Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.
Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.
Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
Her ser vi på OB, der døjer med at få nok ud af spillerbudgettet og rykke fast ind i Top 6 i stedet for at havne uden for det gode selskab sæson efter sæson.

Spillerbudget: 40 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Stabilt
Økonomisk styrke: 3 bolde
Bagland: 6 bolde
Ungdomsinvestering: 4 bolde
Bedste spiller lige nu: Bashkim Kadrii
Mest lovende unge spiller: Jakob Breum
Største sportslige spørgsmål i truppen: Har OB virkelig truppen til Top 6, som man selv mener? Konkurrencen er meget hård, og holdene omkring OB ryster ikke nødvendigvis i bukserne, når de ser det fynske Superliga-hold.
Hvem er de transferansvarlige: Michael Hemmingsen (sportsdirektør)
Næste skridt:
I en Superliga, hvor budgetterne hos konkurrenterne nærmest konsekvent stiger hver sæson, bør OB overveje at få flere penge hældt i budgettet.
Bashkim Kadrii er god, Grytebust var det samme, men OB har altså brug for at ramme flere spillere på transfermarkedet, der hurtigt bliver blandt Superligaens bedste.
Seneste regnskab: -34,1 millioner kroner (2020)
Koncernens regnskab i 2020 var rædsomt på grund af coronavirussen, hvilket er soleklart med konferencer, messer og hotelophold som omdrejningspunkt.
2021 kommer selvsagt heller ikke til at være et hit, og de økonomiske problemer er selvfølgelig ikke befordrende for, at man kan skrue op for budgetter, som vi her foreslår.
Men ingen skal tro, at der er nogen fare for fodboldklubben OB rent økonomisk – det er ren utopi med en af Danmarks rigeste personer i ryggen.
Vurdering
OB har en del egenudviklede spillere, som man gerne vil se mere fra i de kommende år i forhold til topniveau, efter de har fået en del spilletid de senere år.
Man har også spillere rekrutteret andetsted i dansk fodbold og nogle udlændinge, uden man overhovedet er oppe i nærheden af de niveauer, man lå på tilbage i gulddrøm-dagene for 10-12 år siden eller i årene efter med Poul Hansen som sportsdirektør.
Fynboernes trup er bestemt ikke billig, men man døjer lidt for ofte med at få de virkelig store toppræstationer fra individuelle profiler – der har OB bare været efter stort set alle andre Superliga-klubber end dem, der er rykket ned.
Det er også den mistanke, der ligger og murrer igen i denne sæson, for er truppen virkelig til Top 6, som man selv mener i OB?
Med Niels Thorborg som hovedaktionær har OB en mand, der stort set kunne give OB et budget i FCM-klassen, hvis han og klubben havde lyst, men det lader ikke til at være tilfældet, efter man prøvede det i årene 2008 til 2012, for derefter at gå på ekstremt hård økonomisk slankekur.
OB er fanget i en gtåzone, et ingenmandsland i midten af Superligaen, som man enten med flere penge eller bedre præstationer skal ud af.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Legender med dyster melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER