OB køber ung midtstopper: Han er en sindssygt spændende spiller

OB henter 17-årige Robin Østrøm til klubben fra B93. Målet er, at han enten skal slå til på førsteholdet eller sælges til udlandet.



Det har været et aktivt transfervindue i OB, der har hentet spillere på stribe. Også på vinduets sidste dag kommer en ny mand til. Eller en ny knægt. For klubbens seneste indkøb er bare 17 år gammel. 

Robin Østrøm hedder han og skal i første omgang spille for U19-holdet. Det er dog meningen, at Østrøm, som OB har købt i B93, skal gå hele vejen på et tidspunkt.

– Han er en høj gut og en sindssygt spændende spiller. Han er rolig på bolden, og vi vil med ham få en spillende midterforsvarer, som kan supplere de andre gode spillere, vi har på vores U19-hold. Han har et fint blik for spillet, er ihærdig og vil gerne lære, så det er en spiller, som vi kan udvikle på, siger Head of Coaching og teknisk chef på akademiet, Tonny Hermansen, i en pressemeddelelse.

– Vi fik et rigtigt godt indtryk af ham under Kai Thor Cup, og det har været glædeligt, at vi havde så fin en dialog med B93 om, at han skulle hoppe over Storebælt og komme hertil for en fin pris. Drømmen er så nu, at han skal tage det næste skridt, så han kan enten komme på førsteholdet eller blive interessant for udlandet.

Skiftets timing er glimrende: Udover dagen i dag er den sidste i transfervinduet, står U19-holdet foran sin første træning i 2020, når weekenden slutter. 

Robin Østrøm har ifølge OB en ugandisk mor og en norsk far, mens han selv er vokset op på Amager. Han har fået en kontrakt med OB, der gælder til sommeren 2022.

Læs også:Transferplanen: Er der et sidste knald i OB’s festfyrværkeri?
Læs også:Karantæner – hvem er ude?




LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FC København revser Brøndby: Under al kritik!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Felix Beijmo er færdig i AGF

Tiden er ved at rinde ud

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job