OB er pludselig i forrygende form i Superligaen efter en sløj sæsonstart, hvor det kun blev til ét point i de første fem kampe.
Så sølle en pointhøst kan gøre sædet brandvarmt under en træner. Men OB's Andreas Alm er stadig på posten og førte mandag aften sit hold til udesejr på 2-1 over FC Midtjylland.
Fynboerne er nu ubesejret i syv kampe i streg og ligger på fjerdepladsen med 22 point efter 15 spillerunder i Superligaen.
For anfører Jeppe Tverskov er det et bevis på, at det nogle gange lønner sig at bevare tålmodigheden.
– Det er ikke altid den rette beslutning at fyre træneren, selvom det nogle gange er det nemme at gøre.
– Vi er selvfølgelig glade for, at der ikke kom en trænerfyring, fordi vi som spillere også har et ansvar.
– I vores sæsonstart lavede vi nogle helt ekstreme personlige fejl, og det var superfrustrerende både for spillerne, men også for Andreas og trænerstaben at se de store individuelle fejl, siger Jeppe Tverskov.
For Andreas Alm fyldte spekulationerne om hans jobsikkerhed ikke særlig meget, da presset var størst.
– Vi har haft fokus på, hvordan vi arbejdede i modgang, og min opgave er at være en leder i modgang.
– Det var aldrig et tema for mig at bekymre mig om mit job, for jeg kan ikke være et mentalt nervevrag i min rolle, hvis jeg tænker sådan, siger OB-træner Andreas Alm.
Jeppe Tverskov tilskriver den nuværende form holdets nye spillere, der kom til undervejs i sommerens transfervindue.
– Nu er der gået nogle måneder i sæsonen, og vi har fået et bedre sammenhold i truppen, hvor vi forstår hinanden bedre, siger OB-anføreren.
Selvom han er irriteret over, at der snart venter en vinterpause, tror han på endnu bedre tider i foråret.
– Vi kan godt ærgre os lidt over, at der snart venter en vinterpause, fordi vi har momentum. Men når vi står efter vinterpausen, kender vi hinanden endnu mere, og så bliver vi kun bedre, siger Jeppe Tverskov.
I OB's sidste to kampe i Superligaen på denne side af nytår venter Brøndby IF og AC Horsens.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED