Det er noget af et skridt op, Mikkel Hyllegaard har taget denne vinter: fra Danmarksserien til Superligaen. Søndag kom han på banen i OB’s forårspremiere mod Brøndby IF, og det var en stor oplevelse, siger han til obstruktion.dk.
Selv om han betegner sin egen præstation som “okay”, spillede Hyllegaard sine første 26 Superliga-minutter under svære forhold. Dels var OB allerede bagud 2-0, dels var banen svær at arbejde på.
– Den halve time jeg spillede, der var den helt umulig. Jeg følte mig som Bambi på glatis, hver gang jeg skulle sætte af, men det tror jeg, stort set alle spillerne gjorde. Så det var jo ens for alle, siger Mikkel Hyllegaard til obstruktion.dk.
Den 20-årige angriber skrev i slutningen af december kontrakt med OB fra Danmarksserie-klubben SfB/Oure. Han håber især, at han kan overraske sine nye modstandere i Superligaen med sin fart.
– Hurtighed har altid været min spidskompetence. Det kan også bruges på Superliga-niveau, og det er selvfølgelig rart for mig, men der er så andre ting, jeg skal arbejde med. Det er mine tekniske kompetencer, mine førsteberøringer og evnen til at orientere mig. De ting vil jeg gerne have med i mit spil, men det håber jeg kan komme hen ad vejen, hvis jeg arbejder hårdt, sagde Hyllegaard til Fyens Stiftstidende i januar.
Selv om Mikkel Hyllegaard fik sin første Superliga-kamp søndag, snusede han i efteråret til professionel fodbold. Han spillede således seks reserveligakampe for OB og scorede fire mål undervejs.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
