Lyngby Boldklub kunne lørdag eftermiddag selv afgøre sin skæbne i Superligaen, og det lykkedes. Dog med besvær.
Klubben skulle bruge et enkelt point på udebane mod Hvidovre IF for at være sikker på at holde OB bag sig, og da der efter slutfløjt stod 0-0 på tavlen, var den mission fuldført.
Pointet betyder samtidig, at OB rykker ud af Superligaen for første gang siden 1998.
Kampen fik ellers en faretruende indledning for Lyngby, der allerede i fjerde minut var lige ved at komme bagud. Simon Makienok fik bolden i en god position midt i feltet, men hans afslutning var for vattet.
Kvalerne fortsatte for Lyngby, da Andreas Bjelland allerede efter ti minutter måtte forlade banen en skade, mens værterne virkede ovenpå.
Lyngby havde ingen pondus på midtbanen, og Hvidovre lignede et hold, der kunne score når som helst. Til alt held for Lyngby var det ikke skarphed, Hvidovre havde taget med til kamp.
Gæsterne arbejdede sig stille og roligt ind i opgøret, og særligt Jonathan Amon blev en konstant sten i skoen på Hvidovre, når han med sine fikse træk forsøgte at udmanøvrere Hvidovres defensiv.
Lyngby imponerede imidlertid heller ikke i området omkring mål, og første halvleg endte uden scoringer.
I anden halvleg blev kampen forvandlet til lidt af an rodebutik. Nervøsiteten var i den grad til at få øje på hos Lyngby, som igen overlod initiativet til Hvidovre.
Flere gange brændte det på, og da Martin Spelmann efter 70 minutter flugtede kuglen mod mål, var det for alvor ved at gå galt. Men Jannich Storch diskede op med en klasseredning.
Faktisk var Jannich Storch meget afgørende for Lyngby. Få minutter efter sin imponerende redning kom han godt ud af sit mål og parerede en afslutning fra Andreas Smed.
Derefter forsvandt intensiteten en smule, og ingen af de to hold virkede voldsomt interesserede i at skabe alverden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Elfenbenskysten straffer Ecuador
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Sverige med drømmestart på VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Spottet i København
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Belgien – Egypten
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER