Nyt om kæmpebud på Superliga-angriber

FC Midtjylland har modtaget et stort bud på Sory Kaba, men det har angriberen ikke i sinde at acceptere.



Sory Kabas vej til spilletid i FC Midtjylland er lang efter tilgangen af Cho Gue-sung.

Angriberen, der var udlejet med stor succes til Cardiff i foråret, er tilbage i FCM, hvor han træner med og gør sine ting, indtil det rette tilbud melder sin ankomst.

Tipsbladet kunne for nyligt fortælle, at der i den forbindelse er kommet et bud på 37 millioner kroner fra Saudi-Arabien, men selvom pengene er store, så har Sory Kaba afvist muligheden, fortæller en kilde tæt på angriberen til Tipsbladet.

Faktisk har angriberen fra Guinea slået fast overfor FC Midtjylland, at han ønsker at fortsætte karrieren i Europa, og derfor ikke vil acceptere et skifte til Saudi-Arabien, hvor den interesserede klub dog kan vende tilbage med et nyt tilbud langt over den normale markedsværdi.

Kaba, der flyttede til Spanien for at spille fodbold som teenager, har til gengæld haft et ønske om at fortsætte karrieren i Spanien, hvor Las Palmas fra La Liga har været meget konkrete i deres interesse.

Marca har tidligere fortalt om et bud på 7,5 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger indeholdte samme bud også en stor videresalgsklausul, men FC Midtjylland afviste i håbet om flere millioner. Nu er det mere eller mindre løbet ud i sandet, da spanierne ikke kan være med økonomisk.

Buddet fra Las Palmas var omtrent det samme, som FC Midtjylland modtog fra en belgisk klub i januar. Buddet fra Belgien kom samtidig med, at Sory Kaba var i Frankrig for at færdiggøre papirarbejdet forud for sit lejeophold i Cardiff.

FC Midtjylland så ham gerne skifte til Belgien dengang på en permanent aftale, men angriberen ville gerne prøve sig selv af i England, selvom han godt vidste, at udsigterne til spilletid nu ville være begrænsede i FC Midtjylland.

Sory Kaba har blot et år tilbage af sin aftale med FC Midtjylland, og derfor er missionen, at han skal videre denne sommer. Det er på trods af, at han har gjort en god figur i opstarten, hvilket kastede en startplads af sig i søndagens ydmygelse mod Lyngby BK.

Flere klubber i Championship har udvist interesse for angriberen efter det gode lejeophold i Cardiff, og et skifte til England er en reel mulighed med interesserede klubber, der kan honorere FC Midtjyllands prissætning i lejet 15-20 millioner kroner. 28-årige Sory Kaba har selv et ønske om at vende retur til England og forfølge drømmen om Premier League.

Sory Kaba har været i FC Midtjylland siden sommeren 2019, hvor han kom til fra Dijon for omkring 22 millioner kroner. Opholdet har budt på 20 Superliga-scoringer, mens han også har været udlejet til OH Leuven i forrige sæson.





LIVE

TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Stjerne flirter med Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Chok – forlænger med Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Kan købes til spotpris

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Brian Riemer med dansk skrækmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Nedslående Dorgu-melding

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Afsløring: Aurelio Buta på plads i FC København

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg