OB: God fidus til de unge spillere

OB har allerede sendt to ungdomsspillere i førsteholdstruppen fra næste sæson, men sportsdirektør Jesper Hansen udelukker ikke, at der også kommer erfaring til fynboerne. 



Gennemsnitsalderen på OB’s førstehold har i denne sæson været en af klubbens laveste i flere år, men den kan meget vel blive endnu lavere i den kommende sæson.  

I weekenden skrev OB kontrakt med den unge angriber Anders Thomsen, som til sommer bliver en fast del af klubbens Superliga-trup, og det er den anden spiller fra klubbens U/19-hold, der har fået en fuldtidskontrakt inden for kort tid.  Midtbanemanden Mikkel Desler også har udsigt til at blive Superliga-spiller fra sommer, og dermed har OB allerede sikret sig to unge folk til Superliga-truppen fra sommerferien.

Det er en klar del af klubbens strategi, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.

– Vi har et talentfuldt U/19-hold i øjeblikket, og vi har nogle spillere, der kan være perspektiv i på sigt. Mange af dem har trænet med Superliga-holdet i en periode, og det her er så det første resultat af det. Vi vil gerne have flere spillere igennem fra vores talentafdeling, og det er en del af denne proces. For nogen er det et spørgsmål om at slå til, men vi har en god fidus til mange af de unge spillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

OB har også skrevet kontrakt med den unge offensivspiller Lucas Jensen, der kommer til fra Viborg til sommer. Det ligner et klart sats på flere unge folk på Fyn, men det betyder ikke nødvendigvis, at OB er færdig med at hente erfarne og etablerede spillere til klubben. 

– Det gælder om at have en trup, der kan leve op til de forventninger, vi har. Vi vil gerne have spillere, vi skal investere tid i, og det er en del af det at få flere spillere fra vores eget system. Vi har gode spillere på vej, men i sidste ende handler det om at vi skal have en så stærk trup som muligt. Derfor er det ikke sådan, at vi udelukker noget

– Som så mange andre klubber skal vi tilpasse vores økonomiske situation, men vi skal stadig have spillere, som vi tror på, kan opnå vores mål. Det er mere et spørgsmål om kvalitet og tilgang til spillet end om de er 19 eller 35 år. Jeg siger ikke, at vi ikke kommer til at hente rutinerede eller spillere på over 27, men vi tager stilling til det ud fra andre forudsætninger, og det ene udelukker ikke det andet, siger Jesper Hansen. 

OB kan risikere at miste mere erfaring til sommer, idet folk som Krisztian Vadocz, Anders Møller Christensen, Morten Skoubo og Espen Ruud har kontraktudløb, men hvad det kommer til at betyde for trupsammensætningen til næste sæson ligger endnu ikke klart. 

– Det har vi ikke taget stilling til endnu. Vi vil afvente tingene lidt endnu og tager det hele i det tempo, vi mener, er det rigtige. Vi har allerede meldt ud, at Krisztian Vadocz skal noget andet, vi ved også at Espen Ruud stopper, så der er nogle ting på plads, men der er flere, der ikke er afklaret, og det gør vi i det tempo, der er nødvendigt, siger Jesper Hansen.





LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Pinligt! Danmark brænder på stribe



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe stjerne besøger København

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham præsenterer ny træner



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Thomsen jubler over direktør-job

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Sverige skal til VM

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Rasmus Højlund har ikke set det før

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København afviser konspirationsteori

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK