Nyt om kæmpebud på Superliga-angriber

FC Midtjylland har modtaget et stort bud på Sory Kaba, men det har angriberen ikke i sinde at acceptere.



Sory Kabas vej til spilletid i FC Midtjylland er lang efter tilgangen af Cho Gue-sung.

Angriberen, der var udlejet med stor succes til Cardiff i foråret, er tilbage i FCM, hvor han træner med og gør sine ting, indtil det rette tilbud melder sin ankomst.

Tipsbladet kunne for nyligt fortælle, at der i den forbindelse er kommet et bud på 37 millioner kroner fra Saudi-Arabien, men selvom pengene er store, så har Sory Kaba afvist muligheden, fortæller en kilde tæt på angriberen til Tipsbladet.

Faktisk har angriberen fra Guinea slået fast overfor FC Midtjylland, at han ønsker at fortsætte karrieren i Europa, og derfor ikke vil acceptere et skifte til Saudi-Arabien, hvor den interesserede klub dog kan vende tilbage med et nyt tilbud langt over den normale markedsværdi.

Kaba, der flyttede til Spanien for at spille fodbold som teenager, har til gengæld haft et ønske om at fortsætte karrieren i Spanien, hvor Las Palmas fra La Liga har været meget konkrete i deres interesse.

Marca har tidligere fortalt om et bud på 7,5 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger indeholdte samme bud også en stor videresalgsklausul, men FC Midtjylland afviste i håbet om flere millioner. Nu er det mere eller mindre løbet ud i sandet, da spanierne ikke kan være med økonomisk.

Buddet fra Las Palmas var omtrent det samme, som FC Midtjylland modtog fra en belgisk klub i januar. Buddet fra Belgien kom samtidig med, at Sory Kaba var i Frankrig for at færdiggøre papirarbejdet forud for sit lejeophold i Cardiff.

FC Midtjylland så ham gerne skifte til Belgien dengang på en permanent aftale, men angriberen ville gerne prøve sig selv af i England, selvom han godt vidste, at udsigterne til spilletid nu ville være begrænsede i FC Midtjylland.

Sory Kaba har blot et år tilbage af sin aftale med FC Midtjylland, og derfor er missionen, at han skal videre denne sommer. Det er på trods af, at han har gjort en god figur i opstarten, hvilket kastede en startplads af sig i søndagens ydmygelse mod Lyngby BK.

Flere klubber i Championship har udvist interesse for angriberen efter det gode lejeophold i Cardiff, og et skifte til England er en reel mulighed med interesserede klubber, der kan honorere FC Midtjyllands prissætning i lejet 15-20 millioner kroner. 28-årige Sory Kaba har selv et ønske om at vende retur til England og forfølge drømmen om Premier League.

Sory Kaba har været i FC Midtjylland siden sommeren 2019, hvor han kom til fra Dijon for omkring 22 millioner kroner. Opholdet har budt på 20 Superliga-scoringer, mens han også har været udlejet til OH Leuven i forrige sæson.







TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sigter 32 personer for matchfixing

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Helt på røven over Victor Froholdt

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Riemer melder stjerne klar

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

LIVE: Gigantisk underskud

Hvem holder partilederne med i fodbold?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Klar besked til danske debutanter

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark

Divisionsforeningen med markant udmelding

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe nyhed i udlandet

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Mbappé afviser teori