OB-debutant om banen: Jeg følte mig som Bambi på glatis

Mikkel Hyllegaard debuterede søndag aften for OB. Selv om han synes, det gik fint, havde han svært ved at finde fodfæste på banen.



Det er noget af et skridt op, Mikkel Hyllegaard har taget denne vinter: fra Danmarksserien til Superligaen. Søndag kom han på banen i OB’s forårspremiere mod Brøndby IF, og det var en stor oplevelse, siger han til obstruktion.dk.

Selv om han betegner sin egen præstation som “okay”, spillede Hyllegaard sine første 26 Superliga-minutter under svære forhold. Dels var OB allerede bagud 2-0, dels var banen svær at arbejde på.

– Den halve time jeg spillede, der var den helt umulig. Jeg følte mig som Bambi på glatis, hver gang jeg skulle sætte af, men det tror jeg, stort set alle spillerne gjorde. Så det var jo ens for alle, siger Mikkel Hyllegaard til obstruktion.dk.

Den 20-årige angriber skrev i slutningen af december kontrakt med OB fra Danmarksserie-klubben SfB/Oure. Han håber især, at han kan overraske sine nye modstandere i Superligaen med sin fart.

– Hurtighed har altid været min spidskompetence. Det kan også bruges på Superliga-niveau, og det er selvfølgelig rart for mig, men der er så andre ting, jeg skal arbejde med. Det er mine tekniske kompetencer, mine førsteberøringer og evnen til at orientere mig. De ting vil jeg gerne have med i mit spil, men det håber jeg kan komme hen ad vejen, hvis jeg arbejder hårdt, sagde Hyllegaard til Fyens Stiftstidende i januar.

Selv om Mikkel Hyllegaard fik sin første Superliga-kamp søndag, snusede han i efteråret til professionel fodbold. Han spillede således seks reserveligakampe for OB og scorede fire mål undervejs.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

De vil gerne have Jens Jønsson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

De er interesseret i Christian Eriksen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Han vender hjem til FC København

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Hylder Patrick Mortensen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Polsk succestræner rygtes til Danmark