Sory Kabas vej til spilletid i FC Midtjylland er lang efter tilgangen af Cho Gue-sung.
Angriberen, der var udlejet med stor succes til Cardiff i foråret, er tilbage i FCM, hvor han træner med og gør sine ting, indtil det rette tilbud melder sin ankomst.
Tipsbladet kunne for nyligt fortælle, at der i den forbindelse er kommet et bud på 37 millioner kroner fra Saudi-Arabien, men selvom pengene er store, så har Sory Kaba afvist muligheden, fortæller en kilde tæt på angriberen til Tipsbladet.
Faktisk har angriberen fra Guinea slået fast overfor FC Midtjylland, at han ønsker at fortsætte karrieren i Europa, og derfor ikke vil acceptere et skifte til Saudi-Arabien, hvor den interesserede klub dog kan vende tilbage med et nyt tilbud langt over den normale markedsværdi.
Kaba, der flyttede til Spanien for at spille fodbold som teenager, har til gengæld haft et ønske om at fortsætte karrieren i Spanien, hvor Las Palmas fra La Liga har været meget konkrete i deres interesse.
Marca har tidligere fortalt om et bud på 7,5 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger indeholdte samme bud også en stor videresalgsklausul, men FC Midtjylland afviste i håbet om flere millioner. Nu er det mere eller mindre løbet ud i sandet, da spanierne ikke kan være med økonomisk.
Buddet fra Las Palmas var omtrent det samme, som FC Midtjylland modtog fra en belgisk klub i januar. Buddet fra Belgien kom samtidig med, at Sory Kaba var i Frankrig for at færdiggøre papirarbejdet forud for sit lejeophold i Cardiff.
FC Midtjylland så ham gerne skifte til Belgien dengang på en permanent aftale, men angriberen ville gerne prøve sig selv af i England, selvom han godt vidste, at udsigterne til spilletid nu ville være begrænsede i FC Midtjylland.
Sory Kaba har blot et år tilbage af sin aftale med FC Midtjylland, og derfor er missionen, at han skal videre denne sommer. Det er på trods af, at han har gjort en god figur i opstarten, hvilket kastede en startplads af sig i søndagens ydmygelse mod Lyngby BK.
Flere klubber i Championship har udvist interesse for angriberen efter det gode lejeophold i Cardiff, og et skifte til England er en reel mulighed med interesserede klubber, der kan honorere FC Midtjyllands prissætning i lejet 15-20 millioner kroner. 28-årige Sory Kaba har selv et ønske om at vende retur til England og forfølge drømmen om Premier League.
Sory Kaba har været i FC Midtjylland siden sommeren 2019, hvor han kom til fra Dijon for omkring 22 millioner kroner. Opholdet har budt på 20 Superliga-scoringer, mens han også har været udlejet til OH Leuven i forrige sæson.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
