Superliga-angriber til salg: Saudi-bud på 37 mio

De har før handlet i Superligaen, og nu kan en klub i Saudi-Arabien igen hente en spiller fra Danmarks bedste række.



I de seneste år er Superliga-profilerne Bashkim Kadrii og Jacob Rinne skiftet til klubben Al-Fateh i Saudi-Arabiens bedste række.

Andre spillere fra Danmark har også muligheden, og nu ser det ud til at kunne ske igen.

Fokus her i 2023 har ellers været på nogle af planetens største fodboldnavne med Cristiano Ronaldo, Karim Benzema og Jordan Henderson som de tre nok største navne, der er skiftet.

Men ved siden af store globale stjerner, der får nogle af de største lønninger overhovedet i sportsverdenen i de største saudiarabiske klubber, fortsætter den mere normale trafik af spillere til og fra ligaen.

Og ved siden af sydamerikanere og nordafrikanere uden de helt store navne, er der altså interesse for spillere i Superligaen.

Konkret i dette tilfælde er det ifølge Tipsbladets informationer FC Midtjyllands angriber Sory Kaba, der vækker interesse.

200530

Som Tipsbladet har berettet tidligere på året har der været og er der stadig interesse fra England, især Championship, hvor Kaba gjorde det flot i foråret hos kriseramte Cardiff.

Spanske Las Palmas har også budt sig til for angriberen, der taler flydende spansk og har stærk tilknytning til landet, han flyttede til som teenager fra Guinea. Også andre spanske klubber har vist interesse, så vidt Tipsbladet erfarer.

Men mindst en klub i Saudi-Arabien har altså også fået Kaba på radaren, ikke mindst da præstationer i engelsk fodbold vækker noget mere genklang end kampe i Danmark.

Interessen er så stor, at der ifølge Tipsbladets kilder er faldet et bud til en værdi på op mod fem millioner euro, svarende til 37 millioner kroner.

Fra England er der interesse fra potentielle topklubber i Championship som Leicester og Watford, der dog nok ikke vil matche den saudiarabiske klubs prissætning.

Kaba kunne for et år siden være skiftet til Belgien, men angriberen valgte at blive i FC Midtjylland og holdt sammen med baglandet øjne og ører åbne for muligheder i engelsk fodbold, der var og er angriberens store drøm.

Sory Kaba har været fuldt ud med i FC Midtjyllands opstart, har fået to indskiftninger i ligaen og har generelt været en af de positive overraskelser internt i klubben, hvor mange ikke regnede med at se ham tilbage efter to udlejninger i 2021/22 og så igen i foråret.

Angriberen har kontraktudløb om et år, og indstillingen i klubben er fortsat, at Kaba meget gerne skal sælges nu, uanset at han har vist sig at være en god brik at have i de første uger af 2023/24.

Mulighederne er fortsat åbne for angriberen og for FC Midtjylland, hvor forhåbningen efter Kabas gode forår i Cardiff er, at man får den oprindelige investering på tre millioner euro betalt til Dijon tilbage i 2019 tilbage og måske endda lidt til. Det vil i så fald være et prisleje på 20-25 millioner kroner.

For Kaba vil et skifte til Saudi-Arabien sandsynligvis også kaste en markant millionkontrakt af sig, der også afspejler den interesserede klubs villighed til at overbyde det øvrige marked for den 28-årige FCM-angriber, og dermed betaler ham markant bedre, end hvis han vender tilbage til engelsk fodbold.

Læs også Tipsbladets interview om problemstillingerne ved at spille fodbold i et af verdens mest undertrykkende diktaturer.





‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge




TOPNYHED

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Flot gestus af Tadej Pogacar

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

Som Bambi på glatis!

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare

Legende færdig i Wrexham?

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Thomas Frank deler godt nyt

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

– Det er en fantastisk kombination

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut