Nyt om kæmpebud på Superliga-angriber

FC Midtjylland har modtaget et stort bud på Sory Kaba, men det har angriberen ikke i sinde at acceptere.



Sory Kabas vej til spilletid i FC Midtjylland er lang efter tilgangen af Cho Gue-sung.

Angriberen, der var udlejet med stor succes til Cardiff i foråret, er tilbage i FCM, hvor han træner med og gør sine ting, indtil det rette tilbud melder sin ankomst.

Tipsbladet kunne for nyligt fortælle, at der i den forbindelse er kommet et bud på 37 millioner kroner fra Saudi-Arabien, men selvom pengene er store, så har Sory Kaba afvist muligheden, fortæller en kilde tæt på angriberen til Tipsbladet.

Faktisk har angriberen fra Guinea slået fast overfor FC Midtjylland, at han ønsker at fortsætte karrieren i Europa, og derfor ikke vil acceptere et skifte til Saudi-Arabien, hvor den interesserede klub dog kan vende tilbage med et nyt tilbud langt over den normale markedsværdi.

Kaba, der flyttede til Spanien for at spille fodbold som teenager, har til gengæld haft et ønske om at fortsætte karrieren i Spanien, hvor Las Palmas fra La Liga har været meget konkrete i deres interesse.

Marca har tidligere fortalt om et bud på 7,5 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger indeholdte samme bud også en stor videresalgsklausul, men FC Midtjylland afviste i håbet om flere millioner. Nu er det mere eller mindre løbet ud i sandet, da spanierne ikke kan være med økonomisk.

Buddet fra Las Palmas var omtrent det samme, som FC Midtjylland modtog fra en belgisk klub i januar. Buddet fra Belgien kom samtidig med, at Sory Kaba var i Frankrig for at færdiggøre papirarbejdet forud for sit lejeophold i Cardiff.

FC Midtjylland så ham gerne skifte til Belgien dengang på en permanent aftale, men angriberen ville gerne prøve sig selv af i England, selvom han godt vidste, at udsigterne til spilletid nu ville være begrænsede i FC Midtjylland.

Sory Kaba har blot et år tilbage af sin aftale med FC Midtjylland, og derfor er missionen, at han skal videre denne sommer. Det er på trods af, at han har gjort en god figur i opstarten, hvilket kastede en startplads af sig i søndagens ydmygelse mod Lyngby BK.

Flere klubber i Championship har udvist interesse for angriberen efter det gode lejeophold i Cardiff, og et skifte til England er en reel mulighed med interesserede klubber, der kan honorere FC Midtjyllands prissætning i lejet 15-20 millioner kroner. 28-årige Sory Kaba har selv et ønske om at vende retur til England og forfølge drømmen om Premier League.

Sory Kaba har været i FC Midtjylland siden sommeren 2019, hvor han kom til fra Dijon for omkring 22 millioner kroner. Opholdet har budt på 20 Superliga-scoringer, mens han også har været udlejet til OH Leuven i forrige sæson.





Superliga-boss: Han skal slå transferrekord


Dramatisk triumf for Bo Henriksen

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

AGF henter Ibrahim Traoré

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Går i kødet på Rasmus Højlund

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

– Cooper skyder på Schmedes

Angriber er færdig i Randers FC

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

To trænere færdige i Superliga-klub

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Et slag fra førstepladsen

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

OB – Silkeborg IF

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Højbjerg med kæmpe ros

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

FC København-stjerne frifundet

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Klubboss overrasket over Eriksens agent

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Seks mål i vild Barcelona-kamp