Det bliver et spændende forår for OB, der i lighed med flere andre hold jagter top seks.
Tipsbladet.dk varmer op til forårssæsonen ved at tale med en spiller fra hver Superliga-klub om det kommende halvår.
Her er det Casper Nielsen fra OB, der har ordet.
Hvordan vil du vurdere jeres sæson hidtil?
– Vi fik en svær start, hvor vi spillemæssigt var fint med, men hvor vi ikke var skarpe nok i begge felter. Vi rettede op på det og kom godt efter det, så lige nu vil jeg nok sige, at det har været en middel sæson. Men det er også fordi, jeg ved, at der er meget mere i os. Det har vi også vist imod slutningen af efteråret. Vi skal stadig være skarpe på nogle af de afgørende ting, men kan vi have fokus på os selv, kan vi nå langt. Det er op til os selv, men der er lille afstand mellem succes og fiasko, så derfor har det været middel lige nu.
Hvad forventer du af det kommende forår for dit hold?
– Vi skal i top seks. Det kan ikke siges mere klart. Det skal vi med i. Jeg synes, at vi er gode nok til det, for jeg synes, at vi har mange gode kvaliteter. Nu skal vi have noget vind i sejlene. Jeg kom til klubben for to år siden, da vi lå næstsidst og ikke havde mulighed for at komme i top seks. I den efterfølgende sæson var det meget tæt på, og det var meget frustrerende – også for mig personligt. Jeg synes, at vi har kvaliteten til at komme i top seks, for vi har noget ekstraordinært som hold. VI har truppen til det, og det vil være en milepæl at nå top seks. Det skal vi gå benhårdt efter, og jeg håber, at det kommer til at ske.
Og dig selv?
– Jeg har altid store orventninger til mig selv, men det drejer sig først og fremmest om holdet. Det er mit primære fokus. Selvfølgelig vil man gerne lave mål og assists, men jeg kigger først og fremmest på, hvordan jeg kan hjælpe holdet mest muligt. Der er nogle kampe, hvor det kræver noget andet; det er ikke altid, man kan bidrage med mål og assists. Jeg vil stadig holde fast i at levere en god arbejdsindsats for holdet, og det er et stort fokuspunkt for mig. Så skal det andet nok komme.
Hvem bliver forårets profil i din klub?
– Det er svært at sige. Jeg håber helt ærligt, at det bliver holdet. I vores situation er der ikke nogen, der er vigtigere end andre. Det er selvfølgelig svært at skyde på, men jeg vil pege på Sten Grytebust. Hvis han står godt, er vi nået langt. Er han også kampafgørende, står vi godt rustet.
Hvad bliver jeres største udfordring i foråret?
– Det er os selv. I træningskampene har vi mødt gode hold, har vi følt, at vi har været et niveau over dem. Når man spiller træningskampe, spiller man ud over stepperne, fordi man ikke føler, at man har noget at miste. Vi skal tro endnu mere på os selv, og vi skal turde at lave flere fejl. Når vi bringer det ind i spillet, er vi uhyggelige, og jeg ved, at der er mange af de andre hold, som frygter os, fordi vi er gode på bolden. Vi har mange individualister, vi kan stå godt på banen, og vi arbejder knaldhårdt. Det er svært at finde punkter, hvor vi ikke er gode, så det handler om at finde det frem, når det gælder. Det starter allerede på søndag, hvor vi har en svær opgave, men vi tager derover for at få point på kontoen. Det bliver afgørende. Det handler om os selv. Vi kommer nok til at dominere mange kampe, og der skal vi være iskolde og tage det på os. Forhåbentligt får vi noget output på det.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!