Lyngby Boldklub kunne lørdag eftermiddag selv afgøre sin skæbne i Superligaen, og det lykkedes. Dog med besvær.
Klubben skulle bruge et enkelt point på udebane mod Hvidovre IF for at være sikker på at holde OB bag sig, og da der efter slutfløjt stod 0-0 på tavlen, var den mission fuldført.
Pointet betyder samtidig, at OB rykker ud af Superligaen for første gang siden 1998.
Kampen fik ellers en faretruende indledning for Lyngby, der allerede i fjerde minut var lige ved at komme bagud. Simon Makienok fik bolden i en god position midt i feltet, men hans afslutning var for vattet.
Kvalerne fortsatte for Lyngby, da Andreas Bjelland allerede efter ti minutter måtte forlade banen en skade, mens værterne virkede ovenpå.
Lyngby havde ingen pondus på midtbanen, og Hvidovre lignede et hold, der kunne score når som helst. Til alt held for Lyngby var det ikke skarphed, Hvidovre havde taget med til kamp.
Gæsterne arbejdede sig stille og roligt ind i opgøret, og særligt Jonathan Amon blev en konstant sten i skoen på Hvidovre, når han med sine fikse træk forsøgte at udmanøvrere Hvidovres defensiv.
Lyngby imponerede imidlertid heller ikke i området omkring mål, og første halvleg endte uden scoringer.
I anden halvleg blev kampen forvandlet til lidt af an rodebutik. Nervøsiteten var i den grad til at få øje på hos Lyngby, som igen overlod initiativet til Hvidovre.
Flere gange brændte det på, og da Martin Spelmann efter 70 minutter flugtede kuglen mod mål, var det for alvor ved at gå galt. Men Jannich Storch diskede op med en klasseredning.
Faktisk var Jannich Storch meget afgørende for Lyngby. Få minutter efter sin imponerende redning kom han godt ud af sit mål og parerede en afslutning fra Andreas Smed.
Derefter forsvandt intensiteten en smule, og ingen af de to hold virkede voldsomt interesserede i at skabe alverden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED