Svingdøren i Ådalen har med afstand været den mest brugte i dansk fodbold i den første uges tid af transfervinduet.
OB har solgt forsvarsspilleren Ramon Leeuwin til AZ Alkmaar, mens klubben har sikret sig Aron Elis Thrandarson, Mikkel Hyllegard, Alexander Juel Andersen, Mart Lieder og Emmanuel Sabbi – de sidste to med virkning fra sommer.
Dermed har det været nogle travle dage for sportsdirektør Jesper Hansen og hans følgesvend Michael Hemmingsen, der er sportschef og står alene med ansvaret fra 1. februar. Men det stopper ikke her.
– Vi er ikke færdige endnu. Vi har stadig nogle ting, vi arbejder på, og jeg tror, der nok skal ske mere. Der kan både komme flere ind, og der kan komme nogle ud. Der er en del punkter på dagsordnen, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk.
Han tør ikke love, at der allerede på den helt korte bane er en ny transfer i støbeskeen.
– Det er svært at sige noget om udsigterne. Vi arbejder løbende med tingene, og så kan det pludselig gå meget hurtigt, og tingene flasker sig, som man gerne vil have dem. Januar-vinduet er jo et forholdsvis kort vindue, så jeg tør da godt sige, at der selvfølgelig sker noget inden alt for længe. Ellers løber tiden jo fra os, siger OB’s sportschef.
Emmanuel Sabbi og Mart Lieder skifter som nævnt til OB på en fri transfer efter denne sæson, men fynboerne kan i princippet kalde Hobro IK og SønderjyskE til forhandlingsbordet og lukke en aftale med øjeblikkelig virkning.
Det skal man dog ikke regne med, fastslår Michael Hemmingsen.
– Muligheden er der, men jeg tror, det bliver svært. SønderjyskE og Hobro har deres egne mål at indfri, så de bliver nok vanskelige at tale med. Jeg tror, vi må vente til sommer med at byde Sabbi og Lieder velkommen i OB, siger han.
Ros til Jesper Hansen
Michael Hemmingsens første dage i Ådalen har nærmest overgået, hvad man kan nå i et spil Football Manager i samme periode, men selv om det lyder hektisk, har det ikke været svært for fynboen at følge med.
– Jeg er rigtig glad for den måde, jeg er kommet i gang med tingene. Der er sket nogle ting og sager, må man sige, og vi har lukket nogle aftaler, som vi er rigtig glade for. Det er godt gået af Jesper (Hansen, red.), det må jeg bare sige, fastslår Hemmingsen, der har bidraget, så godt han kan:
– Det er handler, der har været forberedt løbende, og så har jeg været involveret her i den afsluttende fase. Det største aftryk har Jesper sat, men selvfølgelig har jeg være inde over, og jeg synes, det er rigtig fine aftaler.
OB overvintrer på en niendeplads i Superligaen.

TransferLIVE: Færdig i Manchester City?

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Gareth Southgate i chokskifte?

Monstertransfer i Premier League?

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Kaoskamp ved klub-VM

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Nu bekræfter FCK

Klar melding om Morten Karlsen

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Morten Hjulmand til storklub?

In or out? FCK har brug for klarhed!

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Chokerstatning for Thomas Frank?

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Kæmpetransfer på plads

Dansker forlader Brentford

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Her er Esbjergs nye cheftræner

– De ville vinde Superligaen med 25 point

Shamrock ruller hen over Drogheda

Dansk angriber på klubjagt

Vejles redningsmand fortsætter i klubben

Riemer fremhæver to Superliga-kometer

Bayern München lammetæver Auckland

Vingegaard besejret i generalprøve til Touren