Nye transferregler på vej: FCM-handler bliver fremover forbudt

Fra på søndag træder nye regler for transfermarkedet i kraft. Det gør det forbudt at hente spillere for at sælge eller udleje dem med det samme, som eksempelvis FC Midtjylland og Vejle Boldklub har gjort.



Forleden solgte FC Midtjylland Sammy Skytte til norske Bodø/Glimt. I halvandet år fik han ikke så meget som et eneste minut i den sorte trøje, hvilket typisk indikerer en mislykket transfer. Alligevel kaldte sportschef Svend Graversen det “en god case for alle parter”.

For FC Midtjyllands vedkommende var det antageligt en god handel, fordi klubben fik mere for Skytte, end den betalte Silkeborg IF i sommeren 2018. Men havde klubben købt spilleren i den kommende sommer i stedet, kunne den ikke have udlejet ham til AC Horsens med det samme.

Fra på søndag indfører FIFA nye regler på transfermarkedet, der forbyder de såkaldte bridge transfers, skriver Tipsbladet i fredagens udgave. Det vil sige, når en spiller skifter klub for umiddelbart efter at blive solgt eller lejet til en tredje klub.

Forbuddet mod bridge transfers betyder, at FC Midtjylland i fremtiden ikke kan gøre, som man gjorde med Søren Reese og Sammy Skytte til AC Horsens i 2018 og Manjrekar James, der alle blev udlejet med det samme.

Det samme gælder for handlen med tyske Dominick Drexler, der blev solgt videre efter 19 dage, og Vejles aftale med gambieren Bubacarr “Steve” Trawally, der tilbragte tre uger i Danmark efter sit skifte fra Yanbian Funde, før han blev udlejet til den kinesiske klub Guizhou Hengfeng.

– Om der er noget galt med den transfer, du nævner (Trawally, red.), har jeg ingen mening om, men man vil ikke kunne det med det forbud, der nu kommer omkring bridge transfers, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, og som i sin rolle som vicepræsident i den europæiske ligasammenslutning, EPFL, har været med til at udforme de nye transferregler.

Til sommer indfører FIFA desuden begrænsninger for, hvor mange lejeaftaler hver enkelt klub må lave. En klub må have otte mand lejet ind og ud i næste sæson, syv i 2021/22-sæsonen og seks fra sæsonen 2022/23 og frem.

En klub må desuden maksimalt leje tre spillere til samme klub per sæson, og en spiller må maksimalt blive lejet ud i ét år ad gangen. U21-spillere, som klubben selv har uddannet, er undtaget fra begrænsningerne.

Mens reglerne for bridge transfers gælder hele verden fra 1. marts, gælder reglerne for lejeaftaler kun over landegrænser. FIFA vil dog bede alle nationale forbund om at indføre lignende regler for indbyrdes lejeaftaler. Det er dog noget, klubberne i Divisionsforeningen skal tage stilling til først.

– De regler omkring lån vil betyde, at man får vanskeligt ved at have de her farmerklubber, hvor man på systematisk basis flytter spillere mellem klubberne. Man kan godt have dem, men så er det, fordi man bygger en god klub, hvor man så har transfers til en anden klub. Det er ikke mig, der skal tage stilling til det, men det kunne godt være sundere for fodboldspillet, hvis tingene foregår på den måde i stedet for med de mange lejeaftaler, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.

–  Der ligger i det nye regelsæt på lejemarkedet en opfordring til, at de nationale forbund får lavet regler for deres hjemlige turneringer inden for tre år. Det kan nok læses som, at FIFA finder på noget for en, hvis man ikke selv udarbejder de regler.

– Det er noget, vi er i gang med at diskutere, og vi har i Danmark tradition for hurtig implementering af regler fra FIFA og UEFA. Men der er ikke nogen konklusion endnu, der kommer en diskussion om, hvordan vi skal udforme reglerne. Den diskussion kan komme til efteråret eller begynde allerede her i foråret, og der er intet, der dikterer, at aftalen skal være på plads til transfervinduet til sommer, siger Claus Thomsen.

Læs hele historien om de nye transferregler – det gør du ved at købe Tipsbladet, der findes som indstik i Ekstra Bladet.

Læs også:Danske klubber vil have regler for lejeaftaler: Det er indirekte sportsdoping




Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren




LIVE

TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

– Det er meget svært for Nørgaard

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

FC København tjente millioner tirsdag aften

Brøndby-transfer glippet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Store ord om Roony Bardghji

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Angriber meldes tæt på

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Højlund roser FC Københavns fans

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kommer til AGF efter monstersæson

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark