Nyt om kæmpebud på Superliga-angriber

FC Midtjylland har modtaget et stort bud på Sory Kaba, men det har angriberen ikke i sinde at acceptere.



Sory Kabas vej til spilletid i FC Midtjylland er lang efter tilgangen af Cho Gue-sung.

Angriberen, der var udlejet med stor succes til Cardiff i foråret, er tilbage i FCM, hvor han træner med og gør sine ting, indtil det rette tilbud melder sin ankomst.

Tipsbladet kunne for nyligt fortælle, at der i den forbindelse er kommet et bud på 37 millioner kroner fra Saudi-Arabien, men selvom pengene er store, så har Sory Kaba afvist muligheden, fortæller en kilde tæt på angriberen til Tipsbladet.

Faktisk har angriberen fra Guinea slået fast overfor FC Midtjylland, at han ønsker at fortsætte karrieren i Europa, og derfor ikke vil acceptere et skifte til Saudi-Arabien, hvor den interesserede klub dog kan vende tilbage med et nyt tilbud langt over den normale markedsværdi.

Kaba, der flyttede til Spanien for at spille fodbold som teenager, har til gengæld haft et ønske om at fortsætte karrieren i Spanien, hvor Las Palmas fra La Liga har været meget konkrete i deres interesse.

Marca har tidligere fortalt om et bud på 7,5 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger indeholdte samme bud også en stor videresalgsklausul, men FC Midtjylland afviste i håbet om flere millioner. Nu er det mere eller mindre løbet ud i sandet, da spanierne ikke kan være med økonomisk.

Buddet fra Las Palmas var omtrent det samme, som FC Midtjylland modtog fra en belgisk klub i januar. Buddet fra Belgien kom samtidig med, at Sory Kaba var i Frankrig for at færdiggøre papirarbejdet forud for sit lejeophold i Cardiff.

FC Midtjylland så ham gerne skifte til Belgien dengang på en permanent aftale, men angriberen ville gerne prøve sig selv af i England, selvom han godt vidste, at udsigterne til spilletid nu ville være begrænsede i FC Midtjylland.

Sory Kaba har blot et år tilbage af sin aftale med FC Midtjylland, og derfor er missionen, at han skal videre denne sommer. Det er på trods af, at han har gjort en god figur i opstarten, hvilket kastede en startplads af sig i søndagens ydmygelse mod Lyngby BK.

Flere klubber i Championship har udvist interesse for angriberen efter det gode lejeophold i Cardiff, og et skifte til England er en reel mulighed med interesserede klubber, der kan honorere FC Midtjyllands prissætning i lejet 15-20 millioner kroner. 28-årige Sory Kaba har selv et ønske om at vende retur til England og forfølge drømmen om Premier League.

Sory Kaba har været i FC Midtjylland siden sommeren 2019, hvor han kom til fra Dijon for omkring 22 millioner kroner. Opholdet har budt på 20 Superliga-scoringer, mens han også har været udlejet til OH Leuven i forrige sæson.





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tordner mod VM-træner

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Ecuador – Curacao

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Uruguay – Kap Verde

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen