Gennemsnitsalderen på OB’s førstehold har i denne sæson været en af klubbens laveste i flere år, men den kan meget vel blive endnu lavere i den kommende sæson.
I weekenden skrev OB kontrakt med den unge angriber Anders Thomsen, som til sommer bliver en fast del af klubbens Superliga-trup, og det er den anden spiller fra klubbens U/19-hold, der har fået en fuldtidskontrakt inden for kort tid. Midtbanemanden Mikkel Desler også har udsigt til at blive Superliga-spiller fra sommer, og dermed har OB allerede sikret sig to unge folk til Superliga-truppen fra sommerferien.
Det er en klar del af klubbens strategi, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.
– Vi har et talentfuldt U/19-hold i øjeblikket, og vi har nogle spillere, der kan være perspektiv i på sigt. Mange af dem har trænet med Superliga-holdet i en periode, og det her er så det første resultat af det. Vi vil gerne have flere spillere igennem fra vores talentafdeling, og det er en del af denne proces. For nogen er det et spørgsmål om at slå til, men vi har en god fidus til mange af de unge spillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
OB har også skrevet kontrakt med den unge offensivspiller Lucas Jensen, der kommer til fra Viborg til sommer. Det ligner et klart sats på flere unge folk på Fyn, men det betyder ikke nødvendigvis, at OB er færdig med at hente erfarne og etablerede spillere til klubben.
– Det gælder om at have en trup, der kan leve op til de forventninger, vi har. Vi vil gerne have spillere, vi skal investere tid i, og det er en del af det at få flere spillere fra vores eget system. Vi har gode spillere på vej, men i sidste ende handler det om at vi skal have en så stærk trup som muligt. Derfor er det ikke sådan, at vi udelukker noget
– Som så mange andre klubber skal vi tilpasse vores økonomiske situation, men vi skal stadig have spillere, som vi tror på, kan opnå vores mål. Det er mere et spørgsmål om kvalitet og tilgang til spillet end om de er 19 eller 35 år. Jeg siger ikke, at vi ikke kommer til at hente rutinerede eller spillere på over 27, men vi tager stilling til det ud fra andre forudsætninger, og det ene udelukker ikke det andet, siger Jesper Hansen.
OB kan risikere at miste mere erfaring til sommer, idet folk som Krisztian Vadocz, Anders Møller Christensen, Morten Skoubo og Espen Ruud har kontraktudløb, men hvad det kommer til at betyde for trupsammensætningen til næste sæson ligger endnu ikke klart.
– Det har vi ikke taget stilling til endnu. Vi vil afvente tingene lidt endnu og tager det hele i det tempo, vi mener, er det rigtige. Vi har allerede meldt ud, at Krisztian Vadocz skal noget andet, vi ved også at Espen Ruud stopper, så der er nogle ting på plads, men der er flere, der ikke er afklaret, og det gør vi i det tempo, der er nødvendigt, siger Jesper Hansen.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
