OB: God fidus til de unge spillere

OB har allerede sendt to ungdomsspillere i førsteholdstruppen fra næste sæson, men sportsdirektør Jesper Hansen udelukker ikke, at der også kommer erfaring til fynboerne. 



Gennemsnitsalderen på OB’s førstehold har i denne sæson været en af klubbens laveste i flere år, men den kan meget vel blive endnu lavere i den kommende sæson.  

I weekenden skrev OB kontrakt med den unge angriber Anders Thomsen, som til sommer bliver en fast del af klubbens Superliga-trup, og det er den anden spiller fra klubbens U/19-hold, der har fået en fuldtidskontrakt inden for kort tid.  Midtbanemanden Mikkel Desler også har udsigt til at blive Superliga-spiller fra sommer, og dermed har OB allerede sikret sig to unge folk til Superliga-truppen fra sommerferien.

Det er en klar del af klubbens strategi, fastslår sportsdirektør Jesper Hansen.

– Vi har et talentfuldt U/19-hold i øjeblikket, og vi har nogle spillere, der kan være perspektiv i på sigt. Mange af dem har trænet med Superliga-holdet i en periode, og det her er så det første resultat af det. Vi vil gerne have flere spillere igennem fra vores talentafdeling, og det er en del af denne proces. For nogen er det et spørgsmål om at slå til, men vi har en god fidus til mange af de unge spillere, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk.

OB har også skrevet kontrakt med den unge offensivspiller Lucas Jensen, der kommer til fra Viborg til sommer. Det ligner et klart sats på flere unge folk på Fyn, men det betyder ikke nødvendigvis, at OB er færdig med at hente erfarne og etablerede spillere til klubben. 

– Det gælder om at have en trup, der kan leve op til de forventninger, vi har. Vi vil gerne have spillere, vi skal investere tid i, og det er en del af det at få flere spillere fra vores eget system. Vi har gode spillere på vej, men i sidste ende handler det om at vi skal have en så stærk trup som muligt. Derfor er det ikke sådan, at vi udelukker noget

– Som så mange andre klubber skal vi tilpasse vores økonomiske situation, men vi skal stadig have spillere, som vi tror på, kan opnå vores mål. Det er mere et spørgsmål om kvalitet og tilgang til spillet end om de er 19 eller 35 år. Jeg siger ikke, at vi ikke kommer til at hente rutinerede eller spillere på over 27, men vi tager stilling til det ud fra andre forudsætninger, og det ene udelukker ikke det andet, siger Jesper Hansen. 

OB kan risikere at miste mere erfaring til sommer, idet folk som Krisztian Vadocz, Anders Møller Christensen, Morten Skoubo og Espen Ruud har kontraktudløb, men hvad det kommer til at betyde for trupsammensætningen til næste sæson ligger endnu ikke klart. 

– Det har vi ikke taget stilling til endnu. Vi vil afvente tingene lidt endnu og tager det hele i det tempo, vi mener, er det rigtige. Vi har allerede meldt ud, at Krisztian Vadocz skal noget andet, vi ved også at Espen Ruud stopper, så der er nogle ting på plads, men der er flere, der ikke er afklaret, og det gør vi i det tempo, der er nødvendigt, siger Jesper Hansen.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Man Utd-stjerne hylder Amorim



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

OB straffer angriber

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Høgh hyldes af UEFA



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Yoram Zague sigtet i Danmark

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Kærlige beskeder vælter ind

I svime over Højlund

Medie peger på FC København

Færdig i FC Midtjylland?

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

UEFA med ny stor FC København-straf

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes