OB var et af efterårssæsons mysterier, for det fynske hold kunne både levere store præstationer og fine resultater i én periode, mens den næste så gav det modsatte.
Nu venter en forårssæson, hvor fynboerne skal forsøge at forbedre den syvendeplads, holdet er overvintret på i vinterpausen, og første skridt på den vej tages lørdag, når FC Midtjylland er modstanderen.
Og troen er til stede i den fynske klub. OB’s midtbanemand Martin Spelmann melder således om stor gejst forud for sæsonstarten.
– Folk i truppen virker virkelig sultne. Nu har jeg ikke været så længe i klubben, men i min tid har jeg ikke oplevet så stor konkurrence i truppen som nu. Folk vil virkelig det her, og vi er opsatte på at slette de dårlige resultater og præstationer. Man kan mærke det i hele klubben fra kontoret til banen. Vi har haft fokus på at skabe et sammentømret hold, og det har vi i den grad fået, siger Martin Spelmann til tipsbladet.dk.
Han lader sig ikke skræmme af lørdagens modstander fra FC Midtjylland, der var efterårets bedste hold i Superligaen og indleder foråret på førstepladsen.
– Jeg tænker ikke så meget på vores modstander eller deres placering. Vi starter alle sammen op fra scratch og kan ikke bruge den samme selvtillid, som man måske havde i efteråret. Vi er egentlig vores egen værste fjende, men hvis vi kan gøre vores ting rigtigt, kan jeg ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne tage tre point, siger han og fremhæver flere fokuspunkter i lørdagens kamp.
– Vi skal stå rigtigt og vinde duellerne. De kommer også med power og energi, men vi skal stå fast, for jo flere dueller og andenbolde, vi vinder, desto større chance har vi for at skubbe spillet op på deres halvdel. Vi skal være hundrede procent klar og give alt for at kontrollere spillet, fastslår han.
Kampen mellem OB og FC Midtjylland fløjtes op lørdag klokken 17.00.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
DAGENS SPILFORSLAG
Bayern snupper point i Paris
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
