Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Nature Energy Park
Dommer: Lasse Læbel Graagaard
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
OB:
Søren Kroghs tropper har sjældent haft så meget brug for en sejr, som tilfældet var det mod Hvidovre torsdag aften, og for en gang skyld – og for første gang i nedrykningsspillet – lykkedes det rent faktisk fynboerne at vinde en fodboldkamp.
Videre kønt var det vel egentlig ikke, men det er nok også for meget forlangt, at et OB-hold i krise skal spille smuk fodbold. Til gengæld viste spillerne langt om længe noget vilje og noget fight, og det var nok til at besejre Hvidovre med 2-1.
Igen havde Søren Krogh valgt, at en del af de sædvanlige profiler skulle se til udefra. Köhler var således slet ikke i truppen, mens Al Hajj, Helander, Gomez og Deedson startede på bænken.
OB havde dog langt henad vejen godt styr på opgøret og var i første halvleg klart bedst. Hvidovre fik udlignet 10 minutter før tid, men på trods af det lille chok holdt fynboerne stand til det sidste.
Sejren var et yderst vigtigt livstegn lige her før lukketid, og de tre point holder liv i drømmen om overlevelse i Superligaen lidt endnu.
Det kræver dog minimum én sejr mere i de to sidste runder, hvis overlevelsen skal blive en realitet, da der aktuelt er tre point op til Lyngby og fire point op til Vejle med seks point tilbage at spille om.
Tom Trybull scorede sit første mål i OB-trøjen torsdag, men får ikke mulighed for at følge op på succesen, da han misser opgøret her med karantæne. Hverken Nicholas Mickelson eller Sven Köhler var en del af truppen senest.
Randers FC:
Mens OB kæmper en hård kamp om overlevelse i bunden af nedrykningsspillet, kæmper Randers for den syvendeplads, som kommer til at give en playoff-kamp om Conference League mod rækkens nummer tre.
Kronjyderne var to point bag Viborg inden onsdagens ‘topopgør’ og skulle således bruge tre point for at få skæbnen tilbage på egne hænder inden sæsonens to sidste runder.
Bertelsens tropper leverede en stærk indsats i en ikke alt for sindsoprivende affære, som blev afgjort på et klassemål i første halvleg af forårets helt store Randers-profil, Mohammed Fuseini, der gav svar på tiltale i forhold til den svingende effektivitet foran mål.
Offensivt var det ikke kronjydernes bedste kamp i foråret, til gengæld stod de virkelig godt defensivt, hvor de lykkedes med at holde Viborg fra de helt store scoringsmuligheder.
Sejren var tiltrængt, da Randers var gået fra banen uden at vinde i de fire foregående kampe, og nu handler det om at bibeholde det spinkle forspring på et point til Viborg i sæsonens to sidste runder.
Lasso Coulibaly er i karantæne, mens Tammer Bany, Noah Shamoun, Edgar Babayan, Mikkel M. Pedersen, Laurits Raun Pedersen, Mike Themsen og Mikkel Kallesøe alle sad over med skader i onsdags.
Karantæner:
OB: Tom Trybyll
Randers FC: Lasso Coulibaly
Bud på startopstillinger:
OB (3-4-3): Myhra – Paulsen, Slotsager, Adelgaard – Owusu, Ejdum, Al Hajj, Manneh – Fenger, Kjerrumgaard, Kadrii
Randers FC (4-3-3): Carlgren – Olsen, Dammers, Høegh, Kopplin – Enggård, Björkengren, Lauenborg – Fuseini, Odey, Nordli
Dom:
OB har endnu ikke vundet på hjemmebane i denne sæson, men søndag er de tvunget til sejr i sæsonens sidste hjemmekamp, hvis de vil være sikre på fortsat at være i spil til overlevelse.
Randers er også tvunget til sejr, hvis de skal have skæbnen om syvendepladsen i egne hænder inden sæsonens sidste runde, og det fordrer da formidabelt for underholdningen, at ingen af de to hold formentlig vil stille sig tilfredse med en pointdeler.
Der vil af den grund blive jagtet mål til det sidste fra enten det ene eller det andet hold, og det må næsten kaste mål af sig. Måske især i kampens afsluttende fase.
Kronjyderne snupper en 3-1 sejr.
Spilforslag:
Over 1.5 mål i anden halvleg til odds 1.91 ved bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
AVIS
Klar på chokskifte
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Vild stime før Danmark-brag
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Stor profil glad for Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Ser I med, Brøndby?
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT