OB-manager har travlt: Det skal virke

Der er tilsyneladende en del, som skal på plads, inden OB møder AaB på søndag.



Jakob Michelsen havde sin sidste kamp som cheftræner for OB i holdets 0-3-nederlag til Brøndby i weekenden. Mens der arbejdes på at finde en ny mand i rollen, så er sportschef Michael Hemmingsen blevet midlertidig manager, da han nu også har cheftrænerhatten på.

Onsdag havde han sin første træning med fynboerne, og det var en god oplevelse for ham at være tilbage på græsset selv. Det fortæller han i et interview på OB’s twitter-profil.

– Det var en rigtig stor fornøjelse, i hvert fald fra min side. Det er jo dejligt at være ude på banen og komme lidt tættere på spillerne, og jeg synes, at det gik fint. Vi fik trænet de ting, som vi gerne ville, og jeg synes egentlig, at der var god energi, fastslår den nyudnævnte OB-manager.

Han kommer desuden ind på, at man i det fynske nu har en stab omkring holdet, som skal få mandskabet rykket den rigtige vej.

– Arbejdsfordelingen bliver sådan, at alt det Henrik (Hansen red.) har styr på kan vi supplere igennem med Tonny Hermansen i det faglige, så vi får flere ressourcer ind i trænerteamet. Og så handler det om, at alle skubber i den retning, som vi gerne vil, siger han og fortsætter:

– Vi har også lidt travlt, hvis man kigger på, at vi allerede skal i gang igen til søndag. Men i det store hele var der også en fokusering på, hvad vi skal bygge ovenpå osv, og se på om vi kan ændre nogle ting og sørge for at få sat det i spil – og få det til at virke, lyder det fra Michael Hemmingsen med tanke på opgøret mod AaB, som også er sidste grundspilskamp.

Det er ikke kun cheftræner-posten, som man skal finde en ny mand til i OB. Det gælder også andre positioner. Læs mere om det her.





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende skifte i dansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

‘Han ryger 100 procent!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: Kolding køber stor profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Elfenbenskysten – Norge

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Frankrig – Sverige

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller