Nyt Superliga-køb var på årets hold

Det er en erfaren herre, Randers FC har købt.



Det hollandske medie Brabants Dagblad kunne onsdag fortælle, at forsvarsspilleren Wessel Dammers er tæt på at skifte fra Willem II til Randers FC.

Nu er skiftet blevet officielt. Randers FC har søndag præsenteret den 28-årige hollænder. Dermed kan cheftræner Rasmus Berthelsen allerede disponere over den nye spiller i opstarten til en udfordrende ny sæson. Det er allerede i morgen, at Randers starter op.

Der blev plads i Randers' forsvar, da svenske Carl Johansson valgte at tage til Holstein Kiel i 2. Bundesliga i stedet for at tage mod Randers' tilbud om at blive, efter svenskeren havde spillet på leje fra IFK Göteborg i foråret.

Willem Dammers beskrives som en god og stabil forsvarsspiller, der i den forgangne sæson i Hollands næstbedste række har udmærket sig ved at komme på sæsonens hold i rækken.

Willem II missede oprykning til Æresdivisionen, hvor forsvarsspilleren har spillet over 100 kampe i karrieren for Cambuur, Fortuna Sittard og Groningen.

Dammers, der begyndte karrieren som angriber i Feyenoords ungdomsafdeling, har kontrakt med Willem II i to år til, men da klubben missede oprykning, har Randers altså set en mulighed for at forhandle et skifte i hus.

Randers' konkurrenter i Viborg har haft stor held med at hente hollandske spillere i de seneste år, og der kan være flere hollændere undervejs til Superligaen i dette transfervindue.

Dammers får en treårig kontrakt hos kronjyderne.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Superliga-klub tæt på FCK’er

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber

Mexico – Ecuador

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Tyskland – Paraguay