OB var et af efterårssæsons mysterier, for det fynske hold kunne både levere store præstationer og fine resultater i én periode, mens den næste så gav det modsatte.
Nu venter en forårssæson, hvor fynboerne skal forsøge at forbedre den syvendeplads, holdet er overvintret på i vinterpausen, og første skridt på den vej tages lørdag, når FC Midtjylland er modstanderen.
Og troen er til stede i den fynske klub. OB’s midtbanemand Martin Spelmann melder således om stor gejst forud for sæsonstarten.
– Folk i truppen virker virkelig sultne. Nu har jeg ikke været så længe i klubben, men i min tid har jeg ikke oplevet så stor konkurrence i truppen som nu. Folk vil virkelig det her, og vi er opsatte på at slette de dårlige resultater og præstationer. Man kan mærke det i hele klubben fra kontoret til banen. Vi har haft fokus på at skabe et sammentømret hold, og det har vi i den grad fået, siger Martin Spelmann til tipsbladet.dk.
Han lader sig ikke skræmme af lørdagens modstander fra FC Midtjylland, der var efterårets bedste hold i Superligaen og indleder foråret på førstepladsen.
– Jeg tænker ikke så meget på vores modstander eller deres placering. Vi starter alle sammen op fra scratch og kan ikke bruge den samme selvtillid, som man måske havde i efteråret. Vi er egentlig vores egen værste fjende, men hvis vi kan gøre vores ting rigtigt, kan jeg ikke se, hvorfor vi ikke skulle kunne tage tre point, siger han og fremhæver flere fokuspunkter i lørdagens kamp.
– Vi skal stå rigtigt og vinde duellerne. De kommer også med power og energi, men vi skal stå fast, for jo flere dueller og andenbolde, vi vinder, desto større chance har vi for at skubbe spillet op på deres halvdel. Vi skal være hundrede procent klar og give alt for at kontrollere spillet, fastslår han.
Kampen mellem OB og FC Midtjylland fløjtes op lørdag klokken 17.00.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
Her kan du se FC København mod FC Polissya
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
Endnu et forbund i kødet på FIFA
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
