Nye transferregler på vej: FCM-handler bliver fremover forbudt

Fra på søndag træder nye regler for transfermarkedet i kraft. Det gør det forbudt at hente spillere for at sælge eller udleje dem med det samme, som eksempelvis FC Midtjylland og Vejle Boldklub har gjort.



Forleden solgte FC Midtjylland Sammy Skytte til norske Bodø/Glimt. I halvandet år fik han ikke så meget som et eneste minut i den sorte trøje, hvilket typisk indikerer en mislykket transfer. Alligevel kaldte sportschef Svend Graversen det “en god case for alle parter”.

For FC Midtjyllands vedkommende var det antageligt en god handel, fordi klubben fik mere for Skytte, end den betalte Silkeborg IF i sommeren 2018. Men havde klubben købt spilleren i den kommende sommer i stedet, kunne den ikke have udlejet ham til AC Horsens med det samme.

Fra på søndag indfører FIFA nye regler på transfermarkedet, der forbyder de såkaldte bridge transfers, skriver Tipsbladet i fredagens udgave. Det vil sige, når en spiller skifter klub for umiddelbart efter at blive solgt eller lejet til en tredje klub.

Forbuddet mod bridge transfers betyder, at FC Midtjylland i fremtiden ikke kan gøre, som man gjorde med Søren Reese og Sammy Skytte til AC Horsens i 2018 og Manjrekar James, der alle blev udlejet med det samme.

Det samme gælder for handlen med tyske Dominick Drexler, der blev solgt videre efter 19 dage, og Vejles aftale med gambieren Bubacarr “Steve” Trawally, der tilbragte tre uger i Danmark efter sit skifte fra Yanbian Funde, før han blev udlejet til den kinesiske klub Guizhou Hengfeng.

– Om der er noget galt med den transfer, du nævner (Trawally, red.), har jeg ingen mening om, men man vil ikke kunne det med det forbud, der nu kommer omkring bridge transfers, siger Claus Thomsen, der er direktør i Divisionsforeningen, og som i sin rolle som vicepræsident i den europæiske ligasammenslutning, EPFL, har været med til at udforme de nye transferregler.

Til sommer indfører FIFA desuden begrænsninger for, hvor mange lejeaftaler hver enkelt klub må lave. En klub må have otte mand lejet ind og ud i næste sæson, syv i 2021/22-sæsonen og seks fra sæsonen 2022/23 og frem.

En klub må desuden maksimalt leje tre spillere til samme klub per sæson, og en spiller må maksimalt blive lejet ud i ét år ad gangen. U21-spillere, som klubben selv har uddannet, er undtaget fra begrænsningerne.

Mens reglerne for bridge transfers gælder hele verden fra 1. marts, gælder reglerne for lejeaftaler kun over landegrænser. FIFA vil dog bede alle nationale forbund om at indføre lignende regler for indbyrdes lejeaftaler. Det er dog noget, klubberne i Divisionsforeningen skal tage stilling til først.

– De regler omkring lån vil betyde, at man får vanskeligt ved at have de her farmerklubber, hvor man på systematisk basis flytter spillere mellem klubberne. Man kan godt have dem, men så er det, fordi man bygger en god klub, hvor man så har transfers til en anden klub. Det er ikke mig, der skal tage stilling til det, men det kunne godt være sundere for fodboldspillet, hvis tingene foregår på den måde i stedet for med de mange lejeaftaler, siger Claus Thomsen til Tipsbladet.

–  Der ligger i det nye regelsæt på lejemarkedet en opfordring til, at de nationale forbund får lavet regler for deres hjemlige turneringer inden for tre år. Det kan nok læses som, at FIFA finder på noget for en, hvis man ikke selv udarbejder de regler.

– Det er noget, vi er i gang med at diskutere, og vi har i Danmark tradition for hurtig implementering af regler fra FIFA og UEFA. Men der er ikke nogen konklusion endnu, der kommer en diskussion om, hvordan vi skal udforme reglerne. Den diskussion kan komme til efteråret eller begynde allerede her i foråret, og der er intet, der dikterer, at aftalen skal være på plads til transfervinduet til sommer, siger Claus Thomsen.

Læs hele historien om de nye transferregler – det gør du ved at købe Tipsbladet, der findes som indstik i Ekstra Bladet.

Læs også:Danske klubber vil have regler for lejeaftaler: Det er indirekte sportsdoping




EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Kan ryge 9 millioner ned i løn



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Alexander Lind blæst bagover

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viser målform før vigtig landskamp

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

– Glem 4-4-4-4-0

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Dansker drillet af Mourinho

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

– Presset er på Danmark!

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Stiktosset – her er Delaneys svar

AGF – Brøndby IF

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Han ville være guf for større Superliga-klubber

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Vender han retur? Lasse Schöne åben