Sory Kabas vej til spilletid i FC Midtjylland er lang efter tilgangen af Cho Gue-sung.
Angriberen, der var udlejet med stor succes til Cardiff i foråret, er tilbage i FCM, hvor han træner med og gør sine ting, indtil det rette tilbud melder sin ankomst.
Tipsbladet kunne for nyligt fortælle, at der i den forbindelse er kommet et bud på 37 millioner kroner fra Saudi-Arabien, men selvom pengene er store, så har Sory Kaba afvist muligheden, fortæller en kilde tæt på angriberen til Tipsbladet.
Faktisk har angriberen fra Guinea slået fast overfor FC Midtjylland, at han ønsker at fortsætte karrieren i Europa, og derfor ikke vil acceptere et skifte til Saudi-Arabien, hvor den interesserede klub dog kan vende tilbage med et nyt tilbud langt over den normale markedsværdi.
Kaba, der flyttede til Spanien for at spille fodbold som teenager, har til gengæld haft et ønske om at fortsætte karrieren i Spanien, hvor Las Palmas fra La Liga har været meget konkrete i deres interesse.
Marca har tidligere fortalt om et bud på 7,5 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger indeholdte samme bud også en stor videresalgsklausul, men FC Midtjylland afviste i håbet om flere millioner. Nu er det mere eller mindre løbet ud i sandet, da spanierne ikke kan være med økonomisk.
Buddet fra Las Palmas var omtrent det samme, som FC Midtjylland modtog fra en belgisk klub i januar. Buddet fra Belgien kom samtidig med, at Sory Kaba var i Frankrig for at færdiggøre papirarbejdet forud for sit lejeophold i Cardiff.
FC Midtjylland så ham gerne skifte til Belgien dengang på en permanent aftale, men angriberen ville gerne prøve sig selv af i England, selvom han godt vidste, at udsigterne til spilletid nu ville være begrænsede i FC Midtjylland.
Sory Kaba har blot et år tilbage af sin aftale med FC Midtjylland, og derfor er missionen, at han skal videre denne sommer. Det er på trods af, at han har gjort en god figur i opstarten, hvilket kastede en startplads af sig i søndagens ydmygelse mod Lyngby BK.
Flere klubber i Championship har udvist interesse for angriberen efter det gode lejeophold i Cardiff, og et skifte til England er en reel mulighed med interesserede klubber, der kan honorere FC Midtjyllands prissætning i lejet 15-20 millioner kroner. 28-årige Sory Kaba har selv et ønske om at vende retur til England og forfølge drømmen om Premier League.
Sory Kaba har været i FC Midtjylland siden sommeren 2019, hvor han kom til fra Dijon for omkring 22 millioner kroner. Opholdet har budt på 20 Superliga-scoringer, mens han også har været udlejet til OH Leuven i forrige sæson.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
LIVE: Dansk toptalent dybt frustreret
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
‘Jeg er fucking irriteret’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
‘Det er tæt på uforklarligt’
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
Superliga-træner enormt stolt
