OB-debutant om banen: Jeg følte mig som Bambi på glatis

Mikkel Hyllegaard debuterede søndag aften for OB. Selv om han synes, det gik fint, havde han svært ved at finde fodfæste på banen.



Det er noget af et skridt op, Mikkel Hyllegaard har taget denne vinter: fra Danmarksserien til Superligaen. Søndag kom han på banen i OB’s forårspremiere mod Brøndby IF, og det var en stor oplevelse, siger han til obstruktion.dk.

Selv om han betegner sin egen præstation som “okay”, spillede Hyllegaard sine første 26 Superliga-minutter under svære forhold. Dels var OB allerede bagud 2-0, dels var banen svær at arbejde på.

– Den halve time jeg spillede, der var den helt umulig. Jeg følte mig som Bambi på glatis, hver gang jeg skulle sætte af, men det tror jeg, stort set alle spillerne gjorde. Så det var jo ens for alle, siger Mikkel Hyllegaard til obstruktion.dk.

Den 20-årige angriber skrev i slutningen af december kontrakt med OB fra Danmarksserie-klubben SfB/Oure. Han håber især, at han kan overraske sine nye modstandere i Superligaen med sin fart.

– Hurtighed har altid været min spidskompetence. Det kan også bruges på Superliga-niveau, og det er selvfølgelig rart for mig, men der er så andre ting, jeg skal arbejde med. Det er mine tekniske kompetencer, mine førsteberøringer og evnen til at orientere mig. De ting vil jeg gerne have med i mit spil, men det håber jeg kan komme hen ad vejen, hvis jeg arbejder hårdt, sagde Hyllegaard til Fyens Stiftstidende i januar.

Selv om Mikkel Hyllegaard fik sin første Superliga-kamp søndag, snusede han i efteråret til professionel fodbold. Han spillede således seks reserveligakampe for OB og scorede fire mål undervejs.





Kæmpekøb retur til FC København?

Spår stor transferaktivitet i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Efter stor racisme-sag: Nu har han fået sin straf

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kalder tronskifte i Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?