Franco Tongya skiftede i slutningen af sommerens transfervindue fra Marseille til OB, og her har den 20-årige spiller gjort det så godt, at han nu er blevet udtaget til en samling med det italienske A-landshold.
Det oplyser OB på klubbens hjemmeside.
Derfor er der nu udsigt til, at han skal på træningslejr i Firenze-bydelen Coverciano, hvor der ifølge fynboerne er udsigt til, at han skal spille sammen med Støvlelandets bedste spillere.
Samlingen kommer til at være 20. og 21. december, hvor der også skal spilles to træningskampe, der kommer til at være lukkede for omverdenen. Dermed vil det altså ikke være muligt at følge, hvordan det går.
Tongya er endvidere ikke helt ukendt for det italienske fodboldforbund. Han har fået kampe for alt mellem U16 og U20-landsholdet for italienerne. I alt er det blevet til 50 kampe for de azurblå på ungdomsniveau.
Tidligere i karrieren fik Franco Tongya sin fodboldopdragelse i Juventus, som han forlod i januar 2021 til Marseille, som altså sendte ham videre i sommer til OB.
Kantspilleren har spillet 10 kampe i Superligaen med ét mål og én assist til følge. Derudover er det også blevet til en kamp i pokalturneringen for italieneren, der kan tage en tur til hjemlandet inden jul.
Med på træningslejren er der udtaget en lang række spillere, som også indeholder spillere fra Serie B.
Der har desuden også været meldinger om, at der er interesse for ham i Italien. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE