OB har handlet seks gange: Der kommer til at ske mere

OB har haft det med afstand mest hektiske transfervindue indtil videre, og der er flere ting på vej i Ådalen, lyder det fra Michael Hemmingsen.



Svingdøren i Ådalen har med afstand været den mest brugte i dansk fodbold i den første uges tid af transfervinduet. 

OB har solgt forsvarsspilleren Ramon Leeuwin til AZ Alkmaar, mens klubben har sikret sig Aron Elis Thrandarson, Mikkel Hyllegard, Alexander Juel Andersen, Mart Lieder og Emmanuel Sabbi – de sidste to med virkning fra sommer.

Dermed har det været nogle travle dage for sportsdirektør Jesper Hansen og hans følgesvend Michael Hemmingsen, der er sportschef og står alene med ansvaret fra 1. februar. Men det stopper ikke her.

– Vi er ikke færdige endnu. Vi har stadig nogle ting, vi arbejder på, og jeg tror, der nok skal ske mere. Der kan både komme flere ind, og der kan komme nogle ud. Der er en del punkter på dagsordnen, siger Michael Hemmingsen til tipsbladet.dk.

Han tør ikke love, at der allerede på den helt korte bane er en ny transfer i støbeskeen.

– Det er svært at sige noget om udsigterne. Vi arbejder løbende med tingene, og så kan det pludselig gå meget hurtigt, og tingene flasker sig, som man gerne vil have dem. Januar-vinduet er jo et forholdsvis kort vindue, så jeg tør da godt sige, at der selvfølgelig sker noget inden alt for længe. Ellers løber tiden jo fra os, siger OB’s sportschef.

Emmanuel Sabbi og Mart Lieder skifter som nævnt til OB på en fri transfer efter denne sæson, men fynboerne kan i princippet kalde Hobro IK og SønderjyskE til forhandlingsbordet og lukke en aftale med øjeblikkelig virkning.

Det skal man dog ikke regne med, fastslår Michael Hemmingsen.

– Muligheden er der, men jeg tror, det bliver svært. SønderjyskE og Hobro har deres egne mål at indfri, så de bliver nok vanskelige at tale med. Jeg tror, vi må vente til sommer med at byde Sabbi og Lieder velkommen i OB, siger han.

Ros til Jesper Hansen
Michael Hemmingsens første dage i Ådalen har nærmest overgået, hvad man kan nå i et spil Football Manager i samme periode, men selv om det lyder hektisk, har det ikke været svært for fynboen at følge med.

– Jeg er rigtig glad for den måde, jeg er kommet i gang med tingene. Der er sket nogle ting og sager, må man sige, og vi har lukket nogle aftaler, som vi er rigtig glade for. Det er godt gået af Jesper (Hansen, red.), det må jeg bare sige, fastslår Hemmingsen, der har bidraget, så godt han kan:

– Det er handler, der har været forberedt løbende, og så har jeg været involveret her i den afsluttende fase. Det største aftryk har Jesper sat, men selvfølgelig har jeg være inde over, og jeg synes, det er rigtig fine aftaler. 

OB overvintrer på en niendeplads i Superligaen. 







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

FC Midtjylland – Sønderjyske



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Det er han ekstremt god til

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

‘Hvem fanden ringer man til?’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Store spørgsmålstegn inden FCK

Sønderjyske melder klar transferambition ud

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Ny melding om fremtiden

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde