Jubler over manglende trænerfyring i OB

OB har 22 point efter 15 runder i Superligaen, selvom det kun blev til ét point i de første fem kampe.



OB er pludselig i forrygende form i Superligaen efter en sløj sæsonstart, hvor det kun blev til ét point i de første fem kampe.

Så sølle en pointhøst kan gøre sædet brandvarmt under en træner. Men OB's Andreas Alm er stadig på posten og førte mandag aften sit hold til udesejr på 2-1 over FC Midtjylland.

Fynboerne er nu ubesejret i syv kampe i streg og ligger på fjerdepladsen med 22 point efter 15 spillerunder i Superligaen.

For anfører Jeppe Tverskov er det et bevis på, at det nogle gange lønner sig at bevare tålmodigheden.

– Det er ikke altid den rette beslutning at fyre træneren, selvom det nogle gange er det nemme at gøre.

– Vi er selvfølgelig glade for, at der ikke kom en trænerfyring, fordi vi som spillere også har et ansvar.

– I vores sæsonstart lavede vi nogle helt ekstreme personlige fejl, og det var superfrustrerende både for spillerne, men også for Andreas og trænerstaben at se de store individuelle fejl, siger Jeppe Tverskov.

For Andreas Alm fyldte spekulationerne om hans jobsikkerhed ikke særlig meget, da presset var størst.

– Vi har haft fokus på, hvordan vi arbejdede i modgang, og min opgave er at være en leder i modgang.

– Det var aldrig et tema for mig at bekymre mig om mit job, for jeg kan ikke være et mentalt nervevrag i min rolle, hvis jeg tænker sådan, siger OB-træner Andreas Alm.

Jeppe Tverskov tilskriver den nuværende form holdets nye spillere, der kom til undervejs i sommerens transfervindue.

– Nu er der gået nogle måneder i sæsonen, og vi har fået et bedre sammenhold i truppen, hvor vi forstår hinanden bedre, siger OB-anføreren.

Selvom han er irriteret over, at der snart venter en vinterpause, tror han på endnu bedre tider i foråret.

– Vi kan godt ærgre os lidt over, at der snart venter en vinterpause, fordi vi har momentum. Men når vi står efter vinterpausen, kender vi hinanden endnu mere, og så bliver vi kun bedre, siger Jeppe Tverskov.

I OB's sidste to kampe i Superligaen på denne side af nytår venter Brøndby IF og AC Horsens.

/ritzau/





– Han er den helt store positive overraskelse


Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Færdig efter pinligt nederlag

De meldes ude efter Andreas Christensen

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

Straffet – Sektion 12 lukkes

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

FC Midtjylland præsenterer millionunderskud

Kræver rekordbeløb

– Har aldrig set noget lignende før!

Danmarks største rival skriver historie

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Pønser Thomas Frank og Tottenham på transfer?

Klar til at købe Marcus Rashford

Forvirring: ‘Det er faktisk ikke hele sandheden’

Her er Simon Pytlicks nye klub

– Du finder ikke en bedre spiller i Europa

Medie giver alle karakter – undtagen FCK-stjerne

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Brøndby i dialog med finsk klub

Tævede Holger Rune: Nu fuldender han overraskelsen

Græske klovnerier straffet: Han var uhyggelig!

Afviser to kæmpe muligheder

Brøndbys fanafdeling: Det er gift for vores klub

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Priske-fyring kostede 82 millioner

Slagter Rune: ‘Opfører sig som en lille pige’

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Nedtur for Robert Skov

FCK prøvede – Marcel Ruiz er transferklar

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Hård tid for dansk komet: ‘Man er langt nede’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Ståle Solbakken fejrer jubilæum med sejrsrekord

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Godt nyt: Dansk stjerne er tilbage

Badmintonspiller stopper på landsholdet

Zidane flirter med kæmpe job

Kun 18,8 procents chance

Utrolig stime: ‘Jeg tæller ikke den FCK-kamp med’

Få mål i Reykjavik