OB skal ud af middelmådighedens ingenmandsland

Spillerbudgetter 2021/22: OB hænger på i Top 6 på budgettet men skal muligvis gøre mere for at også at gøre det på banen.



Fodboldkampe afgøres på banen, men klubbernes skæbne og resultater afhænger på sigt også af, hvor dygtige spillere, de formår at finde via transfermarkedet og siden fastholde eller sælge dyrt fra deres trup.

Tipsbladet ser i denne serie nærmere på de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter, der fortæller, hvor mange penge, klubben brug på løn og transfers. Vi ser på, hvor klubben står lige nu, hvordan den strategiske position i Superligaen og på transfermarkedet er, og hvad vi kan forvente i de kommende sæsoner.

Se også en analyse af og yderligere perspektiver på klubbens position i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.

Her ser vi på OB, der døjer med at få nok ud af spillerbudgettet og rykke fast ind i Top 6 i stedet for at havne uden for det gode selskab sæson efter sæson.

GettyImages-1235631826

Spillerbudget: 40 millioner kroner
Trend for spillerbudget: Stabilt
Økonomisk styrke: 3 bolde
Bagland: 6 bolde
Ungdomsinvestering: 4 bolde
Bedste spiller lige nu: Bashkim Kadrii
Mest lovende unge spiller: Jakob Breum
Største sportslige spørgsmål i truppen: Har OB virkelig truppen til Top 6, som man selv mener? Konkurrencen er meget hård, og holdene omkring OB ryster ikke nødvendigvis i bukserne, når de ser det fynske Superliga-hold.
Hvem er de transferansvarlige: Michael Hemmingsen (sportsdirektør)


Næste skridt:
I en Superliga, hvor budgetterne hos konkurrenterne nærmest konsekvent stiger hver sæson, bør OB overveje at få flere penge hældt i budgettet.

Bashkim Kadrii er god, Grytebust var det samme, men OB har altså brug for at ramme flere spillere på transfermarkedet, der hurtigt bliver blandt Superligaens bedste.

Seneste regnskab: -34,1 millioner kroner (2020)
Koncernens regnskab i 2020 var rædsomt på grund af coronavirussen, hvilket er soleklart med konferencer, messer og hotelophold som omdrejningspunkt.

2021 kommer selvsagt heller ikke til at være et hit, og de økonomiske problemer er selvfølgelig ikke befordrende for, at man kan skrue op for budgetter, som vi her foreslår.

Men ingen skal tro, at der er nogen fare for fodboldklubben OB rent økonomisk – det er ren utopi med en af Danmarks rigeste personer i ryggen.

Vurdering

OB har en del egenudviklede spillere, som man gerne vil se mere fra i de kommende år i forhold til topniveau, efter de har fået en del spilletid de senere år.

Man har også spillere rekrutteret andetsted i dansk fodbold og nogle udlændinge, uden man overhovedet er oppe i nærheden af de niveauer, man lå på tilbage i gulddrøm-dagene for 10-12 år siden eller i årene efter med Poul Hansen som sportsdirektør.

Fynboernes trup er bestemt ikke billig, men man døjer lidt for ofte med at få de virkelig store toppræstationer fra individuelle profiler – der har OB bare været efter stort set alle andre Superliga-klubber end dem, der er rykket ned.

Det er også den mistanke, der ligger og murrer igen i denne sæson, for er truppen virkelig til Top 6, som man selv mener i OB?

Med Niels Thorborg som hovedaktionær har OB en mand, der stort set kunne give OB et budget i FCM-klassen, hvis han og klubben havde lyst, men det lader ikke til at være tilfældet, efter man prøvede det i årene 2008 til 2012, for derefter at gå på ekstremt hård økonomisk slankekur.

OB er fanget i en gtåzone, et ingenmandsland i midten af Superligaen, som man enten med flere penge eller bedre præstationer skal ud af.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bombe – Superliga-klub nævnes

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Nu svarer David Nielsen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mourinho tog røven på Zeca

Deler nyt om fremtiden



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Osula slår alle andre

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

I svime over Filip Jørgensen

– Der får David at vide, at han er fyret

Arsenal-stjerne svarer igen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

‘Tottenham er i overhængende fare’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans