OB er pludselig i forrygende form i Superligaen efter en sløj sæsonstart, hvor det kun blev til ét point i de første fem kampe.
Så sølle en pointhøst kan gøre sædet brandvarmt under en træner. Men OB's Andreas Alm er stadig på posten og førte mandag aften sit hold til udesejr på 2-1 over FC Midtjylland.
Fynboerne er nu ubesejret i syv kampe i streg og ligger på fjerdepladsen med 22 point efter 15 spillerunder i Superligaen.
For anfører Jeppe Tverskov er det et bevis på, at det nogle gange lønner sig at bevare tålmodigheden.
– Det er ikke altid den rette beslutning at fyre træneren, selvom det nogle gange er det nemme at gøre.
– Vi er selvfølgelig glade for, at der ikke kom en trænerfyring, fordi vi som spillere også har et ansvar.
– I vores sæsonstart lavede vi nogle helt ekstreme personlige fejl, og det var superfrustrerende både for spillerne, men også for Andreas og trænerstaben at se de store individuelle fejl, siger Jeppe Tverskov.
For Andreas Alm fyldte spekulationerne om hans jobsikkerhed ikke særlig meget, da presset var størst.
– Vi har haft fokus på, hvordan vi arbejdede i modgang, og min opgave er at være en leder i modgang.
– Det var aldrig et tema for mig at bekymre mig om mit job, for jeg kan ikke være et mentalt nervevrag i min rolle, hvis jeg tænker sådan, siger OB-træner Andreas Alm.
Jeppe Tverskov tilskriver den nuværende form holdets nye spillere, der kom til undervejs i sommerens transfervindue.
– Nu er der gået nogle måneder i sæsonen, og vi har fået et bedre sammenhold i truppen, hvor vi forstår hinanden bedre, siger OB-anføreren.
Selvom han er irriteret over, at der snart venter en vinterpause, tror han på endnu bedre tider i foråret.
– Vi kan godt ærgre os lidt over, at der snart venter en vinterpause, fordi vi har momentum. Men når vi står efter vinterpausen, kender vi hinanden endnu mere, og så bliver vi kun bedre, siger Jeppe Tverskov.
I OB's sidste to kampe i Superligaen på denne side af nytår venter Brøndby IF og AC Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Marokko
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE