196

I de første uger har det været tydeligt at se, at her er tale om en teknisk god spiller, der har spillet i ligaer med højere tempo end Superligaen.

Som Ståle Solbakken har været inde på, er Elyounoussi nok ikke lige så eksplosiv som tidligere.

Til gengæld giver et godt blik for kombinationerne og rummene Jacob Neestrup en god og alsidig spiller, der både kan bruges på forskellige pladser og i forskellige roller, og det er en klar bonus, selv om vi nok ikke skal forvente kaskader af scoringer eller de utrolige driblinger, den anden nye mand Elias Achouri er god for.

Cho Gue-sung, FC Midtjylland
25 år, Sydkorea
Kommer fra: Jeonbuk Motors

206196

De har haft så ubegribeligt svært ved at finde en ny angriber til at spille foran mål.

Men nu tegner det altså til, at FCM har fundet ham i form af sydkoreanske Cho Gue-sung.

FCM manglede ham på det værste tidspunkt, den seneste uge, hvor Europa-skæbnen skulle afgøres, og at man allerede nu kan tale om en mangel fortæller, hvad den stærke hovedstødsspiller allerede har vist.

Han har brug for en god gruppe folk til småspillet omkring sig, men mon ikke også FCM viser sig at have det, når vi kommer ind i efteråret, og truppens bredde kommer til sin ret.

Marcus Ingvartsen, FC Nordsjælland
27 år, Danmark
Kommer fra: Mainz 05, Tyskland

206196

Det var et drama, da forwarden valgte FCN foran andre interesserede klubber, herunder FC Midtjylland.

Ingvartsen koster relativt kassen og skal muligvis videre til FCN’s spæde samarbejdsklub i San Diego om et par år, men det er det hele værd på banen.

FC Nordsjælland ser ud til at være lige så godt kørende som i sidste sæson, og mærkbart bedre end i foråret, også uden Ernest Nuamah.

Det tror vi, at Marcus Ingvartsen både er kraftigt medvirkende til og kommer til at lukrere på med masser af gode kampe og mål.

Læs med i morgen, hvor vi bringer seks andre navne, som vi forventer os meget af.

Fotos: Getty Images



Brøndby skuffer fælt mod Vejle

Lothar Matthaüs storroser dansker

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Viktor Claesson bliver i FC København

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Klubboss i angreb på FCK

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Voldsom Franculino-spådom

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Spanske medier i ekstase

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Steve Cooper skifter tre mand

Her sætter Vingegaard grænsen

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Nu drømmer de stort i AGF

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’