Gennemsnitsalderen på OB’s førstehold har i denne sæson været en af klubbens laveste i flere år, men den kan meget vel blive endnu lavere i den kommende sæson.
I weekenden skrev OB kontrakt med den unge angriber Anders Thomsen, som til sommer bliver en fast del af klubbens Superliga-trup, og det er den anden spiller fra klubbens U/19-hold, der har fået en fuldtidskontrakt inden for kort tid. Midtbanemanden Mikkel Desler også har udsigt til at blive Superliga-spiller fra sommer, og dermed har OB allerede sikret sig to unge folk til Superliga-truppen fra sommerferien.
Det er en klar del af klubbens strategi, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.
– Vi har et talentfuldt U/19-hold i øjeblikket, og vi har nogle spillere, der kan være perspektiv i på sigt. Mange af dem har trænet med Superliga-holdet i en periode, og det her er så det første resultat af det. Vi vil gerne have flere spillere igennem fra vores talentafdeling, og det er en del af denne proces. For nogen er det et spørgsmål om at slå til, men vi har en god fidus til mange af de unge spillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
OB har også skrevet kontrakt med den unge offensivspiller Lucas Jensen, der kommer til fra Viborg til sommer. Det ligner et klart sats på flere unge folk på Fyn, men det betyder ikke nødvendigvis, at OB er færdig med at hente erfarne og etablerede spillere til klubben.
– Det gælder om at have en trup, der kan leve op til de forventninger, vi har. Vi vil gerne have spillere, vi skal investere tid i, og det er en del af det at få flere spillere fra vores eget system. Vi har gode spillere på vej, men i sidste ende handler det om at vi skal have en så stærk trup som muligt. Derfor er det ikke sådan, at vi udelukker noget
– Som så mange andre klubber skal vi tilpasse vores økonomiske situation, men vi skal stadig have spillere, som vi tror på, kan opnå vores mål. Det er mere et spørgsmål om kvalitet og tilgang til spillet end om de er 19 eller 35 år. Jeg siger ikke, at vi ikke kommer til at hente rutinerede eller spillere på over 27, men vi tager stilling til det ud fra andre forudsætninger, og det ene udelukker ikke det andet, siger Jesper Hansen.
OB kan risikere at miste mere erfaring til sommer, idet folk som Krisztian Vadocz, Anders Møller Christensen, Morten Skoubo og Espen Ruud har kontraktudløb, men hvad det kommer til at betyde for trupsammensætningen til næste sæson ligger endnu ikke klart.
– Det har vi ikke taget stilling til endnu. Vi vil afvente tingene lidt endnu og tager det hele i det tempo, vi mener, er det rigtige. Vi har allerede meldt ud, at Krisztian Vadocz skal noget andet, vi ved også at Espen Ruud stopper, så der er nogle ting på plads, men der er flere, der ikke er afklaret, og det gør vi i det tempo, der er nødvendigt, siger Jesper Hansen.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCM ansætter ny topboss
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Mexico kommer med markant melding om VM
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
‘Tottenham er i overhængende fare’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Nu svarer David Nielsen
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
