OB – Randers FC

OB lever stadig efter torsdagens sejr over Hvidovre, men der er brug for flere point, når de søndag tager imod Randers, som kæmper for rækkens syvendeplads.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Nature Energy Park
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
OB:
Søren Kroghs tropper har sjældent haft så meget brug for en sejr, som tilfældet var det mod Hvidovre torsdag aften, og for en gang skyld – og for første gang i nedrykningsspillet – lykkedes det rent faktisk fynboerne at vinde en fodboldkamp.

Videre kønt var det vel egentlig ikke, men det er nok også for meget forlangt, at et OB-hold i krise skal spille smuk fodbold. Til gengæld viste spillerne langt om længe noget vilje og noget fight, og det var nok til at besejre Hvidovre med 2-1.

Igen havde Søren Krogh valgt, at en del af de sædvanlige profiler skulle se til udefra. Köhler var således slet ikke i truppen, mens Al Hajj, Helander, Gomez og Deedson startede på bænken.

OB havde dog langt henad vejen godt styr på opgøret og var i første halvleg klart bedst. Hvidovre fik udlignet 10 minutter før tid, men på trods af det lille chok holdt fynboerne stand til det sidste.

Sejren var et yderst vigtigt livstegn lige her før lukketid, og de tre point holder liv i drømmen om overlevelse i Superligaen lidt endnu.

Det kræver dog minimum én sejr mere i de to sidste runder, hvis overlevelsen skal blive en realitet, da der aktuelt er tre point op til Lyngby og fire point op til Vejle med seks point tilbage at spille om.

Tom Trybull scorede sit første mål i OB-trøjen torsdag, men får ikke mulighed for at følge op på succesen, da han misser opgøret her med karantæne. Hverken Nicholas Mickelson eller Sven Köhler var en del af truppen senest. 

Randers FC:
Mens OB kæmper en hård kamp om overlevelse i bunden af nedrykningsspillet, kæmper Randers for den syvendeplads, som kommer til at give en playoff-kamp om Conference League mod rækkens nummer tre.

Kronjyderne var to point bag Viborg inden onsdagens ‘topopgør’ og skulle således bruge tre point for at få skæbnen tilbage på egne hænder inden sæsonens to sidste runder.

Bertelsens tropper leverede en stærk indsats i en ikke alt for sindsoprivende affære, som blev afgjort på et klassemål i første halvleg af forårets helt store Randers-profil, Mohammed Fuseini, der gav svar på tiltale i forhold til den svingende effektivitet foran mål.

Offensivt var det ikke kronjydernes bedste kamp i foråret, til gengæld stod de virkelig godt defensivt, hvor de lykkedes med at holde Viborg fra de helt store scoringsmuligheder.

Sejren var tiltrængt, da Randers var gået fra banen uden at vinde i de fire foregående kampe, og nu handler det om at bibeholde det spinkle forspring på et point til Viborg i sæsonens to sidste runder.

Lasso Coulibaly er i karantæne, mens Tammer Bany, Noah Shamoun, Edgar Babayan, Mikkel M. Pedersen, Laurits Raun Pedersen, Mike Themsen og Mikkel Kallesøe alle sad over med skader i onsdags.

Karantæner:
OB: Tom Trybyll
Randers FC: Lasso Coulibaly

Bud på startopstillinger:
OB (3-4-3): Myhra – Paulsen, Slotsager, Adelgaard – Owusu, Ejdum, Al Hajj, Manneh – Fenger, Kjerrumgaard, Kadrii

Randers FC (4-3-3): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Kopplin – Enggård, Björkengren, Lauenborg – Fuseini, Odey, Nordli

Dom:
OB har endnu ikke vundet på hjemmebane i denne sæson, men søndag er de tvunget til sejr i sæsonens sidste hjemmekamp, hvis de vil være sikre på fortsat at være i spil til overlevelse.

Randers er også tvunget til sejr, hvis de skal have skæbnen om syvendepladsen i egne hænder inden sæsonens sidste runde, og det fordrer da formidabelt for underholdningen, at ingen af de to hold formentlig vil stille sig tilfredse med en pointdeler.

Der vil af den grund blive jagtet mål til det sidste fra enten det ene eller det andet hold, og det må næsten kaste mål af sig. Måske især i kampens afsluttende fase.

Kronjyderne snupper en 3-1 sejr.

Spilforslag:
Over 1.5 mål i anden halvleg til odds 1.91 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.  





Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danmark – Nordmakedonien

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Nu flytter anfører til Danmark

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kæmpe nyhed i udlandet

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Av, FCK! Her er de værst af alle

Divisionsforeningen med markant udmelding

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

LIVE: Det er slut

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Dansker drillet af Mourinho

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Josip Radošević på samtlige forsider

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere