OB har handlet seks gange: Der kommer til at ske mere

OB har haft det med afstand mest hektiske transfervindue indtil videre, og der er flere ting på vej i Ådalen, lyder det fra Michael Hemmingsen.



Svingdøren i Ådalen har med afstand været den mest brugte i dansk fodbold i den første uges tid af transfervinduet. 

OB har solgt forsvarsspilleren Ramon Leeuwin til AZ Alkmaar, mens klubben har sikret sig Aron Elis Thrandarson, Mikkel Hyllegard, Alexander Juel Andersen, Mart Lieder og Emmanuel Sabbi – de sidste to med virkning fra sommer.

Dermed har det været nogle travle dage for sportsdirektør Jesper Hansen og hans følgesvend Michael Hemmingsen, der er sportschef og står alene med ansvaret fra 1. februar. Men det stopper ikke her.

– Vi er ikke færdige endnu. Vi har stadig nogle ting, vi arbejder på, og jeg tror, der nok skal ske mere. Der kan både komme flere ind, og der kan komme nogle ud. Der er en del punkter på dagsordnen, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk.

Han tør ikke love, at der allerede på den helt korte bane er en ny transfer i støbeskeen.

– Det er svært at sige noget om udsigterne. Vi arbejder løbende med tingene, og så kan det pludselig gå meget hurtigt, og tingene flasker sig, som man gerne vil have dem. Januar-vinduet er jo et forholdsvis kort vindue, så jeg tør da godt sige, at der selvfølgelig sker noget inden alt for længe. Ellers løber tiden jo fra os, siger OB’s sportschef.

Emmanuel Sabbi og Mart Lieder skifter som nævnt til OB på en fri transfer efter denne sæson, men fynboerne kan i princippet kalde Hobro IK og SønderjyskE til forhandlingsbordet og lukke en aftale med øjeblikkelig virkning.

Det skal man dog ikke regne med, fastslår Michael Hemmingsen.

– Muligheden er der, men jeg tror, det bliver svært. SønderjyskE og Hobro har deres egne mål at indfri, så de bliver nok vanskelige at tale med. Jeg tror, vi må vente til sommer med at byde Sabbi og Lieder velkommen i OB, siger han.

Ros til Jesper Hansen
Michael Hemmingsens første dage i Ådalen har nærmest overgået, hvad man kan nå i et spil Football Manager i samme periode, men selv om det lyder hektisk, har det ikke været svært for fynboen at følge med.

– Jeg er rigtig glad for den måde, jeg er kommet i gang med tingene. Der er sket nogle ting og sager, må man sige, og vi har lukket nogle aftaler, som vi er rigtig glade for. Det er godt gået af Jesper (Hansen, red.), det må jeg bare sige, fastslår Hemmingsen, der har bidraget, så godt han kan:

– Det er handler, der har været forberedt løbende, og så har jeg været involveret her i den afsluttende fase. Det største aftryk har Jesper sat, men selvfølgelig har jeg være inde over, og jeg synes, det er rigtig fine aftaler. 

OB overvintrer på en niendeplads i Superligaen. 







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Det kan ske mandag i FC København

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

FCK-direktør bekræfter henvendelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Brøndby præsenterer ny profil

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp