OB-profilens dom: Vi har noget ekstraordinært som hold

Tipsbladet.dk varmer op til Superligaen med interviews fra hver eneste klub. Her er det Casper Nielsen fra OB, der vurderer fynboernes forår.



Det bliver et spændende forår for OB, der i lighed med flere andre hold jagter top seks.

Tipsbladet.dk varmer op til forårssæsonen ved at tale med en spiller fra hver Superliga-klub om det kommende halvår.

Her er det Casper Nielsen fra OB, der har ordet.

Hvordan vil du vurdere jeres sæson hidtil?
– Vi fik en svær start, hvor vi spillemæssigt var fint med, men hvor vi ikke var skarpe nok i begge felter. Vi rettede op på det og kom godt efter det, så lige nu vil jeg nok sige, at det har været en middel sæson. Men det er også fordi, jeg ved, at der er meget mere i os. Det har vi også vist imod slutningen af efteråret. Vi skal stadig være skarpe på nogle af de afgørende ting, men kan vi have fokus på os selv, kan vi nå langt. Det er op til os selv, men der er lille afstand mellem succes og fiasko, så derfor har det været middel lige nu.

Hvad forventer du af det kommende forår for dit hold?
– Vi skal i top seks. Det kan ikke siges mere klart. Det skal vi med i. Jeg synes, at vi er gode nok til det, for jeg synes, at vi har mange gode kvaliteter. Nu skal vi have noget vind i sejlene. Jeg kom til klubben for to år siden, da vi lå næstsidst og ikke havde mulighed for at komme i top seks. I den efterfølgende sæson var det meget tæt på, og det var meget frustrerende – også for mig personligt. Jeg synes, at vi har kvaliteten til at komme i top seks, for vi har noget ekstraordinært som hold. VI har truppen til det, og det vil være en milepæl at nå top seks. Det skal vi gå benhårdt efter, og jeg håber, at det kommer til at ske.

Og dig selv?
– Jeg har altid store orventninger til mig selv, men det drejer sig først og fremmest om holdet. Det er mit primære fokus. Selvfølgelig vil man gerne lave mål og assists, men jeg kigger først og fremmest på, hvordan jeg kan hjælpe holdet mest muligt. Der er nogle kampe, hvor det kræver noget andet; det er ikke altid, man kan bidrage med mål og assists. Jeg vil stadig holde fast i at levere en god arbejdsindsats for holdet, og det er et stort fokuspunkt for mig. Så skal det andet nok komme.

Hvem bliver forårets profil i din klub?
– Det er svært at sige. Jeg håber helt ærligt, at det bliver holdet. I vores situation er der ikke nogen, der er vigtigere end andre. Det er selvfølgelig svært at skyde på, men jeg vil pege på Sten Grytebust. Hvis han står godt, er vi nået langt. Er han også kampafgørende, står vi godt rustet.

Hvad bliver jeres største udfordring i foråret? 
– Det er os selv. I træningskampene har vi mødt gode hold, har vi følt, at vi har været et niveau over dem. Når man spiller træningskampe, spiller man ud over stepperne, fordi man ikke føler, at man har noget at miste. Vi skal tro endnu mere på os selv, og vi skal turde at lave flere fejl. Når vi bringer det ind i spillet, er vi uhyggelige, og jeg ved, at der er mange af de andre hold, som frygter os, fordi vi er gode på bolden. Vi har mange individualister, vi kan stå godt på banen, og vi arbejder knaldhårdt. Det er svært at finde punkter, hvor vi ikke er gode, så det handler om at finde det frem, når det gælder. Det starter allerede på søndag, hvor vi har en svær opgave, men vi tager derover for at få point på kontoen. Det bliver afgørende. Det handler om os selv. Vi kommer nok til at dominere mange kampe, og der skal vi være iskolde og tage det på os. Forhåbentligt får vi noget output på det.







NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

– Det er så ringe, begge dele!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skuffer igen

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Riemer svarer på Tøftings kritik

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

‘Køb ikke Franculino Djú’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Her trækkes der lod til VM

Vil købe dansk landsholdsbobler

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Her kan du se Skotland mod Danmark

Steve Coopers højre hånd afviser

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen