Det er noget af et skridt op, Mikkel Hyllegaard har taget denne vinter: fra Danmarksserien til Superligaen. Søndag kom han på banen i OB’s forårspremiere mod Brøndby IF, og det var en stor oplevelse, siger han til obstruktion.dk.
Selv om han betegner sin egen præstation som “okay”, spillede Hyllegaard sine første 26 Superliga-minutter under svære forhold. Dels var OB allerede bagud 2-0, dels var banen svær at arbejde på.
– Den halve time jeg spillede, der var den helt umulig. Jeg følte mig som Bambi på glatis, hver gang jeg skulle sætte af, men det tror jeg, stort set alle spillerne gjorde. Så det var jo ens for alle, siger Mikkel Hyllegaard til obstruktion.dk.
Den 20-årige angriber skrev i slutningen af december kontrakt med OB fra Danmarksserie-klubben SfB/Oure. Han håber især, at han kan overraske sine nye modstandere i Superligaen med sin fart.
– Hurtighed har altid været min spidskompetence. Det kan også bruges på Superliga-niveau, og det er selvfølgelig rart for mig, men der er så andre ting, jeg skal arbejde med. Det er mine tekniske kompetencer, mine førsteberøringer og evnen til at orientere mig. De ting vil jeg gerne have med i mit spil, men det håber jeg kan komme hen ad vejen, hvis jeg arbejder hårdt, sagde Hyllegaard til Fyens Stiftstidende i januar.
Selv om Mikkel Hyllegaard fik sin første Superliga-kamp søndag, snusede han i efteråret til professionel fodbold. Han spillede således seks reserveligakampe for OB og scorede fire mål undervejs.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Liverpool præsenterer succestræner
TOPNYHED
