Det er noget af et skridt op, Mikkel Hyllegaard har taget denne vinter: fra Danmarksserien til Superligaen. Søndag kom han på banen i OB’s forårspremiere mod Brøndby IF, og det var en stor oplevelse, siger han til obstruktion.dk.
Selv om han betegner sin egen præstation som “okay”, spillede Hyllegaard sine første 26 Superliga-minutter under svære forhold. Dels var OB allerede bagud 2-0, dels var banen svær at arbejde på.
– Den halve time jeg spillede, der var den helt umulig. Jeg følte mig som Bambi på glatis, hver gang jeg skulle sætte af, men det tror jeg, stort set alle spillerne gjorde. Så det var jo ens for alle, siger Mikkel Hyllegaard til obstruktion.dk.
Den 20-årige angriber skrev i slutningen af december kontrakt med OB fra Danmarksserie-klubben SfB/Oure. Han håber især, at han kan overraske sine nye modstandere i Superligaen med sin fart.
– Hurtighed har altid været min spidskompetence. Det kan også bruges på Superliga-niveau, og det er selvfølgelig rart for mig, men der er så andre ting, jeg skal arbejde med. Det er mine tekniske kompetencer, mine førsteberøringer og evnen til at orientere mig. De ting vil jeg gerne have med i mit spil, men det håber jeg kan komme hen ad vejen, hvis jeg arbejder hårdt, sagde Hyllegaard til Fyens Stiftstidende i januar.
Selv om Mikkel Hyllegaard fik sin første Superliga-kamp søndag, snusede han i efteråret til professionel fodbold. Han spillede således seks reserveligakampe for OB og scorede fire mål undervejs.
LIVE
LIVE: To danskere på tavlen i Europa
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
NYHEDER
Intet skifte til Brøndby: ‘Kan være tusind grunde’
Ny FCK-ejer? ‘Han vil være interessant’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
OPTAKT
AC Horsens – Randers FC
TOPNYHED
Andreas Cornelius-agent langer ud
TOPNYHED
Klar besked til Jose Mourinho og Real Madrid
Lisandro Martinez til samtale med United-chefer
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Her kan du se FC København mod Braga
MEDIE
Carricks afløser? Har allerede kontaktet Man Utd
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
– Så er han nok færdig Manchester United!
EKSKLUSIVT
Dansk TV-boss jubler: ‘Har aldrig været SÅ heldig’
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
LIVE: Sådan gik det FCK og FCN
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
EKSKLUSIVT
Farzam om FCK: Falder tilbage på transfervinduet
Manchester United-stjerne chokerer på direkte tv
OPTAKT
FC København – Braga
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne aflyser foredrag i Danmark
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
Her kan du se Bodø/Glimt mod Borussia Dortmund
OPTAKT
Gent – AGF
Her kan du se K.A.A. Gent mod AGF
