Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.
Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.
Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
Her ser vi på OB, der døjer med at få nok ud af spillerbudgettet og rykke fast ind i Top 6 i stedet for at havne uden for det gode selskab sæson efter sæson.

Spillerbudget: 40 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Stabilt
Økonomisk styrke: 3 bolde
Bagland: 6 bolde
Ungdomsinvestering: 4 bolde
Bedste spiller lige nu: Bashkim Kadrii
Mest lovende unge spiller: Jakob Breum
Største sportslige spørgsmål i truppen: Har OB virkelig truppen til Top 6, som man selv mener? Konkurrencen er meget hård, og holdene omkring OB ryster ikke nødvendigvis i bukserne, når de ser det fynske Superliga-hold.
Hvem er de transferansvarlige: Michael Hemmingsen (sportsdirektør)
Næste skridt:
I en Superliga, hvor budgetterne hos konkurrenterne nærmest konsekvent stiger hver sæson, bør OB overveje at få flere penge hældt i budgettet.
Bashkim Kadrii er god, Grytebust var det samme, men OB har altså brug for at ramme flere spillere på transfermarkedet, der hurtigt bliver blandt Superligaens bedste.
Seneste regnskab: -34,1 millioner kroner (2020)
Koncernens regnskab i 2020 var rædsomt på grund af coronavirussen, hvilket er soleklart med konferencer, messer og hotelophold som omdrejningspunkt.
2021 kommer selvsagt heller ikke til at være et hit, og de økonomiske problemer er selvfølgelig ikke befordrende for, at man kan skrue op for budgetter, som vi her foreslår.
Men ingen skal tro, at der er nogen fare for fodboldklubben OB rent økonomisk – det er ren utopi med en af Danmarks rigeste personer i ryggen.
Vurdering
OB har en del egenudviklede spillere, som man gerne vil se mere fra i de kommende år i forhold til topniveau, efter de har fået en del spilletid de senere år.
Man har også spillere rekrutteret andetsted i dansk fodbold og nogle udlændinge, uden man overhovedet er oppe i nærheden af de niveauer, man lå på tilbage i gulddrøm-dagene for 10-12 år siden eller i årene efter med Poul Hansen som sportsdirektør.
Fynboernes trup er bestemt ikke billig, men man døjer lidt for ofte med at få de virkelig store toppræstationer fra individuelle profiler – der har OB bare været efter stort set alle andre Superliga-klubber end dem, der er rykket ned.
Det er også den mistanke, der ligger og murrer igen i denne sæson, for er truppen virkelig til Top 6, som man selv mener i OB?
Med Niels Thorborg som hovedaktionær har OB en mand, der stort set kunne give OB et budget i FCM-klassen, hvis han og klubben havde lyst, men det lader ikke til at være tilfældet, efter man prøvede det i årene 2008 til 2012, for derefter at gå på ekstremt hård økonomisk slankekur.
OB er fanget i en gtåzone, et ingenmandsland i midten af Superligaen, som man enten med flere penge eller bedre præstationer skal ud af.
LIVE
LIVE: Brøndby-håb storroses
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Her kan du se Viborg FF mod FC København
Neestrup chokerer med sin startopstilling
I chok: Har aldrig set lignende
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
FCM ansætter ny topboss
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Deler nyt om fremtiden
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
NYHEDER
Osula slår alle andre
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København