OB er pludselig i forrygende form i Superligaen efter en sløj sæsonstart, hvor det kun blev til ét point i de første fem kampe.
Så sølle en pointhøst kan gøre sædet brandvarmt under en træner. Men OB's Andreas Alm er stadig på posten og førte mandag aften sit hold til udesejr på 2-1 over FC Midtjylland.
Fynboerne er nu ubesejret i syv kampe i streg og ligger på fjerdepladsen med 22 point efter 15 spillerunder i Superligaen.
For anfører Jeppe Tverskov er det et bevis på, at det nogle gange lønner sig at bevare tålmodigheden.
– Det er ikke altid den rette beslutning at fyre træneren, selvom det nogle gange er det nemme at gøre.
– Vi er selvfølgelig glade for, at der ikke kom en trænerfyring, fordi vi som spillere også har et ansvar.
– I vores sæsonstart lavede vi nogle helt ekstreme personlige fejl, og det var superfrustrerende både for spillerne, men også for Andreas og trænerstaben at se de store individuelle fejl, siger Jeppe Tverskov.
For Andreas Alm fyldte spekulationerne om hans jobsikkerhed ikke særlig meget, da presset var størst.
– Vi har haft fokus på, hvordan vi arbejdede i modgang, og min opgave er at være en leder i modgang.
– Det var aldrig et tema for mig at bekymre mig om mit job, for jeg kan ikke være et mentalt nervevrag i min rolle, hvis jeg tænker sådan, siger OB-træner Andreas Alm.
Jeppe Tverskov tilskriver den nuværende form holdets nye spillere, der kom til undervejs i sommerens transfervindue.
– Nu er der gået nogle måneder i sæsonen, og vi har fået et bedre sammenhold i truppen, hvor vi forstår hinanden bedre, siger OB-anføreren.
Selvom han er irriteret over, at der snart venter en vinterpause, tror han på endnu bedre tider i foråret.
– Vi kan godt ærgre os lidt over, at der snart venter en vinterpause, fordi vi har momentum. Men når vi står efter vinterpausen, kender vi hinanden endnu mere, og så bliver vi kun bedre, siger Jeppe Tverskov.
I OB's sidste to kampe i Superligaen på denne side af nytår venter Brøndby IF og AC Horsens.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE